Jednym z najważniejszych momentów, w perspektywie dziecka, a dotyczącym rozwodu / rozstania rodziców. Jest rozmowa w której dziecko dowiaduje się, że rodzice się rozstają. Ważne jest aby rodzice w odpowiedni sposób powiedzieli dziecku o rozwodzie i wyprowadzce jednego z rodziców.

Wielokrotnie podczas pracy z moimi Klientami budowałam schemat prowadzenia dziecka przez rozwód, rozstanie rodziców.

Swoim doświadczeniem dzielę się również na:

youtube: https://www.youtube.com/MagdalenaBajsarowicz                                                            facebooku:https://www.facebook.com/bajsarowiczmagdalena

Poniżej przedstawiam najważniejsze elementy rozmowy z dzieckiem.

Film o tym jak powiedzieć dziecku o rozwodzie / rozstaniu rodziców, był jednym z pierwszych materiałów, który pojawił się na moim kanale YouTube – Magdalena Bajsarowicz.

Jeśli chcesz zobaczyć ten film kliknij w link poniżej:

http://https://www.youtube.com/watch?v=Ny3HCzxubDI&list=PLrvsC_QI0-raTBr-ub4WWNeI45uyCN3sf&index=2&t=0s

 

Często podczas spotkań, które prowadziłam z osobami rozwodzącymi się okazywało się, że wielu rodziców nie wie, że przeprowadzenie takiej rozmowy jest potrzebne dla dziecka a tym samym wiele osób nie wiedziało jak ją przeprowadzić.

Często też rozwodzący się rodzice, mieli przekonanie, że skoro dziecko widzi, że rodzice się kłócą, nie spędzają wspólnie czasu lub jeden z rodziców się wyprowadził. To rozmowa jest zbędna, bo dziecko i tak wie, że rodzice się rozstają / rozstali.

Nie zależnie od sytuacji na rodzicach spoczywa obowiązek rozmowy z dzieckim na temat zmian.

Poniżej przedstawię niezbędne warunki aby rozmowa była dobrze przeprowadzona.

  1. Rodzice powinni rozmowę przeprowadzić razem

Najlepiej gdy rodzice wspólnie usiądą przed dzieckiem i powiedzą, że podjęli decyzję o tym, żeby się rozstać / nie mieszkać już razem.

Gdy rodzice są razem w takim momencie, dają swoim zachowaniem komunikat dziecku, że pomimo rozstania dalej pozostają rodzicami, którzy realizacją swoje rodzicielskie obowiązki i dalej będą obecni w życiu dziecka wspólnie. Pomimo rozwodu.

Osoby rozwodzące się, którym pomagałam sygnalizowali problem, że w niektórych sytuacjach nie mogą przekonać drugiego rodzica do przeprowadzenia takiej rozmowy z dzieckiem. Wtedy taką rozmowę przeprowadź samodzielnie. Co ważne, w tej sytuacji trzeba powiedzieć dziecku, że decyzja była wspólna – czyli, że rodzice wspólnie postanowili, podjęli taką decyzję. Nawet jeśli nie jest to prawda.

Zobacz film na temat wtajemniczania dziecka w sprawy dorosłych:

http://https://www.youtube.com/watch?v=2DI0SRgmSTM&list=PLrvsC_QI0-raTBr-ub4WWNeI45uyCN3sf&index=11&t=0s

2.   Powtarzaj dziecku, że je kochasz i  dalej będziesz jego mamą / tatą

Młodsze dzieci mają skłonność do przypisywania sobie winy za rozpad rodziny. Choć nam dorosłym wydawać się to może irracjonalne to dla dzieci do wieku wczesnoszkolnego jest to często zjawisko.

Dlatego, jeśli Twoje dziecko jest w tym wieku, należy dołożyć wszelkich starań aby w rozmowach na temat rozstania rodziców pojawił się jasny i często powtarzany komunikat, że rozwód, rozstanie rodziców to nie wina dziecka, tylko decyzja rodziców związana z ich zachowaniem.

Klika lat temu pracowałam z dzieckiem, którego rodzice się rozwodzili. Dziewczynka była absolutnie przekonana, że rodzice się rozwodzą bo są z bratem niegrzeczni i często  się kłócą. To miało dla rodziców stanowić tak duży problem, który doprowadził ich do rozwodu.

3.  Komunikat musi być adekwatny do wieku dziecka

Młodszym dzieciom do lat 7 powiedz, że rodzice nie będą już razem mieszkać (mieszkać w tym samym domu) i nie będziecie już małżeństwem /razem. Niezależnie od tego zawsze pozostaniecie rodzicami. Jeśli są rzeczy które robisz wspólnie sama/ sam z dzieckiem powiedz o tym na przykładzie, że dalej będzie z Tobą.

Starsze dzieci w wieku 7 – 12 lat powiedz, wspólnie zdecydowaliśmy, że nie jesteśmy razem szczęśliwi. Lubimy różne rzeczy, inaczej chcemy spędzać czas, mamy inne plany na przyszłość. To, że nie będziemy już razem, nie zmienia tego, że zawsze będę Twoją mamą / tatą. Warto zawsze dodać wzmacniający komunikat np. jesteś tak wspaniałym dzieckiem, że nie dopuszczę do sytuacji żeby nie być z Tobą.

Nastolatkowie – starsze dzieci, dostrzegają więcej sygnałów poza werbalnych. Zazwyczaj przeczuwają, że rozwód / rozstanie rodziców jest bliskie. Nie zwalnia to jednak rodziców z obowiązku przeprowadzenia rozmowy z nastolatkiem. W tej rozmowie nawiąż do tego, że dziecko jest już duże i zapewne widziało, że rodzice od pewnego czasu nie mogli dojść do porozumienia. Dlatego wspólnie zdecydowaliście, że się rozstaniecie. W tej rozmowie możecie również powiedzieć o najbliżej przyszłości czyli: kto się wyprowadzi, gdzie będzie mieszkał i jak widzi kontakty z dzieckiem.

4.   Konsekwencja

Przekazanie informacji o rozwodzie dopuszczalne jest tylko wtedy gdy będziecie pewni swojej decyzji. Żaden z rodziców nie może wykorzystywać rozmowy /  przekazywania tej informacji jako ,,karty przetargowej” czy wymuszenia na drugim rodzicu jakiegoś zachowania a co gorsze wymuszenia określonego zachowania na dziecku.

Konsekwencja to również określone zachowanie, po odbyciu rozmowy w której mówisz dziecku o rozwodzie. Po tym, gdy dziecko oficjalnie dowie się, że rodzice się rozstają to życie codzienne powinno ulec zmianie. Dziecko powinno otrzymać komunikat przez zachowanie rodziców, że wszyscy wchodzą w nowy etap. Na przykład jeden z rodziców wyprowadza się lub w ramach jednego mieszkania / domu rodzice  rozdzielają swoją przestrzeń.

5.   Przekazanie informacji o przyszłości / zmianach w życiu dziecka

Rozwód / rozstanie niesie za sobą utratę bezpieczeństwa w życiu dziecka. Aby zmniejszyć u dziecka ten stan należy porozmawiać również z dzieckiem o tym jak będzie wyglądało jego życie po rozstanie/ rozwodzie rodziców.

6.   Ustalenie kontaktów

Jeśli jeden z rodziców wyprowadza się, należy poinformować dziecko jak będą wyglądały kontakty z tym rodzicem. Ustal czy będziecie się kontaktować telefonicznie w ciagu tygodnia, kiedy się spotkacie i skąd odbierzesz dziecko czy z przedszkola/ szkoły lub domu. Dziecko potrzebuje mieć pewność, że nie traci drugiego rodzica a kontakt z nim będzie swobodny.

Jeśli chcesz pomóc dziecku w czasie waszego rozwodu/ rozstania, dołącz do kursu który przygotowała. Krok po kroku pokazuję rodzicom jak przygotować dziecko do rozwodu / rozstania rodziców a następnie jak przeprowadzić dziecko przez rozwód rodziców. Metodą której nauczę Cię podczas kursu online pomogłam dziesiątkom dzieci podczas rozstań rodziców.

Dowiedz się więcej: http://rozwodadzieci.pl

 

Pozdrawiam

Magdalena Bajsarowicz

Prawnik & Psycholog sądowy