Jak złożyć pozew o rozwód – na początku tej drogi na pewno masz wiele wątpliwości odnośnie samych procedur. Możesz nie wiedzieć gdzie należy złożyć taki pozew, w którym sądzie, ile kopii dokumentów należy dostarczyć. Na te pytania odpowiem w dzisiejszym wpisie.

Gdzie złożyć pozew o rozwód

Po pierwsze, pozew o rozwód należy złożyć w Sądzie Okręgowym. Wątpliwości pojawiają się w momencie wyboru Sądu Okręgowego. Pojawiają się też pytania: co to znaczy właściwy Sąd Okręgowy? Sądem właściwym będzie sąd, w okręgu którego mieliście ostatnie wspólne miejsce zamieszkania, jeśli jedno z Was nadal tam mieszka.

📑 Rozwód – od czego zacząć? Rozwód krok po kroku

W sytuacji, kiedy nie ma wspólnego miejsca zamieszkania, pozew do sądu składa się do sądu, w okręgu którego mieszka strona pozwana, czyli druga strona. Jest jeszcze trzecia możliwość w sytuacji, kiedy dwie pierwsze opcje nie wchodzą w grę: będzie to sąd,  w okręgu którego mieszkacie Wy, czyli osoby składające pozew rozwodowy.

📑 Na tym etapie jesteście skupieni tylko na rozwodzie, jednak jeśli macie dzieci, to musicie wiedzieć, że najpewniej czeka Was badanie w OZSS.  Im wcześniej zapoznasz się z tym tematem, dowiesz się  jak przygotować się dobrze do badania w OZSS, tym lepiej. Mój bestsellerowy ebook to teoria i praktyka, dzięki któremu usystematyzujesz informacje, dowiesz się tego, na co zwracają uwagę biegli OZSS i czego powinno się unikać podczas badań:

Jak przygotować się do badania OZSS i biegłych psychologów. Teoria. Praktyczne ćwiczenia

Pozew o rozwód – dokumenty

Kolejny element to ilość kopii pozwu, które należy złożyć do sądu. Kopii powinno być dwie, aby pozew o rozwód został złożony skutecznie. Natomiast warto przygotować 3 egzemplarze. Jedna kopia jest dla sądu, natomiast druga przeznaczona jest dla strony pozwanej. Wy również musicie mieć kontrolę nad złożonymi dokumentami, dlatego trzecia kopia to Wasz dokument. W dokumentach musi panować porządek, dlatego warto sprawdzić czy dokumenty te są identyczne.

Jeśli chodzi o inne dokumenty, to do sądu składa się oryginał odpisu skróconego aktu małżeństwa oraz odpisu skróconego aktu urodzenia, jeśli macie wspólne małoletnie dzieci. Inne dokumenty możesz złożyć w wersji kopii.

W jaki sposób złożyć pozew o rozwód

Jeśli chcecie, aby to pełnomocnik zajął się Waszą sprawą rozwodową, wówczas to on może złożyć wszystkie dokumenty do sądu. Wówczas macie pewność, że pozew o rozwód zostanie skutecznie złożony. Dokumenty możesz również wysłać do sądu listem poleconym z potwierdzeniem nadania. Będziecie mieć pewność, że dokumenty na pewno dotarły do sądu. Również Wy będziecie posiadać dowód na to, że dokumenty zostały wysłane. Kolejna opcja to złożenie dokumentów przez Biuro Podawcze sądu.

______________________________________

Jeśli chcesz umówić się na konsultacje z Panią Magdaleną Bajsarowicz Prawnikiem & Psychologiem sądowym, możesz to zrobić poprzez:

✉: Rejestracja online 

☎:  + 48 785-289-888 (infolinia czynna pon- sob w godzinach 8.00 – 20.00)

Pozdrawiam

Magdalena Bajsarowicz

Prawnik & Psycholog sądowy