Przygotowanie i przeprowadzenie dziecka przez rozwód, rozstanie rodziców musi być dla nich priorytetem. Edukując rodziców, co zrobić, aby rozwód nie był traumą dla ich dzieci, często oprócz innych form pracy z dzieckiem, polecam bajki terapeutyczne.

W tym artykule przedstawię: 

■ czym są bajki terapeutyczne

■ dla kogo są przeznaczone

■ w jakich sytuacjach można i należy je wykorzystać

■ gdzie można znaleźć bajki terapeutyczne.

 

Bajka terapeutyczna nazywana również psychoterapeutyczną, jest szczególnym rodzajem bajki ze względu na swoją treść. Fabuła bajki dopasowana jest do wydarzenia w życiu dziecka. Jest odzwierciedleniem tego, czego dziecko doświadcza. Bajki te mogą odnosić się do wszelkich sytuacji życiowych. Natomiast ja, z racji specjalizacji, skupię się na bajkach pozostających w obszarze rozstania, rozwodu rodziców. 

 

W bajkach terapeutycznych przedstawia się rozwód, rozstanie rodziców w perspektywie odczuć, zachowań i reakcji bohatera opowieści. W zależności od bajki porusza się również wątki związane z rozwodem np. wyprowadzka jednego z rodziców, ukształtowanie kontaktów z rodzicem wyprowadzającym się lub zmiana miejsca zamieszkania dziecka. Bohaterowie mają podobne przeżycia do tych odczuwanych przez dziecko. Napotykają na te same obawy i trudności, ale co najważniejsze, finalnie oswajają się i odnajdują w nowej sytuacji. W bajce przedstawione są dobre zachowania. W treści wskazane jest, jak się zachować i jak wygląda życie bohaterów, których rodzice się rozstali. Jest to kluczowe, aby zredukować stres towarzyszący dzieciom. 

WAŻNE: Dla dziecko podczas rozwodu, rozstania rodziców najtrudniejszymi rzeczami są: nierozumienie sytuacji i obawa przed przyszłością.

 

Bajki terapeutyczne można czytać dzieciom w każdym wieku. Uważam, że jeśli wiek dziecka odpowiedni jest dla czytania bajek innych niż terapeutyczne. To dziecku można czytać również bajki terapeutyczne – oczywiście dostosowane do jego wieku. Inna treść będzie przeznaczona dla dzieci młodszych a inna dla starszych przedszkolaków. Bajki terapeutyczne można wykorzystać w każdych okolicznościach rozwodu, rozstania rodziców niezależnie od etapu, na jakim się znajdujecie.: czy już powiedzieliście dzieciom o rozwodzie, czy już doszło do wyprowadzenia jednego z Was. 

 

Czytanie bajki, oprócz terapeutycznych treści, może przynieść dodatkową korzyść w postaci punktu wyjścia do rozmowy z dzieckiem. Możesz omówić zachowanie bohaterów, przemycając pytania o samopoczucie i obawy swojego dziecka.  Na rynku dostępnych jest mnóstwo bajek terapeutycznych pomagających zrozumieć dziecko sytuację rozwodu, rozstania rodziców. Możesz skorzystać z wersji książkowych lub znaleźć bajki w Internecie. Nie wskazuję konkretnych tytułów, bo treść bajki powinno dopasować się do aktualnych wydarzeń w życiu dziecka.  

 

▶ Jeśli wiedzieć w jakich etapach dziecko przechodzi  przez rozwód, rozstanie rodziców zapraszam do obejrzenia filmu:  https://www.youtube.com/watch?v=Tbv7Q4A9j-Q

▶ Zapraszam Cię na moją stronę na Facebooku:  https://www.facebook.com/bajsarowiczmagdalena/

 

Pozdrawiam,

Magdalena Bajsarowicz

Prawnik Psycholog Praktyk