Każdy, kogo czeka wizyta w OZSS, zastanawia się ile się czeka na badanie biegłego psychologa. W dzisiejszej publikacji powiem Wam co mówią na ten temat przepisy i  jak wygląda to w praktyce. 

Ile się czeka na badanie biegłego psychologa

W większości przypadków na badanie czeka się od 6 miesięcy nawet do 12. Jest możliwość złożenia wniosku do sądu, żeby badanie odbyło się w trybie pilnym. Musi jednak zaistnieć przesłanka zagrożenia dobra dziecka: 

  • kontakty nie odbywają się, 
  • drugi rodzic działa wbrew dobru dziecka (zaniedbuje je).

Jest to również możliwe, kiedy trzeba pilnie rozstrzygnąć kwestie miejsca zamieszkania dziecka i ustalić, który z rodziców będzie mógł się nim zaopiekować. 

Oczekiwanie na badanie OZSS w praktyce

Z praktyki wiem, że w takiej sytuacji badanie odbywa się w przeciągu miesiąca. To, czy Twoje badanie odbędzie się w trybie pilnym, będziesz wiedzieć po wydaniu postanowienia, w którym będzie zawarta adnotacja, że badanie ma odbyć się w terminie 30 dni od dnia dostarczenia postanowienia. Natomiast opinia ma zostać wydana w terminie 2 tygodni od dnia przeprowadzenia badania. Opinia może zostać wydana i dostarczona do sądu np. w ciągu 2 miesięcy od wydania postanowienia. Sąd dowolnie kształtuje wyżej wskazane terminy.

Badanie w sprawach rodzinnych przeprowadza OZSS, biegły psycholog lub biegły pedagog.  Jedną z podstawowych różnic pomiędzy tymi badaniami jest czas oczekiwania. Badanie przez biegłego psychologa jest z reguły przeprowadzane szybciej. 

Wniosek o badanie OZSS 

Złożenie wniosku o badanie przedłuża postępowanie. Kiedy Ty lub druga strona składacie wniosek o badanie OZSS, to możesz założyć, ze postępowanie będzie trwało nawet 2 lata. Niezależnie od tego, ze Twoje badanie odbędzie się za kilka miesięcy, to warto już teraz się do niego przygotowywać, ponieważ pierwsza czynnością, która wykonuje specjalista jest analiza akt sprawy. O tym, jak się przygotować do badania, jak przygotować akta sprawy, dowiesz się z mojego ebooka „Jak przygotować się do badania OZSS. Teoria. Praktyczne ćwiczenia”

Jak przygotować się do badania OZSS i biegłych psychologów. Teoria. Praktyczne ćwiczenia

Wywiad dotyczy różnych etapów życia, zarówno Twojego jak i dziecka. Dlatego dobrze jest wcześniej usystematyzować sobie tę wiedzę, aby odpowiadać w sposób wyczerpujący na pytania specjalistów OZSS.Choć na badanie czeka się długo, to warto przygotować się do niego już teraz.

______________________________________

Jeśli chcesz umówić się na konsultacje z Panią Magdaleną Bajsarowicz Prawnikiem & Psychologiem sądowym, możesz to zrobić poprzez:

✉: Rejestracja online 

☎:  + 48 785-289-888 (infolinia czynna pon- sob w godzinach 8.00 – 20.00)

Pozdrawiam

Magdalena Bajsarowicz

Prawnik & Psycholog sądowy