Proces z narcyzem jest zupełnie innym procesem, gdyby porównać go z procesem, w którym nie masz do czynienia z osobą toksyczną czy z zaburzeniami osobowości. W dzisiejszym wpisie chcę wskazać Ci 3 rzeczy, które pomogą odejść Ci od narcyza.

Rozstanie z narcyzem a prawo i psychologia

Odchodząc od narcyza pod kątem emocjonalnym, możesz zadbać o to, aby poprawić swój dobrostan psychiczny dzięki współpracy z psychologiem czy psychoterapeutą. Czyni to wielu moich Klientów. Jednak kwestie dotyczące postępowania sądowego z osobą z zaburzeniami narcystycznymi wymagają zupełnie innej wiedzy oraz dbałości o inny zakres rzeczy do uregulowania. Jest to kluczowe w prowadzeniu procesu z narcyzem.

Narcyz w sądzie

Niestety dzieje się tak, że odchodząc od narcyza, mając z nim dziecko lub wspólny majątek, z bardzo dużym prawdopodobieństwem spotkasz się z nim w sądzie. Jeśli już wiesz, że zachowania narcyza są inne, chciałabym pokazać Ci, jak wygląda rozstanie z narcyzem również pod kątem prawnym.

Paradoksalnie narcyz w procesie zachowuje się powtarzalnie. Ma pewne mechanizmy zachowań, które są często stosowane przez osoby z zaburzeniami osobowości. Kiedy podczas konsultacji mówię na co należy się przygotować, jakich zachowań można spodziewać się po narcyzie, otrzymuję informacje od Klienta, że ma do czynienia dokładnie z takim zachowaniem, o którym mówię. Oczywiście pewne zachowania, zarzuty, argumentacja mogą być indywidualne, bo dotyczą tylko Waszej sytuacji rodzinnej, Waszego dziecka, to patrząc globalnie, narcyz przejawia bardzo charakterystyczne dla tego zaburzenia zachowania.

Znając te mechanizmy, uważam, że można dobrze przygotować się do rozstania z nim. Warto zasięgnąć tej wiedzy wtedy, kiedy poczujesz, że masz na to siłę. Chcę wskazać Ci trzy główne aspekty, które pomogą Ci w odejściu z toksycznej relacji.

📑 Wątek narcyza możesz poruszyć, kiedy zostaniecie skierowani na badanie OZSS lub u biegłego psychologa. Gruntowne przygotowanie do badania OZSS jest kluczowe, jeśli po drugiej stronie stoi narcyz, który jest doskonałym manipulatorem i będzie umiał zaprezentować się jak najlepiej. Możesz zrobić to z moim bestsellerowym poradnikiem “Jak przygotować się do badania OZSS i biegłych psychologów. Teoria. Praktyczne ćwiczenia”:

Ebook Jak przygotować się do badania OZSS i biegłych psychologów. Teoria. Praktyczne ćwiczenia Ebook

Czy jestem z narcyzem?

Chodzi tutaj o świadomość z kim mamy do czynienia. Osoby, które są w związku z toksyczną osobą, zaczynają dostrzegać różnego rodzaju informacje o narcyzach czy osobach toksycznych w social mediach, a także w innych publikacjach. Wielu moich Klientów ma takie doświadczenia, że na social mediach zaczynają pojawiać się informacje o toksycznych związkach, związku z narcyzem, czerwonych flagach w związku. Właśnie w tym momencie uświadamiają sobie, że takie zachowania w ich relacji. Wówczas często dochodzą oni do wniosku, że sami znajdują się w takim związku i ich przypuszczenia się potwierdzają.

Natomiast, żeby wiedzieć jak przygotować się do rozstania i późniejszego możliwego postępowania sądowego, musisz wiedzieć , że masz do czynienia z osoba, która ma jakiegoś rodzaju zaburzenia osobowości. Dobrze jest również wiedzieć jak sobie z tym poradzić pod kątem emocjonalnym. Drugi krok podczas rozstania z narcyzem to zadbanie o swoje emocje. Ponad 90% Klientów, z którymi pracowałam, to osoby korzystające z pomocy psychoterapeuty. Żaden proces sądowy i proces rozstania z narcyzem nie ma takiego powodzenia jak wtedy, kiedy jesteś pod opieką psychologa.

Często podczas konsultacji otrzymuję również pytanie o to, czy fakt, że podejmujesz współpracę z psychoterapeutą może być negatywnie odebrany w sądzie. Nie spotkałam się jeszcze z sytuacją, żeby bycie w psychoterapii zostało odebrane negatywnie. Obecnie już nikogo nie dziwi to, że osoby korzystają z takiego wsparcia. Odnosząc się jeszcze do psychoterapii, niezwykle istotne jest to, aby przepracować rozstanie z narcyzem i nie powielać schematów, ponownie wejść w związek z osobą toksyczną.

Metody działania narcyza

Świadomość wiąże się także z tym, że dowiesz się jaki jest schemat działania narcyza. Jak mówiłam na początku, narcyz zachowuje się w podobny sposób. Pracuję z osobami z różnych regionów Polski, więc wiem, że schematy zachowań są zbliżone. Jeśli poznasz te schematy, będzie Ci łatwiej rozpoznać toksyczne zachowania.

Świadomość ma tutaj szerokie znaczenie – poprzez znajomość tego z kim masz do czynienia, jego zachowań, ale też dbałość o siebie. Sam proces rozstania z narcyzem jest procesem wyniszczającym emocjonalnie, ponieważ osoba toksyczna chce zawładnąć Tobą na każdym obszarze. Narcyz często stosuje taktykę tworzenia niezliczonej ilości pism procesowych, które opierają się na ciągłym powtarzaniu tych samych argumentów. Narcyz również, nawet jeśli nie jesteście już razem, chce ciągle komunikować się z drugą stroną. Aby przetrwać cały proces rozstania z nim, należy zadbać o swoje emocje, aby były stabilne – wówczas łatwiej będzie Ci poradzić sobie z zakończeniem tej relacji, również pod kątem prawnym.

Wiedza prawna

Nie zliczę przypadków Klientów, którzy przez długi czas nie podejmowali żadnych kroków w celu wyjścia z toksycznej relacji. Narcyz, kiedy wiedział, że druga strona rozważa rozstanie, wykorzystał różnego rodzaju manipulacje. Najczęściej straszył drugą stronę tym, że nic nic jej się nie należy, że nie ma szansy na to, że dziecko z nią zamieszka, że Cię zdyskredytuje. Nierzadkie jest również strasznie drugiej strony konsekwencjami prawnymi np. Pozbawieniem władzy rodzicielskiej, niekorzystnym podziałem majątku. Kwestie te regulowane są przez prawo, dlatego warto zadbać o ten aspekt, żeby nie pozwolić sobie na tego rodzaju szantaż. Zarówno przepisy, jak i orzecznictwo reguluje aspekty związane z ustaleniem miejsca zamieszkania dziecka, władzy rodzicielskiej czy ustalenia kontaktów lub podziału majątku.

Żeby sobie z tym poradzić, dobrze jest skorzystać z profesjonalnej porady prawnej, aby poznać swoje prawa w tym zakresie – czy to opieki nad dziećmi czy podziału majątku. Wiedza prawna pomoże Ci w tym, aby odpierać atak narcyza, ale również zadba o Twój spokój. Pełnomocnik może również przejąć od Ciebie komunikację z narcyzem, ustalanie pewnych kwestii, które Was łączą.

Wiedza jak narcyz zachowuje się podczas procesu sądowego

Uważam, że wiedza ta jest bardzo potrzebna, choć nadal częściej w publikacjach można znaleźć informacje odnośnie ogólnych zachowań narcyzów. Trudno to jednak przełożyć na jego zachowania w procesie sądowym. Aby móc dobrze przygotować się do rozstania pod kątem prawnym, musisz wiedzieć jak narcyz wykorzysta Twoje argumenty, słowa, a nawet zebrane przez Ciebie dowody. Musisz mieć również świadomość, że Twoje słowa będą dyskredytowane, przeinaczane. Zachowania narcyzów w procesach sądowych są powtarzalne. Narcyz wykorzystuje manipulację w każdym miejscu, również na sali rozpraw czy w pismach procesowych. Jedną z często stosowanych strategii jest tworzenie niezliczonej ilości pism procesowych, które mają Cię zdyskredytować. Nie zostawiaj mu przestrzeni na to, aby jego narracja zakorzeniła się w postępowaniu. Pokazuj realną wartość świadków, wskaż ich realny udział w Waszym życiu. Pamiętaj też o tym, aby dobrze przygotować swoich świadków do procesu sądowego. Narcyz podejmie próby zmanipulowania ich oraz tego, co powiedzieli.

Narcyz przypisze Ci również swoje zachowania, przedstawia fakty w sposób wybiórczy, często wywołane jego prowokacją.

Połączenie prawa i psychologii w przypadku radzenia sobie z zachowaniem narcyza jest kluczowe, aby zadbać zarówno o swój interes prawny, jak i emocje. Wiedza jest potrzebna, ale również i czas jest Twoim sprzymierzeńcem. Im wcześniej zaczniesz działać, tym lepiej przygotujesz się i do rozstania z narcyzem i do postępowania sądowego.

______________________________________

Jeśli chcesz umówić się na konsultacje z Panią Magdaleną Bajsarowicz Prawnikiem & Psychologiem sądowym, możesz to zrobić poprzez:

✉: Rejestracja online 

Pozdrawiam

Magdalena Bajsarowicz

Prawnik & Psycholog sądowy