Prowadząc wiele konsultacji odnośnie tworzenia strategii rozstania z narcyzem, mogę stwierdzić, że zachowania naryza, choć są manipulacyjne, są bardzo podobne do siebie i można zauważyć pewien schemat.

1. Narcyz podczas procesu nie uwzględni dobra dziecka

Jeśli jesteś na początku postępowania sądowego lub przygotowujesz się do niego, to pewnie jest w Tobie przekonanie o tym, że jest szansa na to, że narcyz/osoba toksyczna zrozumie swoje zachowania, bo zrozumie dobro dziecka. Niestety dzieci nie mają większego znaczenia dla narcyza, również ich dobro nie jest dla niego ważne. Może również wykorzystać dziecko w swojej strategii – czy to dlatego, żeby utrudnić Ci relacje z dzieckiem czy w celu zbudowania wizerunku idealnego rodzica dla innych. Mając już tę wiedzę, możesz zbierać dowody czy informacje, które potwierdzają, że to Ty jesteś rodzicem, który zapewni dziecku optymalne warunki rozwoju.

2. Narcyz się nie zmieni

Narcyz pozostanie narcyzem. Nie licz na to, że psychoedukacja czy terapia zmieni swoje zachowanie, otoczy się refleksją i zrozumie, że jego zachowanie jest szkodliwe. Choć chcesz zmienić narcyza, zmienić jego zachowanie choć na krótko, on się nie zmieni. Również podczas konsultacji otrzymuję od Was pytanie: co zrobić, aby narcyz się zmienił? Otóż – nic nie można zmienić, ponieważ nie da się tego zrobić. Twoja chęć pomocy narcyzowi, chęć zmiany narcyza nie przyniesie rezultatów. Im szybciej pozbędziesz się tego przekonania, tym lepiej dla Ciebie i dziecka.

3. Narcyz nie zmieni swoich przekonań

Niezależnie od Twoich argumentów, autorytetów czy badań, na które się powołasz, narcyz nie zmieni swoich przekonań. Często jest tak, że strony mają rozbieżne stanowiska np. Odnośnie ukształtowania kontaktów. Chcesz przekonać drugą stronę, że pewne decyzje będą lepsze dla dobra dziecka. W ten sposób narcyz wciąga Cię w bezowocną komunikację, która tak naprawdę nie da pożądanego efektu. Tracisz w ten sposób nie tylko swój czas, ale i energię. Na każdy Twój argument narcyz odpowie tak samo.

4. Narcyz nie weźmie odpowiedzialności za swoje zachowania

Posiadanie przekonania, że narcyz przyzna się do swoich błędów, kłamstw czy winy podczas procesu sądowego, jest zachowaniem ryzykownym dla Ciebie. Warto przygotować się do tego z punktu dowodowego, aby móc poprzeć swoje stanowisko. Twoim zadaniem będzie tutaj skupienie się na pokazywaniu braku wiarygodności narcyza – jego stanowiska z jego słowami, dowodami.

5. Narcyz będzie Cię prowokować

Narcyz będzie Cię prowokować do różnych zachowań po to, aby jego narracja wydała się wiarygodna. Wykreuje również w ten sposób Twój obraz jako partnera/partnerki oraz rodzica. Najpierw często narcyz buduje nieprawdziwy obraz Ciebie, a dopiero później zbiera „dowody” na to jak wyglądało Wasze życie prywatne czy rodzinne.

Poznaj zachowania narcyza w e-booku: Narcyz w sądzie. Jak ochronić siebie i dzieci

W procesie z narcyzem nie ma miejsca na nieprzemyślane działanie. Jeśli chcesz zbudować strategię i dobrze przygotować się na działania narcyza, przeczytaj e-book. Powstał on na podstawie kilkunastu lat pracy oraz kilkuset konsultacji dla osób rozstających, rozwodzących z narcyzem/osobą toksyczną.

Jak zakończyć związek z narcyzem, żeby wreszcie uwolnić się z toksycznej reakcji ? Co robić, kiedy sprawa o rozwód, uregulowanie spraw dzieci idzie w złym kierunku? Jak zaplanować sprawę w sądzi,  żeby narcyz nie zabrał Ci tego, na czym Ci zależy? Odpowiedź znajduje się w tym e-booku: 

Ebook Narcyz w sądzie. Jak ochronić siebie i dzieci.

______________________________________

Jeśli chcesz umówić się na konsultacje ze mną, możesz to zrobić poprzez:

✉: Rejestracja online 

Pozdrawiam

Magdalena Bajsarowicz

Prawnik & Psycholog sądowy