Jak się przygotować do badań w OZSS? Coraz więcej z Was korzysta z konsultacji ze mną dotyczących tego tematu. Bardzo często pada pytanie: kiedy zacząć przygotowania do badania i jak wcześnie, aby skompletować akta sprawy, uzupełnić brakujące informacje i dokumenty oraz zebrać dowody potrzebne do tego, aby przedstawić rzeczywistą sytuację rodzinną.
Odpowiem krótko: im wcześniej, tym lepiej! Czas jest tutaj naszym sprzymierzeńcem w przygotowaniu siebie i dziecka do badania.
Jak się przygotować do badań w OZSS? Dowiedz się jak uzupełnić akta Twojej sprawy i dlaczego powinnaś/powinieneś znać ich zawartość jeszcze przed badaniem OZSS. E-book „Jak przygotować się do badania OZSS. Teoria. Praktyczne ćwiczenia”:
https://sklep.magdalenabajsarowicz.pl/produkt/poradniki/jak-przygotowac-sie-do-badania-ozss-teoria-praktyczne-cwiczenia/
Kiedy zaczyna się badanie OZSS
Jak się przygotować do badania w OZSS? Przeważająca część osób uważa, że badanie OZSS rozpoczyna się wraz z Twoim pojawieniem się w ośrodku i rozmową ze specjalistami OZSS. Nic bardziej mylnego. Badanie to rozpoczyna się dużo wcześniej, kiedy to osoby przeprowadzające badania zapoznają się z aktami sprawy. Należy mieć świadomość, że przygotowujesz się do badania już na samym początku, kiedy składasz pierwsze pismo procesowe. Dlatego tak ważne jest zadbanie o to, co znajduje się w aktach sprawy. To one są podstawą Twojej sytuacji rodzinnej. To na ich podstawie specjaliści OZSS mogą zapoznać się z Twoją sprawą. Jeśli w aktach sprawy nie ma dowodów, które potwierdzają Twoje słowa i stanowisko, nie odnoszą się do twierdzeń drugiej strony, wówczas specjaliści mogą wysnuć wnioski nieadekwatne do realnej sytuacji.
Musicie wiedzieć o tym, że w chwili otrzymania przez psychologa postanowienia o badaniu, otrzymują oni również akta sprawy. To w tym momencie zaczyna się Twoje badanie. Właśnie od tej chwili specjaliści mogą zapoznać się z Twoją sytuacją rodzinną.
⏩ Dowiedz się jak długo czeka się na badanie: Ile czeka się na badanie
Wniosek o pytania do biegłych OZSS
Kiedy sąd wydaje postanowienie odnośnie badania OZSS, możesz złożyć wniosek z własnymi pytaniami nakierowanymi na dokładnie to, co chcesz uwypuklić podczas badania. W tym momencie masz wpływ na to, jaki będzie zakres badania OZSS. Aby było to możliwe, konieczne jest wybranie takich pytań, które będą jak najbardziej dopasowane do tego, co chcesz przekazać biegłym. W odpowiedzi na Wasze liczne zapytania o pytania do biegłych OZSS, stworzyłam ponad 190 pytań dotyczących m.in. więzi emocjonalnej z dzieckiem, kontaktów rodzica z dzieckiem, wpływu rozwodu na dziecko, manipulacji dzieckiem itd.
Przygotowanie do badania to również przygotowanie dobrych pytań do biegłych, które przedstawią Twoją sytuację rodzinną. Skorzystaj z ponad 190 pytań, które przygotowałam:
https://sklep.magdalenabajsarowicz.pl/produkt/e-booki/kluczowe-pytania-do-badania-ozss/
Poznaj argumentację drugiej strony
Jak się przygotować do badań w OZSS? Musisz wiedzieć, że przygotowanie akt sprawy to nie tylko uzupełnienie dokumentacji i przeczytanie Waszych pism procesowych. Bardzo ważną kwestią jest zapoznanie się z argumentacją drugiej strony. Jest to tak istotne, ponieważ znając stanowisko drugiego rodzica jesteś w stanie przygotować dobre kontrargumenty i dowody na potwierdzenie Twoich słów. Zapoznanie się z pismami drugiej strony na pewno powoduje różnego rodzaju emocje, bo nie zawsze w pismach zawierane są prawdziwe informacje o nas czy sytuacji dziecka. Trzeba to jednak zrobić, aby móc ustosunkować się później do twierdzeń drugiej strony. Miesiąc przed badaniem to dobry czas na to, aby zobaczyć co zawierają akta sprawy, czy należy coś uzupełnić. Będzie jeszcze wystarczajaco czasu na to, aby i nasz pełnomocnik mógł zająć się uzupełnieniem braków. To jest ten czas, aby w sposób komfortowy zapoznać się z całą dokumentacją i zbudować do niej adekwatną argumentację.
Dobierz argumenty do swojej sytuacji
Za Tobą zapoznanie się z dokumentacją sprawy. Teraz przyszła pora na zbudowanie dobrej argumentacji, która po pierwsze, przedstawi Twoje stanowisko, a po drugie, odniesie się do twierdzeń zawartych w pismach drugiej strony. To czas na to, aby zbudować solidną argumentację i dopasować dowody do tego, co chcemy powiedzieć.
Chciałabym Was też ostrzec przed częstym błędem popełnianym podczas badania, czyli mówienie za dużo w bardzo krótkim czasie. Wiem, że chcesz przedstawić całą sytuację rodzinną ze wszystkimi niuansami, które wydają się być ważne, jednak w tym miejscu należy dokonać pewnej selekcji informacji. Mów o tych informacjach, których dotyczy badanie. Argumentuj kwestie, które chcesz podkreślić. Przekaz powinien być spójny, niechaotyczny – jednym słowem: konkretny, uargumentowany. Wówczas masz większe szanse na to, że zaakcentujesz rzeczy naprawdę istotne dla sprawy.
Rady dla Was:
1. Załóż, że osoba prowadząca badanie nie zna akt sprawy – rada ta ma na celu zwrócenie Twojej uwagi na konieczność budowania jasnych komunikatów z konkretnymi informacjami.
2. Nie używaj skrótów myślowych – chcesz opowiedzieć o ważnym wydarzeniu z życia rodzinnego? Nie zakładaj tego, że biegły czy specjalista znają tę historię. Opowiedz ją od początku do końca, lecz konkretnie. Jeśli decydujesz się na podanie przykładów na poparcie Twoich słów, przedstaw całą perspektywę danego wydarzenia.
_______________________________________
Jeśli potrzebujesz konsultacji w sprawie opinii lub przygotowania do niej zastrzeżeń, skontaktuj się ze mną:
✉: biuro@centrumsprawrozwodowych.pl
☎: +48 724 271 288
Pozdrawiam
Magdalena Bajsarowicz
Prawnik & Psycholog sądowy