Narcyz podczas postępowania sądowego obiera taką strategię, która będzie dla niego jak najbardziej korzystna. Choć do tej pory stosował manipulację na Tobie, to podczas postępowania wykorzysta to wobec innych osób. Dlatego tak ważna jest wiedza jak się przed tym uchronić i zachować wobec toksycznych działań narcyza.

Projekcja – jak manipuluje narcyz

Jedną z metod manipulacji, która jest często stosowana przez narcyza jest projekcja. Projekcja polega na tym, że narcyz Tobie przypisuje swoje zachowania. Jeśli narcyz dopuszcza się np. Izolowania dzieci, sprzeniewierzania majątku, zachowań nieprawidłowych wobec dzieci oraz Ciebie, miej świadomość, że narcyz w trakcie procesu sądowego to Tobie przypisze te zachowania. Teraz może Ci się wydawać, że jest to absurdalne, jednak możesz temu zapobiec.

Przygotuj się do postępowania z narcyzem

Proces sądowy będzie opierać się na pismach procesowych. Również często stosowaną strategią przez narcyza jest strategia oparta na manipulacji emocjami. Wiedząc o tym, możesz przygotować pisma procesowe, które wyprzedzą kroki narcyza.

Wypisz zachowania, które są nieprawidłowe po stronie narcyza. Można je podzielić na kategorie:

  1. jak narcyz zachowuje się wobec dzieci, jakie masz zarzuty wobec niego w tym aspekcie,
  2. Jak narcyz zachowuje się wobec Ciebie – jaką obrał strategię, jakie ma zachowania,
  3. Jak narcyz zachowuje się wobec majątku.

Obszary te pokazują to, w jakim związku żyjesz, jak funkcjonował Wasz związek. Wypisując te zachowania, dajesz szanse na to, żeby dobrze się przygotować do postępowania. Twoje działania będą opisać się na jasnych zasadach, a nie tylko na intuicji. Im więcej przykładów i argumentów pokażesz, tym więcej materiału zgromadzisz. Aby Ci to ułatwić, przygotowałam ebook „Narcyz w sądzie. Jak ochronić siebie i dzieci”.

Jak zakończyć związek z narcyzem, żeby wreszcie uwolnić się z toksycznej reakcji ? Co robić, kiedy sprawa o rozwód, uregulowanie spraw dzieci idzie w złym kierunku? Jak zaplanować sprawę w sądzi,  żeby narcyz nie zabrał Ci tego, na czym Ci zależy? Odpowiedź znajduje się w tym e-booku: 

Narcyz w sądzie. Jak ochronić siebie i dzieci.

 

Pokaż swoje atuty

Jeśli masz przygotowaną listę zachowań narcyza, możesz pokazać również to, jak Ty zachowujesz się w takich sytuacjach. Przygotuj kontrargumenty do jego zachowań. Jeśli narcyz nie dba o zdrowie dzieci, pokaż jakie Ty podejmujesz działania w tym zakresie np. umawianie wizyt lekarskich, obecność podczas badań lekarskich. Jeśli narcyz nie interesuje się edukacją dzieci, wskaż swoje konkretne zachowania odnośnie tego, jak Ty dbasz o ich rozwój.  Skup się na tym, aby pokazać jak wypełniasz swoje obowiązki, jakie masz zachowania wobec dzieci czy drugiej strony.

W pismach procesowych ważne jest również to, aby pokazywać swoje atuty. Wychodząc z toksycznego związku, możesz nie wierzyć we własne umiejętności czy siłę, jednak będzie to miało wpływ na przyjętą przez Ciebie strategię. W takich momentach zapomina się o swoich zaletach, a w procesie sądowym należy dążyć do tego, aby pokazać się z dobrej strony.

Odkryj strategię narcyza

Zidentyfikuj również to, co zarzuca Ci narcyz. Może to dotyczyć Twojej pracy, życia prywatnego, Waszej relacji czy Twojego rodzicielstwa. Wypisz te zarzuty, które pojawiają się pod Twoim adresem. Dzięki temu możesz zidentyfikować to, jaką strategię przyjmie narcyz podczas procesu. Porównaj je z tymi zarzutami, które Ty kierujesz w stronę narcyza. Może okazać się, że oskarżenia narcyza są tak naprawdę jego zachowaniami. Wiedząc jakie zarzuty ma wobec Ciebie narcyz, przygotuj kontrargumenty mówiące o tym, że to, co mówi narcyz, jest nieprawdą. Im wcześniej zidetyfykujesz zarzuty narcyza, tym wcześniej przygotujesz kontrargumenty i zbudujesz prawdziwy obraz swojej osoby w procesie.

Lepiej jest, kiedy Ty zaczniesz mówić o swoich atutach, pokażesz siebie w pozytywnym świetle aniżeli będziesz odpowiadać na zarzuty narcyza. Jeśli narcyz zarzuca Ci, że np. to, że źle zajmujesz się dzieckiem, to z punktu widzenia procesowego, powinien to udowodnić. Natomiast jeśli masz do czynienia z narcyzem, to bezpieczniej jest nie czekać, tylko zyskać kontrolę nad postępowaniem i przedstawić swoje atuty jako rodzica, podejmowane działania w tym zakresie.

Połączenie prawa i psychologii w przypadku radzenia sobie z zachowaniem narcyza jest kluczowe, aby zadbać zarówno o swój interes prawny, jak i emocje. Wiedza jest potrzebna, ale również i czas jest Twoim sprzymierzeńcem. Im wcześniej zaczniesz działać, tym lepiej przygotujesz się i do rozstania z narcyzem i do postępowania sądowego.

______________________________________

Jeśli chcesz umówić się na konsultacje z Panią Magdaleną Bajsarowicz Prawnikiem & Psychologiem sądowym, możesz to zrobić poprzez:

✉: Rejestracja online 

☎:  + 48 785-289-888 (infolinia czynna pon- sob w godzinach 8.00 – 20.00)

Pozdrawiam

Magdalena Bajsarowicz

Prawnik & Psycholog sądowy