Rozstanie z narcyzem – sala sądowa to nie gabinet psychologiczny!

Kontynuując temat zasad procesu z narcyzem, dziś chcę zwrócić Twoją uwagę na to, że sala rozpraw rządzi się swoimi prawami. Wiele razy wspominałam o tym, że proces z narcyzem nie jest standardowym procesem. Wymaga rzetelnego przygotowania i opracowania strategii odnośnie podejmowania działań. Rozstanie z narcyzem nie jest proste, jednak nie można zapominać o tym, że sala sądowa nie jest gabinetem psychologicznym.

Proces sądowy nie jest terapią

Proces to nie jest miejsce, w którym masz uzyskać zrozumienie czy wsparcie. Niestety, często będąc w terapii, doświadczając zrozumienia i akceptacji można mieć wrażenie, że wszyscy Ci sprzyjają i rozumieją. Jednak trzeba pamiętać, że proces sądowy, a także sala sądowa to miejsca, w którym liczą się dowody i rzeczowe przedstawienie swojego stanowiska. Tutaj liczą się suche fakty, zachowana korespondencja, dowody w postaci zdjęć, wydruków, rzeczowe odpowiadanie na pytania sądu i drugiej strony.

Pytania podczas rozprawy z narcyzem

Przygotuj się też na pytania, zarówno w procesie, jak i podczas badania psychologiczno – sądowego (jeśli takie zostanie zlecone przez sąd), które mogą wydać Ci się atakujące. W toku postępowania sądowego mogą pojawić się pytania dlaczego wcześniej nie było Twojej reakcji, dlaczego akceptowałaś/eś takie zachowania, dlaczego wcześniej relacja nie została zakończona, kiedy pojawiły się np. pierwsze przejawy przemocy.

Ważne jest, aby zrozumieć, że rozstanie z narcyzem jest przeżyciem trudnym, nacechowanym ogromem nieprzyjemnych emocji. O ile uzyskasz wsparcie bliskich Ci osób czy specjalistów, o tyle na sali sądowej Twoje emocje, smutek, gniew nie będą najważniejsze. Tutaj znaczenie ma dobrze przygotowana strategia, która pokaże Ci krok po kroku co robić podczas procesu z narcyzem, aby osiągnąć założony przez Ciebie cel, ale i spokój. Należy podejść do tego zadaniowo, realizować strategię rozstania z narcyzem punkt po punkcie, natomiast emocje same w sobie powinny zejść na dalszy plan.

Nie traktuj newralgicznych pytań jako atak. Są to pytania, które muszą paść, aby sąd miał jak najlepszą orientację w tym, jak wyglądała Twoja relacja z narcyzem, jakie są między Wami obecnie stosunki.  Im szybciej to zrozumiesz tym bezpieczniej dla Ciebie, bo dobrze przygotujesz się do procesu.

E-book: Narcyz w sądzie. Jak ochronić siebie i dzieci

W procesie z narcyzem nie ma miejsca na nieprzemyślane działanie. Jeśli chcesz zbudować strategię i dobrze przygotować się na działania narcyza, przeczytaj e-book. Powstał on na podstawie kilkunastu lat pracy oraz kilkuset konsultacji dla osób rozstających, rozwodzących z narcyzem/osobą toksyczną.

Jak zakończyć związek z narcyzem, żeby wreszcie uwolnić się z toksycznej reakcji ? Co robić, kiedy sprawa o rozwód, uregulowanie spraw dzieci idzie w złym kierunku? Jak zaplanować sprawę w sądzi,  żeby narcyz nie zabrał Ci tego, na czym Ci zależy? Odpowiedź znajduje się w tym e-booku: 

Ebook Narcyz w sądzie. Jak ochronić siebie i dzieci.

 

______________________________________

Jeśli chcesz umówić się na konsultacje ze mną, możesz to zrobić poprzez:

✉: Rejestracja online 

Pozdrawiam

Magdalena Bajsarowicz

Prawnik & Psycholog sądowy