przykładowe testy OZSS

Przykładowe testy OZSS – o to pytacie równie często, jak o to, jak wygląda badanie w OZSS. Informacje, które Ci przekazuję, opierają się nie tylko na teorii (jestem psychologiem sądowym), ale również na praktyce. Dotychczas skonsultowałam i przeanalizowałam ponad 1000 opinii OZSS, biegłych psychologów. W związku z tym, w dzisiejszym wpisie pokażę przykładowe testy stosowane  OZSS  – Opiniodawczym Zespole Sądowych Specjalistów, jak i przez biegłych psychologów.

Badanie OZSS, przez biegłego psychologa – kiedy?

Badanie w Opiniodawczym Zespole Sądowych Specjalistów (OZSS) lub prowadzone przez biegłego psychologa jest częstym elementem procesu sądowego, w którym rodzice nie mogą się porozumieć. Chodzi tutaj głównie o zakres władzy rodzicielskiej, miejsca zamieszkania czy formy częstotliwości spotkań.

Badanie  składa się z kilku elementów:

  • analizy akt sprawy,
  • obserwacji,
  • rozmowy oraz testów/kwestionariuszy.

Przykładowe testy OZSS

W dzisiejszej publikacji chciałabym pokazać Wam przykładowe testy OZSS.  Najczęściej w badaniach psychologiczno – sądowych stosuje się testy do diagnozy osobowości oraz do identyfikacji postaw rodzicielskich.

Najczęściej wybiera się jeden spośród poniższych kwestionariuszy do badania osobowości oraz jeden kwestionariusz do badania postaw rodzicielskich.

 

Metody do badania osobowości

Klasycznymi metodami do badania osobowości, które najczęściej pojawiają się w badania są:

     1.Kwestionariusz Osobowości Eysencka EPQ -R

autorstwa Hans J. Eysenck, Sybil B. G. Eysenck

Zawiera 106 pytań, wybiera się odpowiedź tak lub  nie

       2. Lista Przymiotnikowa ACL

autorstwa Harrison G. Gough, A.B. Heilbrun

Wybierasz spośród 300 przymiotników te, które najlepiej Cię opisują.

       3. Inwentarz Osobowości NEO FFI

autorstwa P. T. Costa, R. R. McCrae

Zawiera 60 twierdzeń, do których należy się ustosunkować na 5 stopniowej skali.

Metody do badania kompetencji rodzicielskich

1.CUIDA

autorstwa F.A. Bermejo, I. Estevez, M. I. Garcia, E. Garcia-Rubio, L. Lapastora, P. Letamendia, J. C. Parra, A. Polo, M. J. Sueiro, F. Velazquez de Castro

Składa się ze 175 pytań, wybiera się jedną z 4 odpowiedzi – tę najbardziej zbliżoną do tego, co sądzisz. Opcje odpowiedzi: nie zgadzam się, raczej się nie zgadzam, raczej się zgadzam, zgadzam się.

2. Test Kompetencji Rodzicielskich

autorstwa A.Matczak, A.Jaworowska

Zawiera 30 historii, do których trzeba się odnieść, wybierając jedną z odpowiedzi takich, jak powyżej.

3. Skala Postaw Rodzicielskich

autorstwa M. Plopa

Ma 50 pytań i wybiera się jedną z 5 odpowiedzi podobnych do wyżej wskazanych. Dodatkowo występuje odpowiedź  ,,mam wątpliwości, czy taki jestem i tak się zachowuję’’.

Pozostałe testy OZSS

Mniej powszechnie stosuje się testy do badania innych obszarów, chyba że zachodzi taka konieczność na podstawie analizy akt sprawy. Wówczas psycholog może zastosować testy do badania poziomu impulsywności, skłonności do agresji, poziomu inteligencji emocjonalnej.

Gdy bada się dzieci, dla starszych z nich używa się testów, najczęściej powyżej 13 roku życia. Jednak nie stosuje się ich tak powszechnie jak u dorosłych.

Jak przygotować się do badania OZSS/biegłego psychologa

📑 Badanie w OZSS lub prowadzone przez biegłego psychologa ma kluczowe znaczenie dla wyroku sądu. Właśnie dlatego trzeba się do niego przygotować.  Im szybciej zaczniesz przygotowywać  się do badania, tym większa szansa na dobrą opinię. Zacznij je już dziś z moim bestsellerowym e-bookiem:

Ebook Jak przygotować się do badania OZSS i biegłych psychologów. Teoria. Praktyczne ćwiczenia Ebook

______________________________________

Jeśli chcesz umówić się na konsultacje z Panią Magdaleną Bajsarowicz Prawnikiem & Psychologiem sądowym, możesz to zrobić poprzez:

✉: Rejestracja online 

Pozdrawiam

Magdalena Bajsarowicz

Prawnik & Psycholog sądowy