Odpowiedź na pozew rozwodowy wcale nie jest mniej ważnym dokumentem niż sam pozew o rozwód. Jeśli zastanawiasz się jakie elementy powinno zawierać to pismo, przeczytaj dzisiejszą publikację.

Odpowiedź na pozew rozwodowy – odebranie pozwu o rozwód

Jeśli nie odbierzesz pozwu rozwodowego, nie będziesz mógł/mogła odnieść się do twierdzeń drugiej strony. Zdarzają się również sytuacje, kiedy pozew o rozwód nie zostanie odebrany w wyznaczonym czasie. Musisz jednak wiedzieć o tym, że przesyłkę taką uznaje się po czasie za doręczoną i wówczas biegnie już termin na ustosunkowanie się do pozwu. To nie jest dobra sytuacja, kiedy nie odbierasz pozwu rozwodowego, jednak można to rozwiązać. W aktach sprawy znajduje się bowiem pozew rozwodowy, więc można umówić się do czytelni w sądzie, aby zapoznać się z dokumentami. Warto jednak odebrać korespondencję z sądu, ponieważ to właśnie w niej sąd zakreśla termin na odpowiedź na pozew rozwodowy.

Termin na odpowiedź na pozew rozwodowy

Sąd jasno wskazuje jaki jest termin udzielenia odpowiedzi na pozew rozwodowy. Najczęściej jest to 14 dni. Jest to termin standardowy. Jeżeli są pozwy dotyczące małżonków mieszkających za granicą Polski, wówczas wyznacza się dłuższy termin na przygotowanie odpowiedzi. Spotkałam się z terminem 30-35 dni. Jednak im wcześniej zaczniesz nad nim pracować, tym lepiej dla Ciebie.

Ustosunkowanie się do twierdzeń drugiej strony

Ustosunkowanie się do zdania drugiej strony w pozwie o rozwód jest bardzo ważne. Aby było to zrobione w sposób rzetelny i dokładny, warto przeczytać pozew kilkukrotnie, podzielić go na najważniejsze wątki, aby usystematyzować informacje w nim zawarte. Wówczas można odnieść się do każdego twierdzenia drugiej strony i przedstawić swoje stanowisko.

Przedstawienie swoich żądań w odpowiedzi na pozew rozwodowy

Kolejną ważną kwestią jest przedstawienie swojej perspektywy dotyczącej Waszego małżeństwa, a także swoich żądań wobec drugiej strony. Możesz tutaj odnieść się do następujących kwestii:

  • wina za rozpad małżeństwa,
  • ustalenia dotyczące kontaktów z dziećmi,
  • władza rodzicielska,
  • miejsce zamieszkania dziecka,
  • korzystanie ze wspólnego mieszkania.

Kwestie te powinny znaleźć się właśnie w odpowiedzi na pozew rozwodowy. Przedstawiasz swoje stanowisko w zakresie winy, kwestii dotyczących dzieci czy majątku. Nawet jeśli macie porozumienie w tym zakresie, warto prawnie uregulować kontakty. Tutaj powinniście wskazać swoje zdanie odnośnie formy kontaktów, ich częstotliwości.

📑 Więcej o winie podczas rozwodu przeczytasz tutaj: Co daje orzeczenie o winie małżonka

Jeśli masz dzieci, musisz liczyć się z czym, że czeka Cię badanie w OZSS.  O tym, jak przygotować się dobrze do badania w OZSS, możesz przeczytać w moim e-booku. To teoria i praktyka, dzięki którym usystematyzujesz informacje, dowiesz się tego, na co zwracają uwagę biegli OZSS i czego powinno się unikać podczas badań:

Ebook Jak przygotować się do badania OZSS i biegłych psychologów. Teoria. Praktyczne ćwiczenia Ebook

Korzystanie ze wspólnego mieszkania

Ta sytuacja zdarza się rzadko, bo powszechną sytuacją jest to, że kiedy dochodzi do rozstania, to jedna ze stron po prostu się wyprowadza z mieszkania lub obydwoje zmieniają miejsca zamieszkania. Z punku widzenia prawa, jeśli zostajecie razem w mieszkaniu lub planujecie w nim zostać nawet po orzeczeniu rozwodu, to należy przedstawić swoje stanowisko odnośnie tego, jak tę kwestię rozwiązać.

Dowody w odpowiedzi na pozew rozwodowy

Warto pamiętać o tym, że w odpowiedzi na pozew rozwodowy należy przedstawić dowody. Mogą mieć formę korespondencji, materiałów zdjęciowych, nagrań, wiadomości z komunikatorów internetowych, SMS czy wyciągi z kont bankowych. Jeśli masz świadków, którzy posiadają wiedzę w danym temacie, również możesz taki dowód przedstawić.

Z doświadczenia wiem, że warto zacząć przygotowywanie odpowiedzi na pozew rozwodowy wcześniej, ponieważ termin zakreślony przez sąd (standardowo 14 dni) wcale nie jest długi na odniesienie się do wszystkich kwestii podniesionych w pozwie o rozwód.

______________________________________

Jeśli chcesz umówić się na konsultacje z Panią Magdaleną Bajsarowicz Prawnikiem & Psychologiem sądowym, możesz to zrobić poprzez:

✉: Rejestracja online 

Pozdrawiam

Magdalena Bajsarowicz

Prawnik & Psycholog sądowy