fbpx

Jak zdemaskować narcyza w sądzie?

Jak zdemaskować narcyza w sądzie? Musisz widzieć, że rozstanie z narcyzem to był dopiero początek. Jeśli macie dzieci, oprócz postępowania rozwodowego czeka Cię jeszcze postępowanie o kontakty, władzę rodzicielską czy alimenty. 

Na samym początku musisz uświadomić sobie jedno: narcyz kłamie. Zapomnij o tym, że w sądzie powie prawdę, przyzna się do winy i wskaże na swoje nieprawidłowe zachowania. Wprost przeciwnie – będzie chciał przekonać sędziego o tym, że rozstanie jest Twoją winą, a to, co mówisz, jest wymierzoną w niego zemstą. 

⏩ Jeśli chcesz dowiedzieć się jak zacząć i zaplanować rozstanie z narcyzem, polecam Ci pierwszy film w tej tematyce: Jak odejść od narcyza

 Jak rozpoznać narcyza

Przede wszystkim z narcyzami, z osobami, które mają zaburzenia osobowości ważne jest to, aby uświadomić sobie, że prezentowany przez nich wizerunek nie jest prawdziwy. Owszem, będzie on pożądany społecznie, nienaganny, jednak nie będzie szczery. Jak rozpoznać narcyza? Jest czarujący, z łatwością podbija serce Twoje, Twojej rodziny i znajomych, jednak dąży do tego, aby być w centrum uwagi, a jednocześnie jest bardzo przewrażliwiony na swoim punkcie. Bardzo pewny siebie, innych może traktować instrumentalnie po to, aby dzięki temu osiągnąć zamierzony cel. 

Często narcyzi zajmują wysokie stanowiska, mają wysoką pozycję finansową i wybierają prestiżowe zawody. Ma to duże znaczenie z punktu widzenia psychologii. Mowa tutaj o tzw. „zjawisku aureoli”. Większość lubi ma skłonność do tego, aby osobom atrakcyjnym pod różnym kątem przypisywać również atrakcyjne cechy, co niekoniecznie jest prawdziwe. Dla ułatwienia podam tutaj przykład: jeśli ktoś dobrze wygląda, ma zawód pożądany społecznie, to wówczas jest oceniany jako lepszy partner/partnerka, lepszy rodzic. 

⏩ Dowiedz się jak rozstać się z narcyzem: Jak rozstać się z narcyzem

Strategia procesowa kontra narcyz

Zachowanie narcyza, jego wizerunek mają bardzo duże znaczenie w budowaniu strategii procesowej. Twoim zadaniem będzie zdemaskowanie narcyza i tego, że wizerunek zawodowy czy towarzyski nie ma zupełnie pokrycia w tym, jaki jest narcyz dla rodziny, dla partnerki czy dziecka. Nie chodzi tutaj o burzenie jego wizerunku, ale o wskazanie konkretnych przykładów tego, że jego wizerunek a rzeczywiste zachowania nie są takie same. 

Zwróć uwagę również na to, aby zadbać o swój wizerunek. Wiele osób podczas rozstania zapomina o tym, żeby w pismach procesowych oraz na rozprawie przedstawić swoje atuty. Jeśli wcześniej mogłoby Ci się wydawać, że odnosisz mniejsze sukcesy niż druga strona, to na pewno znajdziesz coś, z czego możesz być dumna/y. Nawet jeśli finansowo odbiegasz od osiągnięć drugiej strony, nie piastujesz tak wysokiego stanowiska, skup się na innych Twoich cechach, które pozytywnie Cię wyróżniają. Częsty błąd to skupianie się w piśmie procesowym wyłącznie na wadach drugiej strony z pominięciem własnych zalet. 

Gra emocjami

Osoba z zaburzeniami osobowości czy osoba psychopatyczna doskonale potrafi kontrolować emocje  i manipulować nimi według własnych potrzeb. Na sali sądowej narcyz często jest bardzo spokojny, wyważony, w dokładny sposób potrafi przedstawić swoje stanowisko używając trafnych argumentów. Potrafi dobierać odpowiednie gesty, modulować głosem, aby jego przekaz i odbiór był jak najlepszy. 

Bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na to, aby panować nad własnymi emocjami. W sądzie wizerunek jest ważny, dlatego ulegając emocjom i pokazując to na sali sądowej, możemy sobie zaszkodzić. W zestawieniu z opanowanym, wyważonym narcyzem druga strona może nie wypaść korzystnie. Warto jeszcze przed rozpoczęciem postępowania poćwiczyć odpowiadanie na pytania, aby być dobrze przygotowanym do tej konfrontacji.

Kłamstwa narcyza

Osoby z zaburzeniami osobowości mają duże zdolności w mijaniu się z prawdą i manipulacji faktami. Podejmują takie działania, które mają na celu pokazanie swoich racji jako tych prawdziwych. Dlatego ważne jest to, aby mieć dowody na to, że narcyz kłamie. Dzięki temu będziesz mogła/mógł obnażyć manipulacje i kłamstwa narcyza. 

Po konsultacjach z Wami wiem, że często manipulacje i kłamstwa przybierają ogromne rozmiary i nie wiecie od czego zacząć. Proces z narcyzem zazwyczaj gra o wszystko.  Jeśli nie wiesz jak udowodnić kłamstwa narcyza, jakich dowodów szukać, poproś o pomoc pełnomocnika. Pełnomocnik może przeanalizować akta sprawy, zebrany materiał dowodowy, aby wyselekcjonować to, co będzie potrzebne do ujawnienia kłamstw narcyza. Im więcej jego kłamstw obnażysz, tym większe masz szansę na to, aby udowodnić jego kłamstwa i zyskać przewagę w postępowaniu sądowym. 

Jak zbierać dowody na kłamstwa narcyza

Chcę zwrócić Waszą uwagę na jeszcze jeden ważny aspekt. Jeśli jesteś dopiero na etapie podejmowania decyzji o tym, by odejść od narcyza, zbieranie dowodów nie jest dla Ciebie najważniejsze. Oczywiście najlepszą sytuacją byłoby zbieranie dowodów na kłamstwa narcyza od razu po podjęciu decyzji o rozstaniu, ale z doświadczenia wiem, że myślicie wówczas o tym, jak odejść od narcyza. 

Jeśli nie masz dowodów przygotowanych wcześniej, nic straconego. Na etapie procesowym możesz zacząć gromadzenie korespondencji, zeznań świadków, innych dokumentów poświadczających kłamstwa narcyza. Jest to mozolna praca, jednak dzięki niej będziesz dobrze przygotowana/y na to, aby bronić swojego stanowiska w sądzie. 

Kiedy narcyz przedstawia swoje argumenty podczas rozprawy, Ty również możesz działać. Do tego niezbędne będą dowody, które pokażą, że to, co przed chwilą powiedział narcyz, jest nieprawdą. Pełnomocnik pomoże Ci również w ocenie tego, kiedy dane dowody wykorzystać – czy na etapie rozpraw czy w pismach procesowych, które również należą do elementów całego postępowania. Podsumowując, aby być przygotowaną/przygotowanym do rozprawy, zwróć uwagę na prezentowany wizerunek narcyza,  jego argumenty i wykorzystanie przez Ciebie odpowiednich kontrargumentów obnażających kłamstwa. 

_______________________________________

Jeśli chcesz skonsultować swoją sprawę, zapraszam do mojej kancelarii prawno – psychologicznej Centrum Spraw Rozwodowych. Łączymy tutaj praktykę sądową z wiedzą i rozwiązaniami psychologicznymi.

:  

✉:  biuro@centrumsprawrozwodowych.pl

☎:  +48 724 271 288 

Pozdrawiam

Magdalena Bajsarowicz

Prawnik & Psycholog sądowy