Rozmowy z ex małżonkiem nie należą do łatwych, gdyż wzbudzają w byłych partnerach wiele emocji takich jak żal, złość lub nieodwzajemniona miłość. Negatywne nastawienie i brak kompromisowego podejścia powodują, że trudno dojść stronom do porozumienia i uzyskać konsensus w sprawach dotyczących m.in.: wychowania dziecka, formy i miejsca wypoczynku lub częstotliwości kontaktów. To niekorzystnie odbija się na dziecku, które jest zestresowane i zdezorientowane. Warto więc popracować nad jakością komunikacji. Skorzystają na tym nie tylko byli partnerzy, ale również i dzieci.

Uniwersalne zasady skutecznej konwersacji po rozwodzie

Jeżeli chcesz sprawnie i szybko załatwić sprawę z byłym małżonkiem/byłą małżonką, postępuj według poniższych 6 uniwersalnych zasad komunikowania się po rozwodzie:

1. Zastanów się i sprecyzuj swoje stanowisko

Warto przed spotkaniem dobrze przemyśleć, jakie rozwiązanie będzie najlepsze dla Ciebie i Twojego dziecka. Łatwiej i skuteczniej rozmawiać z drugim rodzicem, gdy konkretnie wiesz na czym Ci zależy. Dodatkowo zastanów się na spokojnie, czy i na ile możesz zmodyfikować swoje stanowisko. 

Rozmowa z drugim rodzicem często, szczególnie gdy rozstanie nastąpiło niedawno, jest sytuacją wysoce nacechowaną emocjonalnie. Dlatego łatwiej będzie Ci, gdy będziesz miał jasno sprecyzowane zdanie i wcześniej określisz sobie, na co możesz  wyrazić ewentualnie zgodę.

2. O trudnych sprawach rozmawiaj w neutralnym miejscu

Jeśli między Wami są nadal silne emocje dobrze byłoby, aby rozwód odbywał się w miejscu, które będziesz mogła/mógł opuścić, gdy rozmowa będzie zmierzać w kierunku, w którym nie będzie już merytorycznej rozmowy a emocje wezmą górę.

Umów się na rozmowę poza domem lub porozmawiaj przez telefon. 

3. Podczas jednej rozmowy poruszaj tylko jeden problem

Jeśli trudno Wam dojść do porozumienia i próba ustalenia czegokolwiek związanego z dzieckiem kończy się niepowodzeniem warto założyć, aby nie rozwiązywać zbyt wielu rzeczy naraz. Jeśli musicie omówić np. wyjazd dziecka na wakacje skup się po prostu na tym.

4. Nie nawiązuj do przeszłości

Skup się na tym co tu i teraz i rozmawiaj wyłącznie o teraźniejszości i przyszłości Waszego dziecka. Każdy ma swoje racje a przywoływanie przeszłości sprawia, że dłużej zamykać będziesz ten już i tak zakończony etap w swoim życiu.

5. Wykaż się opanowaniem

Niech Cię nie wyprowadzą z równowagi: podniesiony głos i ciągłe przerywanie rozmowy. W takich sytuacjach lepiej zakończyć rozmowę niż dać wciągnąć się w wyczerpującą sytuację.

6. Podsumuj wzajemne uzgodnienia 

Po rozmowie warto podsumować ustalenia. Możesz zrobić to w formie sms lub maila, tak aby można było odwołać się do jego treści.

Dlaczego warto ze sobą rozmawiać po rozwodzie? 

Choć nie jesteście już parą, zawsze będziecie rodzicami. Nadal musicie o nie dbać tym bardziej, że  rozwód wywołuje u dziecka osamotnienie, zagubienie, smutek a nawet poczucie winy za rozstanie rodziców. Brak porozumienia pomiędzy małżonkami po rozwodzie potęguje ten stan. Dlatego tak ważna jest wzajemna współpraca pomiędzy byłymi partnerami. Dzięki temu te negatywne uczucia będą mniej intensywne i dzieci szybciej pogodzą się z rozstaniem rodziców.

Jak rozmawiać na trudne tematy związane z rozstaniem?

Gdy w pobliżu są dzieci, unikaj dyskutowania na tematy kontrowersyjne. Możesz poprosić byłego partnera/byłą partnerkę o przełożenie rozmowy na inny dogodny termin, tak by rozmowa mogła odbyć się bez dzieci. Gdy jednak dojdzie do kłótni w obecności małoletnich, postaraj się ochłonąć i porozmawiać z dzieckiem o tym co się stało. Obiecaj, że ponownie poruszysz ten temat z ex i tym razem rozwiążesz ten problem na spokojnie. Spróbuj nie krytykować przy tym małżonka.

Jak przeprowadzić dziecko przez rozwód bez szkód w psychice?

Z myślą o dzieciach, które przeżywają trudne chwile rozstania rodziców, opracowałam kurs „rozwód a dzieci”. Prezentuję w nim gotowe schematy postępowania, jak bez szwanku dla dobra dziecka przeprowadzić je przez rozwód i rozmawiać z nimi o rozstaniu. Kurs ma formę wideo. Jest na tyle uniwersalny, że będzie go można wykorzystać również w innych trudnych dla dziecka sytuacjach, jak ciężka choroba lub śmierć kogoś bliskiego.

Magdalena Bajsarowicz

Prawnik & Psycholog sądowy