Badania OZSS – czy mogą one wykraczać poza zakres pytań wyznaczony przez sąd? Czy specjaliści mogą sami decydować o tym, jakie kwestie poruszą podczas badania? W dzisiejszym wpisie odpowiem na jedno z najczęściej zadawanych pytań przez Was podczas konsultacji.

Postanowienie sądu a badania OZSS

W każdym postanowieniu sądu, które dotyczy konieczności zbadania rodziców w OZSS, ujęty jest jego zakres. Może on dotyczyć więzi, kompetencji rodzicielskich, konfliktu lojalności etc. Klienci podczas konsultacji proszą o wyjaśnienie dlaczego biegli, widząc podczas badania pewne niekorzystne zachowania drugiego rodzica, nie ujęli ich w opinii. Odpowiedź na to pytanie jest jednoznaczna – biegły nie ma prawa, aby wypowiedzieć się ponad to, co zostało określone w postanowieniu sądu. Przekroczenie zakresu badania może być jednym z zarzutów, aby podważyć opinię.

📑 Jeśli macie dzieci, to musicie wiedzieć, że najpewniej czeka Was badanie w OZSS.  Im wcześniej zapoznasz się z tym tematem, dowiesz się  jak przygotować się dobrze do badania, tym lepiej. Mój bestsellerowy ebook to teoria i praktyka, dzięki któremu usystematyzujesz informacje, dowiesz się tego, na co zwracają uwagę biegli OZSS i czego powinno się unikać podczas badań:

Jak przygotować się do badania OZSS i biegłych psychologów. Teoria. Praktyczne ćwiczenia

Rozszerzenie zakresu badania OZSS

Może zajść taka sytuacja, kiedy specjalista OZSS uzna, że podczas badania zaszły okoliczności, które muszą znaleźć się w opinii. Powinien on zwrócić się do sądu o wyrażenie zgody na zamieszczenie dodatkowych informacji w sporządzanej opinii. To teoria, natomiast w praktyce nie spotkałam się ani razu z taką sytuacją. Dzieje się tak z uwagi na duże obłożenie ośrodków OZSS, a dodatkowe pytania kierowane do sądu, przedłużałyby całe postępowanie.

📑 Więcej o pytaniach do biegłych/specjalistów OZSS przeczytasz tutaj: Pytania do biegłych i specjalistów OZSS

Pytania do OZSS

Jak wspomniałam, OZSS oraz biegli sądowi w praktyce nie występują do sądu z wnioskiem o rozszerzenie zakresu badania. Jednak Ty możesz złożyć wniosek z własnymi pytaniami do sądu zanim odbędzie się to badanie, korzystając z mojego e-booka:

Kluczowe pytania do badania OZSS i biegłych psychologów

______________________________________

Jeśli chcesz umówić się na konsultacje z Panią Magdaleną Bajsarowicz Prawnikiem & Psychologiem sądowym, możesz to zrobić poprzez:

✉: Rejestracja online 

☎:  + 48 785-289-888 (infolinia czynna pon- sob w godzinach 8.00 – 20.00)

Pozdrawiam

Magdalena Bajsarowicz

Prawnik & Psycholog sądowy