fbpx

Badanie OZSS – pytania do biegłych

Na badanie OZSS możesz mieć realny wpływ! Wiele osób, które zgłaszają się do mnie, żeby skonsultować powstałą już opinię psychologiczno-sądową, zarzucają OZSS, że nie uwzględniono sytuacji, które występowały w rodzinie. Aby temu zapobiec, możesz złożyć wniosek do sądu z pytaniami do OZSS.

Duża część mojej pracy zawodowej opiera się na analizach opinii OZSS oraz biegłych psychologów, dlatego dziś pokażę Ci co zrobić, żeby treść opinii odnosiła się do prawdziwych problemów występujących pomiędzy Wami i uwzględniała zachowania drugiego rodzica.

Opinia OZSS – dlaczego jest tak ważna? 

Opinia OZSS ma bardzo duży wpływ na wyrok sądu. Należy pamiętać o tym, że sędzia jest prawnikiem, dlatego zasięga informacji u innych specjalistów. Badanie OZSS i zastosowanie wiedzy psychologicznej ma pomóc poznać sądowi funkcjonowanie rodziny, rodziców i potrzeb dziecka.

Dowiedz się jakie dokumenty możesz zabrać na badanie OZSS: Dokumenty na badanie OZSS

 Zadanie dobrych pytań pozwala na zwrócenie uwagi psychologów na konkretne sprawy. Możesz pytać o wnioski na podstawie znajdujących się w aktach sprawy nagrań lub innych dowodów. Częstymi ważnymi pytaniami jest prośba o ocenę predyspozycji wychowawczych dokonaną przez psychologa oraz wpływu na dziecko na podstawie zachowań rodzica opinanych w aktach sprawy. W tym celu stworzyłam e-book z ponad 190 pytaniami, które możecie zadać biegłym we wniosku skierowanym do sądu. Pokazuję Ci jakie pytania wybrać żeby były adekwatne do sytuacji.

Kluczowe pytania do badania OZSS i biegłych psychologów

Badanie OZSS – ile pytań możesz zadać specjalistom

Coraz więcej osób korzysta z mojego e-booka, który zawiera pytania do biegłych. Kupuje go wielu adwokatów i radców prawnych, bo wiedzą jakie znaczenie dla sprawy ma postawienie dobrych pytań. Już bezsprzecznie wiesz, że bardzo ważne dla badania jest zadanie pytań. Jednak często zdarzają się wątpliwości dotyczące tego, ile pytań możecie zadbać biegłym. Przeanalizowałam sprawy, w których Klienci składali pytania, a także opinie OZSS i biegłych psychologów pod kątem tego, jaka ilość pytań pozwala na udzielenie pełnej odpowiedzi i zbadanie sytuacji rodziny. Średnia liczba pytań zadanych biegłym nie powinna przekraczać 15. Natomiast jeśli zadamy za mało pytań, pozostaniemy na poziomie ogólnych pytań. Nie ma miejsca na to, aby uszczegółowić sytuację rodzinną. Liczba do 10 pytań w większości sytuacji będzie adekwatna, szczególnie wtedy, gdy badanie ma pomóc w rozstrzygnięciu jednej kwestii takiej jak miejsce zamieszkania dziecka czy częstotliwość spotkań.

Kategorie pytań do specjalistów

Można bazować na kategoriach pytań, które dotyczą np. władzy rodzicielskiej, kontaktów z dzieckiem,  miejsca zamieszkania dziecka i uszczegółowić je, aby specjaliści oraz sąd mieli szansę na dokładne zapoznanie się z Twoją sytuacją. Posłużę się tutaj przykładem, który pokaże Wam jak można doprecyzować pytania, aby skupiały się na najważniejszych kwestiach. We wniosku można zadać pytanie o to, jak mają wyglądać kontakty drugiego rodzica z dzieckiem. Przykładowe pytania z mojego e-booka:

  • Jak powinny zostać uregulowane kontakty z matką/ojcem/rodzicami z uwzględnieniem wieku, płci i poziomu rozwoju małoletniej/małoletniego/małoletnich?
  • Czy małoletnia/ małoletni jest emocjonalnie zobowiązany do lojalności wobec któregokolwiek rodzica?
  • Czy, uwzględniając materiał dowodowy znajdujący się w aktach sprawy, matka/ojciec poprawnie stosuje metody wychowawcze?

Podsumowując, proponuję Wam nie przekraczać liczby 15 pytań skierowanych do OZSS. Jeśli będzie ich więcej, zwiększy się zakres opinii. Najważniejsze wątki, które powinny zostać ukazane, znikną w natłoku informacji. 

Warto pamiętać, że to jakie pytania zostaną zadane pytania wpływa na przebieg badania. Będziecie musieli odpowiedzieć na te pytania, przedstawić argumenty na poparcie swojego stanowiska. Do badania można przygotować się wcześniej – popracować nad odpowiedziami, doprecyzować je i upewnić się, że obrany przez nas kierunek jest prawidłowy. 

Ebook Jak przygotować się do badania OZSS i biegłych psychologów. Teoria. Praktyczne ćwiczenia Ebook

 

Mam nadzieję, że rozwiałam Wasze wątpliwości co do kwestii ilości pytań do biegłych i specjalistów OZSS. Pamiętajcie o tym, że na przebieg badania i tego treść macie realny wpływ, dlatego bądźcie do tego dobrze przygotowani!

______________________________________

Jeśli chcesz skonsultować swoją sprawę, zapraszam do mojej kancelarii prawno – psychologicznej Centrum Spraw Rozwodowych. Łączymy tutaj praktykę sądową z wiedzą i rozwiązaniami psychologicznymi.

:  

✉:  biuro@centrumsprawrozwodowych.pl

☎:  +48 724 271 288 

Pozdrawiam

Magdalena Bajsarowicz

Prawnik & Psycholog sądowy