Przed nami święta – czas wypełniony spokojem, odpoczynkiem i spotkaniami z najbliższymi. Jednak nie dla wszystkich jest to rodzinny czas. To trudny czas dla osób, które rozwiodły się i tegoroczne święta będą pierwszymi po rozstaniu. Pojawia się zatem pytanie: jak zorganizować święta dzieciom po rozwodzie rodziców?

W dzisiejszej publikacji postaramy się wskazać:

  • dlaczego pozytywne emocje są ważne dla dziecka w okresie świątecznym,
  • co należy ustalić z byłym małżonkiem przed świętami,
  • jak zorganizować święta, aby dziecko jak najmniej odczuło rozstanie rodziców. 

 

Przeżywanie rozwodu rodziców przez dziecko a święta Bożego Narodzenia

Z roku na rok można zaobserwować wzrost liczby rozwodów. Czas po rozwodzie jest trudnym okresem dla każdej ze stron, jednak najbardziej sytuację tę przeżywają dzieci. Dorośli są odpowiedzialni za emocje, które odczuwa dziecko. Jeśli rodzice mają dobre chęci, wówczas można zminimalizować poczucie straty u dziecka i postarać się, aby jak najmniej odczuło zmiany w ich życiu. 

Okres świąteczny może potęgować poczucie straty czy zagubienia u dzieci, ponieważ został zaburzony ich rytm i obraz rodziny. Nieuregulowanie kontaktów z rodzicem podczas okresu świątecznego może prowadzić do powstania konfliktu lojalnościowego u dziecka.

Pierwsze święta dziecka po rozwodzie rodziców są niezwykle trudne, gdyż musi ono zrozumieć powstałe zmiany – brak drugiego rodzica, brak wspólnych tradycji np. ubierania choinki. Dziecko może tego nie rozumieć, a co więcej – może obwiniać się o tę sytuację. Dlatego tak ważne są stosunki panujące między rodzicami, których zadaniem jest ustalanie szczegółów wcześniej, aby możliwie najłagodniej wprowadzić zmiany w życie dziecka.

 

Co należy ustalić z byłym małżonkiem przed świętami

Najlepszą sytuacją jest ustalenie przez sąd kontaktów z dzieckiem w czasie świąt, dni wolnych, wakacji czy ferii. Wówczas sytuacja jest klarowna, a rodzice mają czas na zaplanowanie dni świątecznych. Warto zadbać o czytelny podział czasu, w którym dziecko spędzi czas z każdym z rodziców. Jeśli rodzice doszli do porozumienia odnośnie sprawowania opieki nad dzieckiem oraz częstotliwości kontaktów z nim, wówczas będzie im łatwiej porozumieć się także w kwestii Świąt Bożego Narodzenia. Przede wszystkim bowiem należy kierować się dobrem dziecka. 

Wcześniej, w ramach współpracy rodzicielskiej, warto ustalić również prezenty przeznaczone dla dziecka i budżet na to przeznaczony. Ważne, aby rodzice nie manipulowali dzieckiem tym, które z nich kupiło droższy czy lepszy prezent. Wcześniejsze ustalenia zapobiegną także zdublowaniu się prezentów czy braku upominków, co może wydarzyć się przy złej komunikacji rodziców. Warto zadbać o zdrowe podejście do tej kwestii i zgodność co do obchodzenia Świąt. 

 

Jak zorganizować święta, aby dziecko jak najmniej odczuło rozstanie rodziców

Dobrą opcją jest wcześniejsze ustalenie dzielenia się opieką nad dzieckiem w okresie świątecznym np. Wigilię dziecko spędza z jednym rodzicem, a pozostałe dni świąt z drugim. Boże Narodzenie jest specyficznym czasem, który spędza się z bliskimi, często się podróżuje z miejsce na miejsce, więc ważne jest, aby ustalić to, jak organizowane są święta. 

To od ustaleń rodziców i stosunków między nimi zależy jak dziecko będzie postrzegało Święta Bożego Narodzenia. W tym trudnym czasie po rozwodzie należy kierować się przede wszystkim dobrem dziecka, tym, żeby czuło się kochane, a warunki były komfortowe. Pomogą w tym wcześniejsze wspólne ustalenia i ich realizacja. Wówczas czas świąteczny nadal może być dla dziecka czasem rodzinnym i ciepłym, bez kłótni rodziców. 

 

Zespół Kancelarii Centrum Spraw Rozwodowych