badanie OZSS pytania

Badanie OZSS – pytania, które usłyszycie podczas badania w Ośrodku oraz u biegłego psychologa. Temat ten bardzo często pojawia się podczas prowadzonych przeze mnie konsultacji. Wpis ten powstał na podstawie przeanalizowania przeze mnie ponad 1000 opinii z różnych stron Polski. W dzisiejszym wpisie pokażę Ci jakie pytania zadawane są rodzicom podczas badania prowadzonego w OZSS lub przez biegłego psychologa. Tę wiedzę uważam za szczególnie ważną, bo opinie psychologiczne powstałe na zlecenie sądu mają wpływ na wyrok sądu.

Badanie psychologiczne – etapy

Badanie psychologiczne składa się z kilku elementów:

  • analizy akt sprawy,
  • obserwacji,
  • wypełniania kwestionariuszy,
  • wywiadu.

Podczas wywiadu rodzice mówią o swojej perspektywie wychowania dziecka i ich udziału w jego życiu. Psycholog zwraca uwagę na to, czy aspekty przedstawione podczas rozmowy z rodzicem są zgodne z tym, co znajduje się w aktach sprawy. Jeśli sytuacja uległa zmianie od ostatniego pisma w aktach sprawy, warto o tym powiedzieć podczas badania. Specjaliści OZSS czy biegły psycholog opiera się na dokumentacji, ale również na tym, co powiesz podczas badania.

Badanie OZSS – pytania

Wywiad najbardziej wiąże się z tym, co znajduje się w aktach sprawy. Przed badaniem osoba prowadząca badanie ma obowiązek zapoznać się z aktami sprawy. Wiele razy mówiłam o tym, że przygotowanie dokumentacji jest bardzo ważne. To właśnie na niej opierają się pytania, które usłyszycie w OZSS lub u biegłego psychologa. Inne pytania mogą dotyczyć Twojej indywidualnej sytuacji.  Pytania te można podzielić na kategorie:

  • Sytuacja rodzinna,
  • Związek,
  • Zdrowie,
  • Dziecko,
  • Obecna sytuacja.

10 pytań, które usłyszysz podczas badania OZSS lub u biegłego psychologa

Badanie OZSS – pytania, które padną podczas badania. Zadaje je również biegły psycholog, dlatego poznaj część z nich teraz:

  1. Czy korzystasz ze spotkań z psychologiem/psychiatrą?
  2. Czy utrzymujesz kontakty ze swoją rodziną? Jakie macie relacje?
  3. Jak wyglądał związek z matką/ojcem dziecka?
  4. Jak rozwijało się dziecko?
  5. Kto zajmował się dzieckiem od urodzenia?
  6. Jak chcesz, żeby wyglądała sytuacja dziecka?
  7. Dlaczego jest to dobre rozwiązanie dla dziecka?
  8. Kto dba o edukację, zdrowie dziecka?
  9. Jakim rodzicem jesteś?
  10. Jakim rodzicem jest drugi rodzic?

Jak przygotować się do badania OZSS/biegłego psychologa

📑 Badanie w OZSS lub prowadzone przez biegłego psychologa ma kluczowe znaczenie dla wyroku sądu. Właśnie dlatego trzeba się do niego przygotować.  Im szybciej zaczniesz przygotowywać  się do badania, tym większa szansa na dobrą opinię. Zacznij je już dziś z moim bestsellerowym e-bookiem:

Ebook Jak przygotować się do badania OZSS i biegłych psychologów. Teoria. Praktyczne ćwiczenia Ebook

______________________________________

Jeśli chcesz umówić się na konsultacje z Panią Magdaleną Bajsarowicz Prawnikiem & Psychologiem sądowym, możesz to zrobić poprzez:

✉: Rejestracja online 

Pozdrawiam

Magdalena Bajsarowicz

Prawnik & Psycholog sądowy