fbpx

Jak się rozwieść, czyli rozwód z adwokatem czy bez

Decyzja o rozwodzie to długotrwały proces, w którym pojawiają się skrajne emocje. Kiedy już przemyślisz za i przeciw, zdecydujesz się na podjęcie tego trudnego kroku, czeka na Ciebie jeszcze sporo formalności. W dzisiejszym wpisie powiemy Ci czy warto skorzystać z pomocy pełnomocnika podczas sprawy rozwodowej.

Konsultacja z adwokatem rozwodowym

Każde małżeństwo jest inne, więc nie ma jednej skutecznej porady odnośnie rozwodu. Niektóre małżeństwa mają wspólne małoletnie dzieci, jeszcze inne dzieci nie posiadają. Strony mogą np. nadal mieszkać ze sobą lub wprost przeciwnie – mieszkać osobno, nie prowadzić razem gospodarstwa domowego. To, jak potoczy się sprawa rozwodowa, uzależnione jest od indywidualnych cech każdego małżeństwa. 

Po podjęciu decyzji o rozwodzie, pojawia się pytanie: czy poradzę sobie z postępowaniem rozwodowym? Wówczas strony zastanawiają się nad tym, czy zlecić sprawę adwokatowi rozwodowemu czy może napisać pozew samodzielnie. Rozważając możliwości współpracy z adwokatem rozwodowym, warto udać się na konsultację do kancelarii. Po rozmowie z adwokatem można zastanowić się nad dalszymi działaniami. To wyłącznie Twoja decyzja – pozew rozwodowy możesz napisać samodzielnie, ale możesz również uzyskać pomoc od pełnomocnika, który zajmie się sprawą rozwodową od a do zet. 

 

Czas trwania postępowania rozwodowego

Małżonkowie, którzy chcą się rozwieść, zazwyczaj chcą tego, aby postępowanie rozwodowe zakończyło się jak najszybciej. Rozwiązanie małżeństwa staje się początkiem nowego etapu w ich życiu. Pełnomocnik rozwodowy nie jest jednak kimś, kto przyspieszy termin rozprawy. Pisząc o czasie trwania postępowania rozwodowego pod kątem posiadania adwokata specjalizującego się w sprawach rodzinnych mamy na myśli to, że pozew sporządzony przez pełnomocnika nie ma błędów formalnych. Jeśli pozew o rozwód jest napisany profesjonalnie i prawidłowo, sąd nie będzie wzywał stron do uzupełnienia braków. Jeśli strony piszą pozew o rozwód samodzielnie, mogą nie zawrzeć w nim potrzebnych informacji, które są wymagane. Wówczas sąd wzywa ich do uzupełnienia braków, co wydłuża czas całego postępowania. Posiadanie pełnomocnika w sprawie o rozwód niewątpliwie jest gwarancją sporządzenia pozwu, który będzie spełniał wszelkie wymogi. 

 

Pełnomocnik rozwodowy a obecność stron na rozprawie

Jeśli zdecydujesz się na to, aby to pełnomocnik reprezentował Cię w sądzie podczas sprawy rozwodowej, najprawdopodobniej w sądzie pojawisz się raz, kiedy to sąd będzie chciał przesłuchać strony. W innych kwestiach to pełnomocnik może Cię reprezentować i dbać o Twoje interesy. Udział stron w sprawie rozwodowej na pewno jest przydatny, gdyż to małżonkowie najlepiej wiedzą jak wyglądało ich pożycie, opieka nad dzieckiem, sytuacje konfliktowe. Jak wiemy, spotkania z małżonkiem na sali sądowej obarczone są wieloma skrajnymi emocjami, dlatego warto powierzyć prowadzenie sprawy rozwodowej pełnomocnikowi.

 

Równowaga sił podczas rozwodu

Postępowania rozwodowego nie można lekceważyć, gdyż nie jest to łatwy etap. Podczas sprawy rozwodowej uzgadnia się bowiem aspekty związane z dziećmi, kontaktami z nimi czy alimentacją. Łatwo tutaj o błędy, niedopatrzenia. Dlatego ważna jest pomoc profesjonalnego pełnomocnika rozwodowego, który ma nie tylko wiedzę, ale i doświadczenie w prowadzeniu spraw rozwodowych. Skorzystanie ze wsparcia adwokata rozwodowego jest też bardzo ważne, kiedy druga strona posiada pełnomocnika. Warto postawić na równowagę sił, szczególnie kiedy zapowiada się ciężka batalia np. o dzieci, na sali sądowej. 

 

Wsparcie psychiczne i prawne

Rozwód i rozprawa sądowe to bardzo trudne przeżycie, podczas którego pojawiają się skrajne emocje. Na pewno podczas postępowania pojawia się stres, smutek czy gniew, a mimo tego należy zachować chłodny umysł. W takiej sytuacji, kiedy ważą się losy Twoje i Waszych dzieci, warto mieć obok siebie ktoś, kto udzieli Ci wsparcia. Ważne jest to, aby być całkowicie szczerym ze swoim pełnomocnikiem, nawet we wstydliwych czy kłopotliwych kwestiach dotyczących małżeństwa. Adwokat wykazuje się empatią i nie ocenia, więc będzie wsparciem w tych trudnych chwilach. Chodzi tutaj nie tylko o wsparcie prawne, ale również emocjonalne, które jest tak bardzo potrzebne podczas postępowania rozwodowego. 

 

Ocena szans na odwołanie

Podczas postępowania rozwodowego zdarza się i tak, że strona nie jest zadowolona z rozstrzygnięć zawartych w wyroku sądowym. Pełnomocnik, dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu, trafnie oceni możliwość apelacji od wyroku rozwodowego. Dlatego warto być przygotowanym i na taką sytuację, kiedy nie będziemy zadowoleni z wyroku sądu. Adwokat prowadzący sprawę rozwodową rzetelnie oceni możliwość złożenia apelacji oraz sporządzi odpowiednie pismo bez braków formalnych i bez błędów.

 

Mamy nadzieję, że ten wpis przekonał Cię do tego, aby skorzystać z profesjonalnej pomocy adwokata rozwodowego. To gwarancja zadbania o Twoje interesy prawne. Dodatkowo możesz liczyć na wsparcie psychiczne podczas tego emocjonalnie trudnego postępowania. 

 

Zespół Kancelarii Centrum Spraw Rozwodowych