Rozstanie z narcyzem – 5 zasad

Rozstanie z narcyzem to gra, w której wszystkie chwyty są dozwolone. Może być miły, aby dowiedzieć się od Ciebie czegoś, co chcesz przed nim ukryć, może być nieprzyjemny, jeśli coś pójdzie nie po jego myśli. Będzie też manipulować Tobą i bliskim otoczeniem, aby przedstawić się w roli ofiary.

Rozstanie z narcyzem jest rozstaniem długoterminowe i ma wiele zwrotów akcji. Choć wydaje Ci się, że może zakończyć się ugodą, wówczas narcyz zmienia strategię i swoją decyzję. Jak zatem rozstać się z narcyzem? Poznaj 5 zasad, który powinnaś/powinieneś się kierować w tym trudnym dla siebie czasie. Zasady te stworzyłam na podstawie wielu konsultacji z Wami, podczas których poznałam Wasze historie rozstania z osobą z zaburzeniami narcystycznymi.

Zasada nr 1: Zadbaj o siebie

Musisz wiedzieć, że postępowanie sądowe, które jest następstwem rozstania z narcyzem opiera się na Tobie. Dlatego też wszelkie jego zachowania będą Cię dotykać, a narcyz będzie chciał uprzykrzyć Ci życie. Warto więc zadbać o swoje zdrowie – zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Nie zapomnij też o odpoczynku i czasie dla siebie. Może wydaje Ci się, że ma to niewiele wspólnego z samym postępowaniem czy rozstaniem z osobą z zaburzeniami narcystycznymi, jednak nic bardziej mylnego. To Ty jesteś filarem tego postępowania, Ty dostarczasz dowody, więc musisz być w dobrej kondycji zarówno tej fizycznej, jak i psychicznej. Narcyz jest również dobrym obserwatorem – wyczuje to, że czujesz się gorzej i wykorzysta to w najmniej oczekiwanym momencie. 

Zasada nr 2: Znajomość prawa

Mając świadomość, że postępowanie sądowe, w którym drugą stroną jest osoba z zaburzeniami narcystycznymi, będzie długie, należy się do tego solidnie przygotować. Narcyz będzie manipulować dowodami, Twoimi i swoimi słowami, a przed sądem przedstawi się jako partner idealny. Musisz zatem wiedzieć czy Twoje stanowisko jest zgodne z prawem, tak jak i Twoje żądania. Z doświadczenia wiem, że Klienci często słyszą komunikaty od narcyza o tym, że nie mają racji, że nic im się nie należy, że nie mają prawa tego wymagać. Narcyz umniejszy Twój autorytet, zaneguje Twoje stanowisko i storpeduje Twoje żądania. Narcyzowi zależy na tym, aby zasiać wątpliwość, tak, żebyś nie miał/a pewności czy Twoje stanowisko jest zgodne z przepisami. Warto wtedy znać swoje prawa i możliwości. Zadbaj zatem o aspekt prawny – mogą to być konsultacje prawne, skorzystanie z usług pełnomocnika, który zadba o Twój interes prawny.

Jeśli macie dzieci, a drugim rodzicem jest właśnie osoba z zaburzeniami narcystycznymi, to z dużym prawdopodobieństwem będziecie musieli poddać się badaniu OZSS. Najpierw trzeba zasygnalizować specjalistom OZSS to, że drugi rodzic może mieć zaburzenia osobowości. Możesz to zrobić za pomocą odpowiednich pytań, które zależy zadać biegłym we wniosku. W ten sposób masz większą szansę na to, iż biegli ustosunkują się do zadanych pytań podczas badania i poruszą te najważniejsze kwestie, jak również zwrócą uwagę na nieprawidłowości w zachowaniu. 

https://sklep.magdalenabajsarowicz.pl/produkt/e-booki/kluczowe-pytania-do-badania-ozss/

Druga kwestia to dobre przygotowanie do badań OZSS. Badanie rozpoczyna się nie wtedy, kiedy pojawiasz się w ośrodku OZSS, ale już podczas pierwszego pisma procesowego, które znajdzie się w aktach sprawy.

O tym, jak przygotować się dobrze do badania w OZSS, możesz przeczytać w moim e-booku. Znajdziesz tam nie tylko teorię, ale również praktyczne ćwiczenia, dzięki którym usystematyzujesz informacje, dowiesz się tego, na co zwracają uwagę biegli OZSS podczas badania i czego powinno się unikać podczas badań.

https://sklep.magdalenabajsarowicz.pl/produkt/poradniki/jak-przygotowac-sie-do-badania-ozss-teoria-praktyczne-cwiczenia/

Zasada nr 3: Dbaj o bliskie kontakty z zaufanymi osobami 

Nasze życie jest pełne różnych emocji: od radości, po stres, smutek, zmęczenie. Długie postępowanie sądowe może powodować u Ciebie frustrację oraz brak sił na jego kontynuację, kiedy musisz odpierać ataki drugiej strony. Rozstanie z narcyzem jest bardzo wyczerpujące, dlatego warto mieć blisko siebie osobę, która Ci pomoże i wesprze. Może to być np. pomoc w opiece nad dziećmi lub emocjonalne wsparcie. Osoby te powinny być lojalne wobec Ciebie i Ci bliskie. Sieć wsparcia jest bardzo ważna, byś nie czuł/a się samotnie w tym trudnym czasie.

Zasada nr 4: Dowody

Jak wiecie, narcyz to doskonały manipulator, który wszystkie słowa będzie próbował obrócić na swoją korzyść. Wykorzysta swój urok osobisty, swoją wiedzę przeciwko Tobie. Dlatego jedną z najważniejszych zasad tego, jak rozstać się z narcyzem, jest zbieranie dowodów. Każde Twoje twierdzenie dotyczące drugiej strony, pewnych zdarzeń, które miały miejsce między Wami, musisz poprzeć dowodami. To, co masz udokumentowane, ma większą wartość niż Twoje słowa i twierdzenia. Może to być korespondencja, zdjęcia, SMS-y, inne nagrania, na których widać nieprawidłowe zachowania czy obraźliwe wyrażenia narcyza kierowane w Twoją stronę lub w stronę dziecka. Jeśli proces będzie dotyczył np. orzeczenia o winie, kontaktów z dziećmi, to tym bardziej będą przydatne. Jeśli pojawią się oskarżenia pod Twoim adresem, musisz posiadać dowody, aby móc skutecznie się bronić.

Zasada nr 5: Odpowiadaj na zarzuty drugiej strony

Narcyz to manipulant, który przy każdej okazji znajdzie pretekst do tego, aby Cię zdeprecjonować. Wykorzysta do tego nawet osoby Wam bliskie. Ma to na celu pokazanie tego, że jesteś złym człowiekiem, że zaniedbujesz dzieci, dom. Mogą pojawić się komunikaty, że za mało zarabiasz, że niczego nie potrafisz. Pojawiają się oskarżenia pod Twoim adresem. Co należy z nimi robić? Bezwzględnie – reagować! Zasada ta dotyczy również tego, co zawierają pisma procesowe. Na każde oszczerstwa należy reagować, czyli ustosunkować się do tego. Podać kontrargumenty, przedstawić dowody na to, że narcyz kłamie. Jest to zadanie bardzo żmudne, ale konieczne. Jeśli narcyz w pismach procesowych zarzuca Ci rzeczy, które nie miały miejsca, trzeba się do nich ustosunkować, nawet jeśli robiłaś/eś to już we wcześniejszych pismach.

⏩ Tutaj przeczytasz więcej o rozstaniu z narcyzem: Jak rozstać się z narcyzem

Rozstanie z narcyzem nie jest łatwe, ale niezależnie od tego, na jakim jesteś etapie, mam nadzieję, że pamiętasz o sobie!

_______________________________________

Jeśli chcesz skonsultować swoją sprawę, zapraszam do mojej kancelarii prawno – psychologicznej Centrum Spraw Rozwodowych. Łączymy tutaj praktykę sądową z wiedzą i rozwiązaniami psychologicznymi.

:  

✉:  biuro@centrumsprawrozwodowych.pl

☎:  +48 724 271 288 

Pozdrawiam

Magdalena Bajsarowicz

Prawnik & Psycholog sądowy