Rozwód jest wydarzeniem, który zmienia życie na wielu płaszczyznach. Kiedy pracuję z Klientami skupiam się, nie tylko na zagadnieniach prawnych bo jest to niewystarczająca koncepcja. Ważne jest kompleksowe podejście bo rozwód jest zmianą i dotyczy każdego aspektu życia. Wiedząc jakie są główne obszary w których trzeba zmienić dotychczasowe funkcjonowanie, można ukierunkować swoje działanie we właściwy sposób.

W poniższym artykule przedstawię najważniejsze obszary w których powinna dokonać się zmiana, aby zakończyć etap małżeństwa / związku i rozpocząć nowy rozdział w życiu.

 

1.  Uczucia

 

Rozwód emocjonalny jest bezpośrednio związany z relacjami i ich zmianą w małżeństwie / związku. Para stopniowo oddala się od siebie. Widać coraz mniejsze zaangażowanie  i zainteresowanie drugą osobą. Uczucia stają się słabsze. Wady stają się bardziej widoczne i nawet jeśli były do tej pory akceptowane, w fazie rozpadu związku  silnie przeszkadzają. Wolny czas coraz częściej zaczyna spędzać się osobno. Zaczyna prowadzić się odrębne życie w którym nie ma już miejsca na wspólnotę i bliskość emocjonalną.  Od obszaru emocji zaczyna się cały proces rozwodu.

 

2. Rodzicielstwo 

 

Rozwód rodzicielski dotyczy między innymi zmiany w opiece nad dziećmi, organizacji życia z podziałem na czas przeznaczony osobno dla każdego z rodziców. Moim zdaniem, co zresztą wykorzystuję prowadząc konsultacje, rozwód rodzicielski to też zadbanie o psychikę dziecka – przygotowanie go do rozwodu rodziców i przeprowadzenie je przez rozwód rodziców. Dodatkowo rozpatrując zagadnienie intyerdyscyplinarnie ważna jest też kwestia alimentów. Ich wysokość i regularność zapłaty . Obszar rodzicielstwa jest wieloaspektowy i  stanowi duże wyzwanie, mam wrażenie że pochłania on dużo czasu i energii w całym procesie rozwodu. Wyzwaniem jest wypracowanie  wspólnego model opieki, dzielenia się obowiązkami w tym również finansowymi wobec dzieci.  Bycie rodzicem w trakcie rozwodu i po rozwodzie jest pełne wyzwań a wypracowanie sposobu samodzianego rodzicielstwa wymaga czasu.

W swojej pracy  wiele uwagi poświęcam dzieciom w trakcie rozwodu rodziców, edukując rodziców tak aby zmniejszyć/ wyeliminować negatywne skutki ich rozstania.

Szereg filmów w w których dzielę się moim zawodowym doświadczeniem: dziecko a rozwód.

 

3.  Finanse

 

Rozwód ekonomiczny to rozdział finansowy w związku. Sytuacja, gdy zaczynacie być niezależni od siebie pod względem pieniędzy. Nie dotyczy to tylko samego podziału majątku bo bardzo często jest to ostani etap rozwodu, lecz możliwość i konieczności zaspokajania swoich potrzeb własnymi pieniędzmi.

W swojej praktyce spotykałam się z sytuacjami, gdy kobiety powstrzymywały się przed złożeniem pozwu o rozwód ze względu na brak zabezpieczenia finansowego lub brak zatrudnienia. Gdy nie ma się środków finansowych, bardzo często bliscy przychodzą z  materialną pomocą aby można było zakończyć małżeństwo.

Kolejnym rozwiązaniem jest złożenie w pozwie o rozwód/ separację wniosku o zabezpieczenie alimentów na czas trwania postępowania rozwodowego lub separacyjnego. Więcej na ten temat w filmie: Zabezpieczenie alimentów

 

 4. Sprawy prawne

 

Rozwód prawny wiąże się z  postępowaniem sądowym. Widzę jak symboliczna jest dla większości Klientów kancelarii decyzja o złożeniu pozwu o rozwód. Jest to zakończenie pewnego etapu działań niesformalizowanych. Z tym obszarem wiąże się wiele zagadnień, które będą wymagały od Ciebie podjęcia szeregu decyzji.

1.  Czy rozwód poprowadzisz samodzielnie czy z pomocą pełnomocnika?

Podpowiedź w filmie: Rozwód z adwokatem czy bez adwokata?

2.  Czy są podstawy lub chcesz uzyskać rozwód z orzeczeniem o winie lub bez orzeczenia o winie?

Mój bardzo popularny film w którym porównuję te możliwości: Rozwód bez orzeczenia o winie czy rozwód z orzeczenim o winie

3. Jeśli zdecydujesz się na samodzielne prowadzenie sprawy, przygotuj koniecznie doskonały pozew o rozwód. Dobrze przygotowany pozew o rozwód jest nawigacją na  każdym etapie postępowania sądowego.

Jeśli potrzebujesz rzetelnego wzoru wraz z szerokim omówieniem i praktycznymi wskazówkami kliknij w link: Dobry pozew o rozwód.

 

5. Rodzina i znajomi

 

Rozwód środowiskowy to przeorganizowanie kontaktów i relacji z rodziną drugiej strony. Wybranie lub/i wyklarowanie kręgu znajomych, którzy w większości przypadków obiorą stronę jednego z małżonków. Wyzwania tego obszaru dotyczą jak zachowywać się w stosunku do byłych teściów czy rodzeństwa byłej żony czy męża. Na nowe ukształtowanie relacji ma też wpływ jak w trakcie rozstania zachowują się bliscy partnera/ partnerki, a przede wszystkim czy angażują się konflikt.

Należy wziąć również pod uwagę, że dla rodziny rozwód może być nową i trudną sytuacją, a niektóre nie idealne zachowania. Mogą wynikać z nieumiejętności zaadoptowania się do zmian lub brak wiedzy jak się zachować w nowej rzeczywistości.

 

6. Autonomia

 

Rozwód psychiczny to wewnętrzne, psychiczne zakończenie małżeństwa. Przepracowanie i zamknięcie tego etapu. To jak długo będzie on trwał zależy od wielu indywidualnych czynników. Na pewno, uporządkowanie powyższych obszarów pomoże i przyspieszy odzyskanie wewnętrznej równowagi.

 

Pozdrawiam

Magdalena Bajsarowicz

Prawnik & Psycholog sądowy