fbpx

3 powody, dla których trzeba przygotować zarzuty do opinii OZSS

W sprawach rodzinnych, które dotyczą małoletnich, często sąd chce zapoznać się z opinią wydaną przez OZSS. Opinia ta jest istotnym dowodem w sprawie,  a sąd uwzględnia  ustalenia w niej zawarte przy wydawaniu orzeczenia. Dlatego dzisiejszy wpis jest poświęcony zarzutom do opinii OZSS, a dokładniej 3 powodom, dla których trzeba przygotować zarzuty do opinii OZSS, kiedy jest ona dla Ciebie niekorzystna.

Powód numer 1: zachowanie sądu

W mojej praktyce zawodowej nie spotkałam się jeszcze z sytuacją, aby sąd wydał orzeczenie, które byłoby sprzeczne z ustaleniami biegłych. W sytuacji, kiedy opinia przygotowana przez OZSS jest dla Ciebie niekorzystna, musisz liczyć się z tym, że sąd weźmie pod uwagę opinie biegłych i ustalenia w niej zawarte, a orzeczenie, które wyda może być niekorzystne dla Ciebie. 

Chciałabym zwrócić Waszą uwagę jeszcze na jeden ważny aspekt – pytań do biegłych OZSS oraz psychologów sądowych. To one zwracają uwagę biegłych na najważniejsze kwestie do uregulowania. Przygotuj pytania do biegłych, by jak najdokładniej poznali Twoją sytuację rodzinną. 

Przygotowałam e-book ze zbiorem ponad 190 pytań podzielonych na 18 kategorii, które możesz wykorzystać w swoim wniosku. W pakiecie znajduje się również wzór wniosku do sądu o badanie i rozszerzenie tezy dowodowej.

Kluczowe pytania do badania OZSS i biegłych psychologów

 

Powód numer 2: wykorzystanie opinii w innych postępowaniach

Jeśli opinia wydana przez biegłych OZSS nie będzie dla Ciebie korzystna, przygotuj się na to, że drugi rodzic wykorzysta tę opinię w innych postępowaniach. Jeśli trwa właśnie postępowanie rozwodowe czy separacyjne, a opinia nie jest dla Ciebie dobra, wówczas drugi rodzic może ją wykorzystać również później np. podczas postępowania, które dotyczy częstotliwości kontaktów z dzieckiem, władzy rodzicielskiej.

Opinia wydana przez OZSS może zostać wykorzystana w czasie późniejszym np. nawet za kilka lat i wówczas zostanie włączona do akt sprawy. Jeśli opinia ta jest niekorzystna dla Ciebie, będzie stanowiło to problem w innych postępowaniach i może rzutować na orzeczenie wydane przez sąd. Tak naprawdę jedna niekorzystna opinia może mieć swoje konsekwencje również w przyszłości.

W praktyce zdarza się również tak, że drugi rodzic wykorzystuję tę niekorzystną opinię i przedstawia ją osobom pośrednio i bezpośrednio zaangażowanym w sprawę Waszych rozstrzygnięć dotyczących władzy rodzicielskiej czy kontaktów. Wówczas z niekorzystną opinią może zapoznać się np. nauczyciel czy kurator.

Dowiedz się jak krok po kroku wygląda badanie OZSS,  jak możesz dobrze się do niego przygotować i przedstawić pełen obraz Twojej sytuacji rodzinnej: 

Ebook Jak przygotować się do badania OZSS i biegłych psychologów. Teoria. Praktyczne ćwiczenia Ebook

 

Powód numer 3: postawa biegłych

Trzeci powód dotyczy postawy biegłych. Jeśli uważasz, że opinia OZSS jest dla Ciebie krzywdząca, zawiera nieprawdziwe ustalenia, wówczas możesz wnieść zarzuty do takiej opinii.

Co można wskazać w zarzutach do opinii biegłych:

  • nieprawidłowości,
  • nieprawidłową metodologię,
  • złe podstawy teoretyczne,
  • nieprawidłowe standardy.

W przygotowanych zarzutach wskazujesz nieprawidłowości w opinii. Aby były dyscyplinujące dla biegłego, muszą być merytoryczne. W zarzutach przedstawiasz również swoje stanowisko i argumentujesz je w sposób szczegółowy. W zarzutach możesz wykazać pewne niezgodności opinii z rzeczywistością oraz własny punkt widzenia. Co więcej, jeśli dojdzie do wydania drugiej opinii, inni biegli zobaczą Twoje zarzuty. Zapoznają się z nimi i będą stanowić podstawę do merytorycznej polemiki. Bardzo ważne jest również to, że biegli, którzy będą przygotowywać drugą opinię, mają szansę od razu zapoznać się z Twoim stanowiskiem czy Twoimi argumentami zawartymi w zarzutach do poprzedniej opinii.

Powyżej przedstawiłam 3 bardzo ważne powody ku temu, aby przygotować zarzuty do opinii biegłych OZSS. Wpłynie to na Twoją sytuację procesową i sytuację jako rodzica, która powinna być jak najbardziej korzystna.

Zachęcam Cię również do obejrzenia filmu na ten temat:

3 powody, dla których trzeba przygotować zarzuty do opinii 

 

Poznaj inne publikacje dotyczące zastrzeżeń do opinii OZSS:

➡  Nieskuteczne zarzuty do opinii biegłych

Podważenie opinii OZSS na przykładzie

_______________________________________

Jeśli potrzebujesz konsultacji w sprawie opinii lub przygotowania do niej zastrzeżeń, skontaktuj się ze mną:

✉:  biuro@centrumsprawrozwodowych.pl

☎:  +48 724 271 288

 

Pozdrawiam

Magdalena Bajsarowicz

Prawnik & Psycholog sądowy