rozstanie z narcyzem

Rozstanie z narcyzem nigdy nie jest proste. Jeśli podejmiesz decyzję, aby odejść od toksycznego partnera, musisz mieć świadomość, że i teraz możesz stać się ofiarą manipulacji. Narcyz nie ustanie w wysiłkach, aby osiągnąć swój cel. Kiedy sądzisz, że to już koniec, wiedz, że narcyz nie pozwoli Ci ot tak od siebie odejść. Zachowaj czujność i poznaj 5 błędów przy rozstaniu z narcyzem.

1. Zdradzasz swoje plany

Narcyz od początku Waszego rozstania ma już plan. Choć nie był na to przygotowany, bo rozstanie bywa dla niego zaskoczeniem, wie jak manipulować drugą osobą. Najgorsze, co możesz zrobić w takiej sytuacji, to wejść z nim w dyskusję lub ponownie zaufać wierząc, że nie zostanie to wykorzystane przeciwko Tobie. Nieświadomie możesz zdradzić mu swój kolejny krok Twoich działań. Osoba toksyczna, manipulująca zrobi wiele, aby być krok przed Tobą. Jeśli macie dzieci, pod pretekstem troski, zechce wiedzieć wcześniej jaka jest Twoja decyzja co do kontaktów z nimi. Jeśli macie wspólny majątek, znajdzie sposób, aby dowiedzieć się, jak chcesz się nim podzielić. Najlepszym rozwiązaniem będzie unikanie dyskusji z narcyzem oraz udzielanie zdawkowych odpowiedzi, które będą konkretnymi komunikatami bez wchodzenia w szczegóły.

Rozstanie z narcyzem a badanie psychologiczno-sądowe w OZSS, u biegłego psychologa

📑 Jeśli macie dzieci i nie możecie dojść do porozumienia, bardzo możliwe jest skierowanie Was na badanie psychologiczno-sądowe w OZSS lub u biegłego psychologa. Jak zapewne wiesz, narcyz jest mistrzem kreacji wizerunku. Dlatego im wcześniej zapoznasz się z tematem badania OZSS, dowiesz się  jak przygotować się dobrze do badania w OZSS lub u biegłego psychologa, tym lepiej. Mój bestsellerowy ebook to teoria i praktyka, dzięki któremu usystematyzujesz informacje, dowiesz się tego, na co zwracają uwagę biegli sądowi oraz OZSS i czego powinno się unikać podczas badań:

Jak przygotować się do badania OZSS i biegłych psychologów. Teoria. Praktyczne ćwiczenia

2. Ufasz, że narcyz się zmieni

Narcyz po rozstaniu potrafi się zmienić w idealnego partnera, który jest miły, uczynny, dobry oraz oddany. To gra, która ma Cię znów przekonać, że popełniłaś/eś błąd, odchodząc od niego. Zazwyczaj obiecuje poprawę, podejmowanie starań, aby popracować nad związkiem, ponieważ dąży do przywrócenia poczucia kontroli nad Tobą i całą sytuacją. Nie można jednak wierzyć w jego zapewnienia, bo jak wiesz, są one manipulacją. Działania takie mają odwrócić uwagę od jego prawdziwej natury.

 3. Przekonanie, że narcyz nie wykorzysta dziecka do manipulacji

Sądzisz, że narcyz nie jest zdolny do tego, aby wykorzystać dziecko przeciwko Tobie? Nic bardziej mylnego. Rozstanie z narcyzem rządzi się swoimi prawami – wykorzysta on wszystko, co może, aby postawić na swoim. Dla narcyza nie liczy się dobro dziecka, jego poczucie bezpieczeństwa i stałości. Jeśli może je zniechęcić do drugiego rodzica, zrobi to. Dziecko może również wykorzystać do tego, aby dowiedzieć się czegoś o Twojej sytuacji.

4. Prawda sama się obroni

Jesteś przekonana/y, że skoro zapadła decyzja o rozstaniu, masz ku temu powody, to otoczenie uwierzy w Twoją wersję wydarzeń i stanie po Twojej stronie. Niestety bardzo często otoczenie odwraca się od ofiary narcyza, ponieważ obwinia ją o rozpad dobrego związku. To narcyz tak kreuje narrację, że przedstawia siebie jako ofiarę Twoich działań. Narcyza nie powstrzyma również konieczność stawienia się w sądzie. Kiedy sądzisz, że narcyz nie okłamie nikogo w sądzie, również możesz się mylić. Tutaj także roztacza swój urok, karmi innych kłamstwami na Twój temat. Może przedstawić Cię jako złą matkę, niezaangażowanego ojca, może powiedzieć, że związek opierał się tylko na kwestiach finansowych, choć to nieprawda. Możliwości kłamstw i oszczerstw są nieograniczone. Dlatego jeśli spotkacie się w sądzie, nie zostawiaj bez odpowiedzi żadnego jego pisma. Za każdym razem przedstaw swoje stanowisko i co najważniejsze – dowody na jego poparcie.

5. Przekonanie, że narcyz np. nie zostawi po sobie długów, nie zabierze Ci dziecka itd.

Narcyz po rozstaniu, choć może utrzymywać pozory miłej osoby, chce podjąć walkę, aby odzyskać kontrolę albo ukarać Cię za podjęcie takiej decyzji. Jeśli sądzisz, że narcyz nie zostawi Cię z długami czy nie będzie w stanie podjąć działań, aby zabrać Ci dziecko, możesz dać się zaskoczyć. Niestety, ale narcyz może wykorzystać wszystkie możliwości, by osiągnąć swój cel – manipulować Tobą, zmusić do powrotu do niego. Warto wówczas skontaktować się ze specjalistą, który przedstawi Ci wszystkie możliwości prawne, abyś mógł/mogła zabezpieczyć swój inte

______________________________________

Jeśli chcesz umówić się na konsultacje z Panią Magdaleną Bajsarowicz Prawnikiem & Psychologiem sądowym, możesz to zrobić poprzez:

✉: Rejestracja online 

☎:  + 48 785-289-888 (infolinia czynna pon- sob w godzinach 8.00 – 20.00)

Pozdrawiam

Magdalena Bajsarowicz

Prawnik & Psycholog sądowy