Jedno z pytań, z którym spotykam się najczęściej brzmi: co mówić w OZSS? Duża część mojej pracy to konsultowanie opinii przygotowywanych przez OZSS i biegłych psychologów, a także przygotowywanie zastrzeżeń do wydanych opinii. W dzisiejszym wpisie chciałabym powiedzieć Wam jak przygotować się do badania OZSS. Czeka na Was również ćwiczenie, które warto zrobić przed badaniem.
Co mówić w OZSS – dlaczego warto się przygotować do badania
W moich publikacjach znajdziesz wiele informacji odnośnie badań OZSS. Prowadząc konsultacje, które dotyczą przygotowania się do badania, uważam, że część teoretyczna jest ważna, jednak równie istotna jest część praktyczna. To ta część determinuje to, jak wypowiesz się podczas badania, czy wiesz co mówić w OZSS.
Ważne jest, aby przygotować się z tego, co znajduje się w aktach sprawy. Wielu Klientów podczas konsultacji, kiedy analizowałam ich opinie, nie przygotowało się i nie przypomniało sobie informacji z akt sprawy. Uznali, że wszystko wiedzą, znają okoliczności i nie muszą do tego wracać. W konsekwencji przez swoje nieprzygotowanie nie umieli podać rzeczowych przykładów, które opisywałyby ich sytuację rodzinną.
Między innymi przez to w treści opinii nie poruszono najważniejszych problemów dotyczących funkcjonowania rodziców i dzieci w tej sytuacji.
Więcej o aktach sprawy w badaniu psychologicznym przeczytasz tutaj: Akta sprawy a badanie psychologiczne OZSS
Dowiedz się jak uzupełnić akta Twojej sprawy i dlaczego powinnaś/powinieneś znać ich zawartość jeszcze przed badaniem OZSS, czy możesz przyjść na badanie OZSS z pełnomocnikiem, jak odpowiadać na pytania biegłych, aby mieli dobry wgląd w Waszą sytuację rodzinną.
E-book „Jak przygotować się do badania OZSS. Teoria. Praktyczne ćwiczenia”:
https://sklep.magdalenabajsarowicz.pl/produkt/poradniki/jak-przygotowac-sie-do-badania-ozss-teoria-praktyczne-cwiczenia/
Badanie w OZSS – praktyczne ćwiczenie przed badaniem
Celem mojego poradnika oraz tego ćwiczenia jest pokazanie Ci, że klarowna i zrozumiała wypowiedź podczas badania OZSS pozwoli specjalistom na lepsze poznanie Twojej sytuacji rodzinnej. Pytanie o to, co mówić w OZSS pada bardzo często, a nie każdy wie, że biegli analizują również to, co mówicie, w jaki sposób się wypowiadacie, czy potraficie trzymać emocje na wodzy.
Pierwszym podstawowym zagadnieniem dotyczącym tego, jak przygotować się do badania OZSS jest to, czego dotyczy badanie. Kiedy prowadzę konsultacje w tym zakresie, jednym z pierwszych pytań jest: „Jaki jest zakres badania OZSS?”. To bowiem determinuje kierunek, w jakim musicie skupić się w swoim przekazie.
Przygotowałam dla Ciebie 3 najczęstsze kierunki i obszary, które mają pomóc sądowi w podjęciu decyzji. Dotyczą takich kwestii jak:
- miejsce zamieszkania,
- uregulowanie kontaktów,
- władza rodzicielska.
Na zakres badania również i Wy możecie mieć realny wpływ. Jeszcze przed badaniem w OZSS możecie skierować wniosek do sądu z konkretnymi pytaniami, które mają na celu zwrócenie szczególnej uwagi biegłych na Waszą sytuację i możliwe problemy.
Przygotowanie do badania to również przygotowanie dobrych pytań do biegłych, które przedstawią Twoją sytuację rodzinną. Skorzystaj z ponad 190 pytań, które przygotowałam:
https://sklep.magdalenabajsarowicz.pl/produkt/e-booki/kluczowe-pytania-do-badania-ozss/
Miejsce zamieszkania dziecka – ćwiczenie
Przed wykonaniem ćwiczenia warto przygotować wcześniej kartki oraz długopis, aby możliwe było zapisanie odpowiedzi. Notowanie ułatwi Ci późniejszą ocenę tego, czy to, co zanotowaliście, jest ważne w aspekcie badania, czy warto o tym powiedzieć już podczas rozmowy ze specjalistami OZSS.
Kiedy rozważamy miejsce zamieszkania dziecka, warto odpowiedzieć na podstawowe pytania:
- Gdzie i z kim aktualnie mieszka dziecko?
- Dlaczego aktualnie funkcjonuje takie rozwiązanie?
- Z kim i gdzie, Twoim zdaniem, powinno mieszkać dziecko?
- Argumentacja swojego stanowiska.
W tym miejscu możesz zastanowić się nad tym, dlaczego aktualnie tak wygląda sytuacja dziecka, co spowodowało, że dziecko mieszka z drugim rodzicem. Poszukiwanie odpowiedzi na to pytanie pozwoli Ci zastanowić się nad tym, jakie motywy miał sąd, podejmując decyzję o miejscu zamieszkania dziecka. Da Ci to szansę na to, aby spojrzeć na tę sytuację z szerszej perspektywy.
Jeśli odpowiedzieliście już na powyższe pytania, to jedną z najważniejszych części tego ćwiczenia jest argumentacja swojego stanowiska. Bardzo ważne jest przygotowanie argumentów na poparcie swojego stanowiska. Możesz tutaj wymienić co najmniej 3 argumenty. Często spotykam się z sytuacją, w której rodzice nie zgadzają się z pewnymi kwestiami, jednak nie umieją przedstawić argumentów tak, aby swoje zdanie uzasadnić. Wykonanie tego ćwiczenia pozwoli Ci na wzmocnienie siły swojego przekazu i dopracowanie wartościowych argumentów, które będą rzeczowe.
Ustalenie kontaktów z dzieckiem – ćwiczenie
Niezależnie od tego, czy jesteś rodzicem, z którym dziecko mieszka czy rodzicem, który ma wyznaczone dni kontaktu z dzieckiem, to ćwiczenie jest dla Ciebie. Pytania, na które warto odpowiedzieć to:
- Jak aktualnie wyglądają kontakty dziecka z drugim rodzicem?
- Dlaczego aktualnie funkcjonuje takie rozwiązanie?
- Czy aktualna sytuacja jest zgodna z Twoim stanowiskiem? Jeśli nie, to napisz dlaczego Twoim zdaniem kontakty z dzieckiem powinny zostać zwiększone/zmniejszone/nie powinny odbywać się w ogóle?
Wyobraź sobie sytuację, kiedy podczas badania pada pytanie: dlaczego kontakty z dzieckiem powinny być częstsze? Ty odpowiadasz: „bo jestem rodzicem”. Oczywiście, jesteś rodzicem i masz prawo do kontaktowania się ze swoim dzieckiem, jednak ten argument nie jest wystarczający do tego, aby OZSS przychylił się do Twojego stanowiska. Niezależnie od tego o jakie zagadnienie chodzi, to rzeczowa argumentacja jest najważniejsza.
Władza rodzicielska – ćwiczenie
Punktem wyjścia w tym ćwiczeniu jest odpowiedź na pytanie:
1. Czy każdy z rodziców ma pełnię władzy rodzicielskiej?
Jeśli rodzic nie ma pełni władzy rodzicielskiej, odpowiadasz na kolejne pytanie:
2. Dlaczego władza rodzicielska została ograniczona i w jakim zakresie?
3. Czy aktualna sytuacja jest zgodna z Twoim stanowiskiem?
Jeśli tak, to uargumentuj to. Powołaj się na dowody i przykłady tego, dlaczego Twoim zdaniem rozwiązanie to jest dobre dla dziecka.
4. Czy aktualna sytuacja powinna ulec zmianie?
Jeśli tak, również dobrze uargumentuj swoje stanowisko. Przedstaw dowody i konkretne dokumenty, które mogą mieć wpływ na zmianę obecnej sytuacji. Zawsze zaznacz również to, że dowód na poparcie stanowiska został dołączony do akt sprawy.
Wiem, że te pytania teraz mogą wydać Ci się proste i oczywiste, jednak w sytuacji dużego stresu, w nowym otoczeniu, wiedząc jak ważna jest opinia OZSS, to pod wpływem stresu można zapomnieć o tych najprostszych rzeczach, które tak naprawdę mają duże znaczenie dla sądu i biegłych. Przygotowując się wcześniej, opracowując rzeczowe argumenty masz większe szanse na spokojne przedstawienie swojego stanowiska przed specjalistami.
_______________________________________
Jeśli potrzebujesz konsultacji w sprawie opinii lub przygotowania do niej zastrzeżeń, skontaktuj się ze mną:
✉: biuro@centrumsprawrozwodowych.pl
☎: +48 724 271 288
Pozdrawiam
Magdalena Bajsarowicz
Prawnik & Psycholog sądowy