Zachowania narcyza to jedna wielka manipulacja. Bardzo dużo mówi się o narcyzmie, jednak wciąż za mało mówi się o rozstaniu z narcyzem w perspektywie postępowania sądowego. Dziś zdecydowałam się podjąć ten temat, aby pokazać Wam, jak narcyz może zwrócić inne osoby przeciwko Wam i z jakich metod korzysta. 

Zachowania narcyza w sądzie

Musisz wiedzieć o dwóch sprawach:

  1. Proces sądowy z narcyzem nie jest porównywalny do procesu, w którym po drugiej stronie nie ma osoby z zaburzeniami osobowości,
  2. Do procesu nie przenosisz rozwiązań z terapii wobec tzw. „latających małp”.

Narcyz lubi być w centrum uwagi, również jeśli chodzi o kontakty towarzyskie czy zawodowe. Osoby wokół siebie dobiera tak, aby wierzyły w jego słowa i były podatne na manipulacje. Również w sądzie podczas procesu dąży do tego, aby uwaga była skupiona na nim. Nieobca jest mu również różnego rodzaju manipulacja. Dziś o jednej z jej form, czyli o tzw. “latających małpach”.

Metody manipulacji narcyza – kim są “latające małpy”

Może się wydawać, że narcyz jest jednostką samowystarczalną, która sama radzi sobie ze wszystkim. Oczywiście narcyz potrafi sam manipulować otoczeniem, jednak dąży też do tego, aby uwiarygodnić też swój wizerunek poprzez działania innych osób. “Latające małpy” to otoczenie narcyza, które również zostało przez niego zmanipulowane. To właśnie one słuchają historii o tym, że narcyz jest stroną poszkodowaną, która stała się ofiarą. Również one mogą szerzyć kłamstwa na temat byłego partnera/byłej partnerki narcyza, aby uwiarygodnić jego wizerunek. “Latające małpy” to osoby, które nie widzą wad narcyza i są mu oddane, co sprawia, że można nimi łatwiej manipulować.

Jak narcyz wykorzystuje “latające małpy” podczas procesu sądowego

“Latające małpy” w procesie mogą ogrywać ważną rolę. Po pierwsze, swoimi zeznaniami mogą uwiarygadniać idealny wizerunek narcyza, pokazywać jego zalety i dobre zachowania. Niektórzy z nich mogą pomagać narcyzowi w procesie, gromadząc różnego rodzaju dokumenty.

“Latające małpy” podczas postępowania sądowego można podzielić  na dwie kategorie:

  1. osoby, które mogą przygotować dokumenty do procesu. Mam na myśli osoby, które mogą wydać opinię ze szkoły, przedszkola, różnego rodzaju oświadczenia czy zaświadczenia. Również np. lekarz prowadzący dziecko może opisać w zaświadczeniu to, kto zgłaszał się na badanie z dzieckiem. Osoby te często są nieświadome swojej roli “latającej małpy”,
  2. świadkowie – przyjmowanie perspektywy narcyza, mówienie jakim człowiekiem jest narcyz, jak bardzo dbał o rodzinę, o dziecko, jak spędzał z nim czas. Mogą należeć do grona rodziny czy bliskich znajomych.

Historia Klientki: To klientka zajmowała się domem i dziećmi, kontaktowała się z nauczycielami, organizowała zajęcia pozalekcyjne. Narcyz zbudował narrację, że znęca się nad dziećmi, wprowadza terror.

Jedna z historii którą opisuję w swojej książce, w której zebrała lata konsultacji i budowania strategii dla procesów z narcyzem.

Jeśli pozwolisz na to, aby otoczenie narcyza działało aktywnie w postępowaniu sądowym, po czasie może okazać się, że Twoja pozycja osłabnie i sąd zacznie przychylać się do stanowiska narcyza, który będzie miał swoich popleczników potwierdzających jego słowa. Proces może wymknąć się spod Twojej kontroli. Może pojawić się koncepcja, żeby to np. narcyz miał bardzo szerokie kontakty z dzieckiem czy został rodzicem wiodącym.

📑 Jeśli jesteś przed badaniem i chcesz wiedzieć jak rozmawiać o swojej szczególnej sytuacji rodzinnej, co należy podkreślać w swoich wypowiedziach, jak się zachowywać, zapoznaj się z moim autorskim e-bookiem o tym, jak przygotować się dobrze do badania w OZSS. To teoria i praktyka, dzięki którym usystematyzujesz informacje, dowiesz się tego, na co zwracają uwagę biegli OZSS i czego powinno się unikać podczas badań:

Narcyz w sądzie. Jak ochronić siebie i dzieci.

 

Jak poradzić sobie z narcyzem i jego otoczeniem

Co możesz zrobić:

  1. Sprawdź, czy narcyz nie rozpoczął aktywności w obszarach, którymi wcześniej się nie interesował. Zazwyczaj dzieje się to stopniowo. Jeśli zauważysz, że narcyz zachowuje się inaczej niż dotychczas, to nie wycofuj się np. jeśli narcyz mówi, że pójdzie na zebranie, też to zrób, kontaktuj się też częściej z nauczycielem. Uwidocznij swoje działania i aktywność w rodzinie czy relacji,
  1. Poproś o opinię, zaświadczenie wtedy, kiedy masz rolę wiodącą. Nie zostawiaj tego na później. Jeśli sytuacja się zmieni będziesz mogła/mógł pokazać, że jesteś zaangażowanym rodzicem i partnerem,
  1. Zadbaj o swoje otoczenie, żebyś też miał/a osoby w swoim otoczeniu, które potwierdzą Twoją wersję i pokażą to, jakim jesteś rodzicem,
  2. Zapytaj o to, skąd osoby powołane na świadków mają wiedzę na temat. Najczęściej wiedza ta pochodzi od samego narcyza. Warto wskazać sądowi, że to, co mówią świadkowie, jest powieleniem narracji narcyza. Możesz to zrobić także na etapie pism procesowych – wskazując, że osoby te nie uczestniczyły w Waszym życiu, nie mieliście bliskich relacji, więc nie mogą znać szczegółów z Waszego życia.

Dla własnego bezpieczeństwa nie zakładaj, że Wasze ustalenia to ustalenia na stałe. Może zdarzyć się tak, że dojdzie do punktu zwrotnego w procesie, właśnie poprzez działanie tzw. latających małp oraz narcyza. Sąd pod wpływem zeznań “latających” małp może zwątpić w to, że będziesz dobrze wykonywać swoje obowiązki rodzicielskie.

______________________________________

Pamiętaj, że podstawą bezpieczeństwa w procesie sądowym gdy po drugiej stronie jest narcyz jest wiedza. Zdobądź ją z moim ebookiem.

Pozdrawiam i trzyma kciuki

Jestem tu dla Ciebie

Magdalena Bajsarowicz

Prawnik & Psycholog sądowy