Kwestionowanie opinii wydanych przez biegłych OZSS nie jest łatwym zadaniem. Jeśli rodzic zdecyduje się już na ten krok, to przedstawione przez niego zarzuty muszą być konkretne i bardzo dobrze przygotowane. Dzisiejszy wpis będzie o tym, jak odwołać się od opinii OZSS. 

Przedstawiając zarzuty do opinii biegłych, sama polemika z osobami sporządzającymi tę opinię, nie wystarczy. Biegli są specjalistami w konkretnej dziedzinie, dlatego w zarzutach należy wykazać sprzeczność opinii czy stosowanie nieprawidłowych metod badawczych. Podczas sporządzania zarzutów do opinii OZSS, rodzice często mają różne. wątpliwości. Zastanawiają się czy zarzuty nie pogorszą ich sytuacji procesowej. 

O korzystną opinię OZSS możesz zadbać jeszcze przed badaniem poprzesz przygotowanie się do niego. Uzupełnij akta sprawy, zapoznaj się z zebraną dokumentacją i oswój się z tym, jak będzie wyglądać samo badanie. 

📒E-book „Jak przygotować się do badania OZSS. Teoria. Praktyczne ćwiczenia”:

Jak przygotować się do badania OZSS. Teoria. Praktyczne ćwiczenia

 

Czy merytoryczne zarzuty do opinii OZSS wpływają negatywnie na sytuację rodzica?

Bazując na moim doświadczeniu mogę stwierdzić, że nie spotkałam się jeszcze z sytuacją, w której dobrze przygotowane zarzuty negatywnie wpływają na sytuację rodzica. Jeśli zarzuty są przygotowane w sposób rzetelny, przynoszą korzyść w postępowaniu. Strona, czyli rodzic może ustosunkować się do przedstawionych dokumentów. 

Korzyści zarzutów do opinii OZSS

Rodzice bardzo często zastanawiają się czy warto wchodzić w polemikę z biegłymi – specjalistami w swojej dziedzinie i jak zareaguje na to sąd. Strona posiada jednak prawo do tego, aby wypowiedzieć się w sprawie, która jej dotyczy. Cel zastrzeżeń to zwrócenie uwagi biegłych na błędy zawarte w opinii. Dobra opinia biegłych jest bowiem kluczem do pozytywnego rozstrzygnięcia Twojego postępowania.

Co możesz zrobić, jeśli masz wątpliwości co do tego, czy opinia jest dla Ciebie korzystna? 

Jeśli uważasz, że opinia jest dla Ciebie krzywdząca czy niesprawiedliwa, warto pokazać tę opinie psychologowi, który ma możliwość sprawdzenia tego, czy w opinii prawidłowo wykorzystano metody badawcze. Psycholog może pomóc Ci w sformułowaniu zarzutów do opinii, dzięki czemu będziesz miał szansę na poprawę swojej sytuacji. 

Chciałabym zwrócić Waszą uwagę także na możliwość sporządzenia pytań do biegłych OZSS oraz psychologów sądowych. To one zwracają uwagę biegłych na najważniejsze kwestie do uregulowania. Przygotuj pytania do biegłych, by jak najdokładniej poznali Twoją sytuację rodzinną. 

📒 Przygotowałam e-book ze zbiorem ponad 190 pytań podzielonych na 18 kategorii, które możesz wykorzystać w swoim wniosku. W pakiecie znajduje się również wzór wniosku do sądu o badanie i rozszerzenie tezy dowodowej: 

Kluczowe pytania do badania OZSS i biegłych psychologów

 

Cieszy mnie to, że rodzice mają świadomość tego, iż dobra opinia wydana przez OZSS może im pomóc podczas postępowania. Coraz częściej można spotkać się z zarzutami do opinii OZSS, co pokazuje, że rodzice chcą walczyć i korzystają ze swoich praw.

 

🎥 Na moim kanale YouTube czeka na Was  nowy odcinek o postrzeganiu zarzutów do opinii OZSS przez sąd: Nie denerwuj sędziego!

_______________________________________

Jeśli potrzebujesz konsultacji w sprawie opinii lub przygotowania do niej zastrzeżeń, skontaktuj się ze mną:

✉:  biuro@centrumsprawrozwodowych.pl

☎:  +48 724 271 288

 

Pozdrawiam

Magdalena Bajsarowicz

Prawnik & Psycholog sądowy