Zaświadczenie o zarobkach to jeden z tych dokumentów, które należy dołączyć do pozwu o rozwód. Również gdy w grę wchodzą alimenty, będzie potrzebne wspomniane zaświadczenie. W tej publikacji przestawię Ci elementy tego dokumentu, powiem co zrobić, kiedy prowadzisz działalność gospodarczą albo kiedy wiesz, że druga strona ukrywa dochody.

Zaświadczenie o zarobkach – netto czy brutto?

Kiedy pracujesz na etacie lub druga strona jest zatrudniona w ten sposób, to podstawową kwestią jest przedstawienie zaświadczenia o zarobkach z 3 ostatnich miesięcy. Często spotykam się również z pytaniami o to, czy należy w zaświadczeniu przedstawić kwotę netto czy brutto. Patrząc na praktykę mogę powiedzieć, że warto przedstawić to w dwóch wersjach, czyli zarówno netto, jak i brutto. A co zrobić, kiedy jesteś lub druga strona zatrudniona jest krócej niż 3 miesiące? Wówczas należy przedstawić zaświadczenie za okres, w którym strona pracowała – np. miesiąc czy dwa miesiące. W zaświadczeniu o zarobkach można wskazać również wcześniejsze wynagrodzenie i jego wysokość.

🎥 Więcej o alimentach podczas rozwodu znajdziesz w moim filmie: Zabezpieczenie alimentów podczas rozwodu

Zaświadczenie o zarobkach a działalność gospodarcza

Prowadzisz działalność gospodarczą lub druga strona jest przedsiębiorcą i zastanawiasz się jak rozwiązać tę kwestię w zaświadczeniu o zarobkach? Jeśli działalność gospodarcza jest prowadzona przez rok, wówczas można przedstawić PIT za poprzedni rok. A co w sytuacji, kiedy prowadzenie działalności trwa krócej niż 12 miesięcy? Wtedy należy przedstawić dokumenty księgowe za wybrany okres prowadzenia działalności. Zaświadczenie to można uzyskać również w Urzędzie Skarbowym.

Zaświadczenie o zarobkach osoby bezrobotnej

Kiedy jedna ze stron jest bezrobotna lub pobiera zasiłek dla osób bezrobotnych, sąd zobowiązuje stronę do przedstawienia stosownego zaświadczenia wydanego przez Powiatowy Urząd Pracy. Właściwym będzie Urząd Pracy, w którym nastąpiła rejestracja.

Emeryt lub rencista a zaświadczenie o zarobkach

Rozwód nie dotyczy tylko osób pracujących na etacie, przedsiębiorców czy też osób bezrobotnych. Jeśli strona to rencista lub emeryt, również ma zobowiązanie do przedłożenia stosownego zaświadczenia. Dokument ten wydaje organ, który wcześniej wydał decyzję odnośnie przyznania renty lub emerytury.

Co zrobić, kiedy strona ukrywa dochody

Wyżej wskazane sytuacje są standardowem, jednak nie wszystkie takie są. Jedną z nich jest przypadek ukrywania dochodów. W praktyce zarządzanej przeze mnie kancelarii spotkałam się wielokrotnie z przypadkami ukrywania dochodów przez drugą stronę. Współpracowaliśmy z Klientką, która miała informacje o tym, że jej mąż zatrudniony na umowie o pracę pod koniec roku otrzymuje premię w dużej wysokości. Co można zrobić w takiej sytuacji? Po pierwsze, należy wskazać na tę okoliczność w piśmie procesowym. Po drugie – należy do udokumentować. Mogą to być np. podpisane umowy, wyciągi z konta bankowego

Spotykałam się również z sytuacjami, kiedy druga strona wskazywała, że jest osobą bezrobotną, a jednak świadczyła pracę. W takiej sytuacji nie ma formalnych dokumentów, które poświadczą osiągane dochody. Klientka znalazła jednak, że istnieją wiadomości SMS-owe oraz mailowe, w których zawarte były uzgodnienia męża z Klientam. Miała do nich dostęp, dlatego wiadomości te stały się dowodem w prowadzonej sprawie. Wówczas na podstawie zgromadzonych dochodów można przedstawić w sądzie w przybliżeniu wysokość osiąganych dochodów.

Posiadając wyżej wskazaną wiedzę i  dysponując dowodami, można zawnioskować do sądu o to, aby sąd zobowiązał drugą stronę do przedstawienia uzyskiwanych dochodów za okres dłuższy niż 3 miesiące.

Kwestie finansowe są nierozerwalnie związane z alimentami. Jeśli macie dzieci, a strona uchyla się od płacenia alimentów, nie chce brać udziału w utrzymaniu dziecka, możesz tę kwestię wskazać również podczas badania OZSS. Dowiedz się jak prowadzić akta sprawy, o co należy zadbać i jak dokumentować swoje stanowisko za pomocą mojego e-booka “Jak przygotować się do badania OZSS. Teoria. Praktyczne ćwiczenia”. 

Ebook Jak przygotować się do badania OZSS i biegłych psychologów. Teoria. Praktyczne ćwiczenia Ebook

______________________________________

Jeśli chcesz umówić się na konsultacje z Panią Magdaleną Bajsarowicz Prawnikiem & Psychologiem sądowym, możesz to zrobić poprzez:

✉: Rejestracja online 

Pozdrawiam

Magdalena Bajsarowicz

Prawnik & Psycholog sądowy