przykładowe testy OZSS

W trakcie konsultacji, kiedy przygotowuję osoby do badania OZSS, pojawia się pytanie czym różni się biegły psycholog od OZSS. Dziś chciałabym odpowiedzieć Wam na to pytanie, żebyście wiedzieli o co zawnioskować i jak przygotować się do takiego badania.

Biegły psycholog a OZSS

Badanie w OZSS obligatoryjnie przeprowadzają dwie osoby np. dwóch psychologów lub psycholog i pedagog. Badanie przez biegłego przeprowadza jedna osoba. Jednak sąd w postanowieniu może wskazać, że badanie przeprowadzi biegły psycholog lub pedagog.  Jeśli tego nie wskaże, badanie przeprowadza jedna osoba.

W sytuacji OZSS sąd nie musi o tym pisać, bo procedury wskazują na to, że badanie przeprowadzają dwie osoby – dwóch specjalistów.

Czy w OZSS są biegli sądowi? 

Nie każdy specjalista z OZSS jest biegłym sądowym. Tak naprawdę biegłymi powinniśmy nazywać tylko osoby, które znajdują się na liście biegłych w Sądzie Okręgowym. Natomiast osoby opiniujące w OZSS nie muszą być biegłymi, ponieważ pracują w OZSS. Jak nazwa wskazuje, są to specjaliści.

Termin badania psychologiczno-sądowego

Analizując opinie widoczne jest, że na badanie przez biegłego psychologa czeka się krócej. Natomiast na badanie w OZSS termin jest dłuższy.

Termin wykonania opinii:

Kiedy sąd kieruje na badanie do biegłego psychologa, to nie ma ustalonego terminu  w przepisach, w jakim ma zostać wykonana opinia. Biegły powinien uczynić to niezwłocznie. Częstą praktyką sądów jest to, że kiedy sąd kieruje na badanie do biegłego psychologa, to jednocześnie wskazuje w jakim terminie biegły ma przygotować opinię.

Jeśli badanie prowadzone jest przez OZSS, mają oni obowiązek przygotować opinie w terminie 21 dni od dnia następnego po badaniu.

Koszty:

Badanie prowadzone przez biegłego z reguły jest droższe niż badanie w OZSS. Ceny badania wahają się od 800 zł a 1500 złotych i zazwyczaj tymi kosztami rodzice obciążani są po połowie.

Zarzuty do opinii

Analizując już kilkaset opinii, nie zauważyłam, aby sąd dawał inny termin na ustosunkowanie się do opinii biegłego psychologa niż  OZSS. Terminy te są jednakowe.

Jak przygotować się do badania OZSS/biegłego psychologa

📑 Jeśli czytasz ten wpis, to przed Tobą najpewniej jest badanie psychologiczno-sądowe w OZSS lub u biegłego psychologa. Im wcześniej zapoznasz się z tym tematem, dowiesz się  jak przygotować się dobrze do badania w OZSS lub u biegłego psychologa, tym lepiej. Mój bestsellerowy ebook to teoria i praktyka, dzięki któremu usystematyzujesz informacje, dowiesz się tego, na co zwracają uwagę biegli sądowi oraz OZSS i czego powinno się unikać podczas badań:

Jak przygotować się do badania OZSS i biegłych psychologów. Teoria. Praktyczne ćwiczenia

______________________________________

Jeśli chcesz umówić się na konsultacje z Panią Magdaleną Bajsarowicz Prawnikiem & Psychologiem sądowym, możesz to zrobić poprzez:

✉: Rejestracja online 

☎:  + 48 785-289-888 (infolinia czynna pon- sob w godzinach 8.00 – 20.00)

Pozdrawiam

Magdalena Bajsarowicz

Prawnik & Psycholog sądowy