Podczas konsultacji z Wami bardzo często odpowiadam na pytanie: ile trwa badanie w OZSS? Dlatego też w tym wpisie odpowiem na pytania:

  • czy można uzgodnić godzinę badania w OZSS,
  • ile trwa badanie w OZSS,
  • czy badanie odbywa się tylko podczas jednego terminu.

 

Kiedy rozpoczyna się badanie w OZSS

To, o której rozpocznie się badanie, zależy od specjalistów/biegłego psychologa. Termin zazwyczaj ustala się pisemnie. Wówczas otrzymuje się oficjalną korespondencję z OZSS ze wskazaniem terminu i godziny. W niektórych sytuacjach termin badania OZSS ustala się telefonicznie, więc wówczas  można mieć wpływ na ustalenie godziny badania. Prośbę swoją należy jednak uzasadnić.

Ile trwa badanie w OZSS

Samo badanie najcześciej trwa około  4-6 godzin. Może trwać dłużej, kiedy badanie przejdzie więcej osób. W niektórych sytuacjach osobami badanymi mogą być dziadkowie, dlatego należy przygotować się na spędzenie kilku godzin w ośrodku OZSS. Należy pamiętać o tym, że badanie składa się z wielu etapów takich jak obserwacja, wywiad, rozwiązywanie kwestionariuszy, dlatego czas badania  wynosi właśnie kilka godzin.

📑 Do badania możesz przygotować się już wcześniej. Jeśli chcesz wiedzieć na co zwrócić uwagę podczas badania, o co pytają biegli OZSS i jak być dobrze przygotowanym do badania, zapoznaj się z informacjami w moim poradniku:

Jak przygotować się do badania OZSS. Teoria. Praktyczne ćwiczenia

Drugi termin badania OZSS

W większości przypadków badanie trwa przez jedno spotkanie w gabinecie psychologa/ OZSS. Jeśli sytuacja jest na tyle skomplikowana, że potrzeba więcej czasu, aby ją poznać, to wtedy specjaliści/biegły psycholog mogą wyznaczyć dodatkowy termin. Termin ten jest wyznaczany już podczas pierwszego badania. Informacja o drugim terminie jest już mniej oficjalna, bo z reguły nie wysyła się już osobnego pisma.

Pamiętaj również o jednej bardzo ważnej kwestii: to, że jeden z rodziców będzie miał wyznaczony drugi termin nie jest jednoznaczne z tym, ze również i Ty musisz stawić się w tym terminie na kolejne badanie w OZSS. Biegły psycholog/OZSS powinien od razu poinformować o tym, kto ma stawić się w drugim terminie badania. 

 

💡Tutaj znajdziesz więcej potrzebnych informacji o OZSS: 10 istotnych informacji o OZSS

 

Jeszcze jedną okolicznością, która sprawia, że badanie OZSS prowadzi się w dwóch terminach jest sytuacja, kiedy jeden z rodziców lub oboje rodziców nie zdążą wypełnić kwestionariuszy lub nie zostanie przeprowadzona rozmowa z nimi.  Wówczas specjaliści muszą wyznaczyć dodatkowy termin, aby zebrać potrzebne informacje. Czasami również dziecko uniemożliwia wypełnienie kwestionariuszy lub wzięcie udziału w rozmowie, gdyż np. nie chce opuszczać rodzica. Jak wielokrotnie wspominałam, działania te nie powinny odbywać się w obecności dziecka, więc jeśli rodzic nie mógłby uczestniczyć w rozmowie, specjalista może wyznaczyć dodatkowy termin badanie OZSS.

_______________________________________

Jeśli chcesz skonsultować swoją sprawę, zapraszam do mojej kancelarii prawno – psychologicznej Centrum Spraw Rozwodowych. Łączymy tutaj praktykę sądową z wiedzą i rozwiązaniami psychologicznymi.

𝗞𝗼𝗻𝘁𝗮𝗸𝘁: 

✉:  biuro@centrumsprawrozwodowych.pl

☎:  +48 724 271 288

Pozdrawiam

Magdalena Bajsarowicz

Prawnik & Psycholog sądowy