fbpx

Jak zadbać o dziecko, gdy odchodzisz? Plan działań rodzica w rozwodzie

Przed rozwodem dziecko jest często świadkiem wielu Waszych kłótni, które burzą jego poczucie bezpieczeństwa. Narasta w nim strach, złość bunt lub żal i poczucie winy. To same negatywne emocje, które wpływają na dziecko wyniszczająco. Dobrze jest przygotować dziecko na nowy etap w życiu po rozwodzie, by oszczędzić mu negatywnych przeżyć. Jak to zrobić? Można zastosować mój przykładowy plan działań rodzica w rozwodzie.

Plan działań rodzica w rozwodzie

Wiedza o tym, co dzieje się z dzieckiem w czasie rozwodu i rozstania rodziców pomaga rodzicom zatroszczyć się o nie.  W tym czasie w szczególny sposób powinniście okazywać dziecku wiele ciepła i wrażliwości oraz liczyć się z jego potrzebami. To sprawi, że wiele krzywdy, bólu i cierpienia, które może spowodować u dziecka rozwód, uda się uniknąć. Opracuj więc plan działania, lub skorzystaj z gotowej poniższej podpowiedzi, by pomóc dziecku jak najlepiej znieść Wasze rozstanie.

1. Skorzystaj z pomocy prawnika od rozwodów

Rozwód to często długotrwały i skomplikowany proces, który rodzi wiele konsekwencji prawnych, finansowych i organizacyjnych dla jego uczestników. Warto więc skorzystać z porady adwokata lub rady prawnego specjalizującego się w rozwodach. W czasie konsultacji możesz dowiedzieć się wielu istotnych rzeczy, m.in.: 

  • Czy korzystniejszy będzie dla Ciebie rozwód z orzeczeniem o winie, czy może bez orzekania o winie? 
  • O jaki rodzaj władzy rodzicielskiej warto się ubiegać? Opieka wyłączna czy naprzemienna?
  • Czy masz szanse, by dziecko zamieszkało z Tobą i jak to zrobić?

Ponadto prawnik opowie jak wygląda rozprawa rozwodowa oraz pomoże Ci się do niej przygotować. 

2. Zgłoś się do specjalisty z zakresu OZSS

Do zadań Opiniodawczego Zespołu Sądowych Specjalistów (OZSS) należy m.in. sporządzanie na zlecenie sądu opinii w sprawach rodzinnych i opiekuńczych. Na postawie przeprowadzonych badań psychologicznych, pedagogicznych lub lekarskich oceniane są kompetencje rodzicielskie rozwodzących się stron. Gdy otrzymałeś/aś opinię OZSS, z którą się nie zgadzasz, skontaktuj się ze specjalistą, który przedstawi Twój punkt widzenia Sądowi wnosząc zastrzeżenia i zarzuty do Opinii OZSS.

3. Ureguluj sprawy finansowe

Zdecydujcie o Waszym wspólnym majątku i zobowiązaniach finansowych na przyszłość. Jak podzielić pieniądze? Kto będzie płacić alimenty i w jakiej wysokości? Kto będzie pokrywać dodatkowe wydatki dziecka? Jak będziecie spłacać wspólne zobowiązania?

4. Podziel majątek

Podzielcie wstępnie Wasz wspólny majątek: dom, samochód, meble, rzeczy codziennego użytku. Ostatecznego podziału będziecie mogli dokonać później.

5. Poinformuj dziecko o rozwodzie

Przygotujcie się wspólnie do tej rozmowy i ustalcie, co dokładnie powiecie dziecku. Zróbcie to w miarę szybko, bo dzieci są doskonałymi obserwatorami i najprawdopodobniej już się  wszystkiego domyślają. Rozmowę o rozstaniu przeprowadźcie wspólnie w atmosferze spokoju i zgody. Panujcie więc nad mową swojego ciała, by Wasze przygnębienie, roztrzęsienie lub zdruzgotanie sytuacją nie udzieliły się dziecku. Przekazywane komunikaty powinny być proste i rzeczowe, bez wchodzenia w szczegóły i wzajemnego obwiniania się. Zarezerwujcie na to sporo czasu i dobrze, by Was nic w tym czasie nie rozpraszało. Podczas rozmowy zapewnijcie dziecko o waszej miłości do niego. Nie oczekujcie w zamian zrozumienia. Małe dzieci nie wiedzą czym jest rozwód, zdrada i zaufanie, dlatego będą musiały na swój sposób przetworzyć przekazane im informacje. 

Możecie przekazać to na  przykład tak:

„Jak wiesz, bardzo Ciebie kochamy i tu nic się nie zmieni. Od dłuższego czasu próbowaliśmy porozumieć się między sobą. Niestety nie udało się nam. Postanowiliśmy więc, że rozwiedziemy się i zamieszkamy oddzielnie. Wiemy, że to dla Ciebie bardzo smutna informacja. Pragniemy podkreślić, że oboje bardzo Cię kochamy i nigdy nie przestaniemy. To, że mama z tatą się rozstają, nie oznacza, że tracisz rodziców. Będziesz miał tatę i mamę, tak jak dotychczas. Jedyna zmiana będzie polegać na tym, że nie będziemy już mieszkać wszyscy razem.”

Jak przeprowadzić dziecko przez rozwód i rozstanie rodziców?

Samo poinformowanie dziecka o Waszym rozwodzie i rozstaniu to nie wszystko. Trzeba będzie podjąć jeszcze wiele decyzji i przekazać mu wiele istotnych informacji, np. z kim będzie mieszkać po rozwodzie, jak często będzie spotykać się z rodzicem, który się wyprowadza, gdzie będzie mieszkać i chodzić do szkoły? Informacje te muszą być dostosowane do wieku dziecka. Inaczej bowiem zrozumieją je kilkulatki, dzieci w wieku szkolnym a jeszcze inaczej nastolatki. 

O tym jak poinformować dziecko o rozwodzie, jak z nim o tym rozmawiać oraz jak przeprowadzić dziecko przez rozwód i rozstanie, opowiadam w kursie „rozwód a dzieci”. Kurs zawiera filmy wideo z gotowymi schematami postępowania dla rozwodzących się rodziców. Zapraszam do jego obejrzenia i zastosowania rozwiązań, które oszczędzą dziecku negatywnych emocji w trakcie rozwodu.

pastedGraphic.png

Magdalena Bajsarowicz

Prawnik & Psycholog sądowy