fbpx

Czy to na pewno wygrana sprawa w sądzie?

Wygrana sprawa w sądzie to nie pewnik! Kiedy usłyszysz od kogoś, że rozstrzygnięcie sprawy będzie na pewno na Twoją korzyść, że wygraną masz w kieszeni, to zastanów się nad tym, czy takie przekonanie nie będzie dla Ciebie szkodliwe.

Błędne przekonanie o wygranej sprawie 

Podczas konsultacji i rozmów z Klientami spotykam się ze stanowiskiem, kiedy są pewni tego, że wygrana sprawa w sądzie to tylko formalność. Takie przekonanie może jednak wywołać wiele negatywnych następstw:

  1. Nie przygotowujesz się dobrze do postępowania sądowego,
  2. Tracisz czujność, przez co możesz zaniechać potrzebnych w postępowaniu działań.

Kluczowe jest zatem pozbycie się przekonania, że pozytywne dla Ciebie rozstrzygnięcie jest pewne. Wówczas możesz uniknąć błędu postrzegania wygranej sprawy za oczywistość.

Postępowanie sądowe w praktyce

Postępowania sądowe mają to do siebie, że z reguły nie są krótkie. Jeśli rozstrzygnięcie byłoby pewne już na początku, skończyłoby się na jednym, dwóch pismach procesowych. Nie byłoby zatem potrzeby wysłuchania stron czy przedstawienia dowodów. Postępowanie sądowe to taki moment, w którym strony mają pewne oczekiwania, zazwyczaj są one różne. To też czas, aby przedstawić na rozprawie swoje argumenty. Natomiast, jeśli masz przeświadczenie, że wygrana sprawa w sądzie jest pewna, bo Twoje argumenty są niepodważalne, możesz sporo stracić. Jeśli sądzisz, że nie musisz przedstawiać dowodów, świadków, którzy potwierdzą Twoje stanowisko, może okazać się, że na poparcie swojego stanowiska nie masz tak naprawdę żadnych dowodów. Nie posiadasz stosownych zaświadczeń od psychologa, z placówek dziecka, nie gromadzisz nagrań, który pokazywałyby np. skierowaną wobec Ciebie agresję. Tak naprawdę nie zabezpieczasz się na okoliczność, że coś może pójść nie po Twojej myśli.

Więcej o prywatnej opinii psychologicznej przeczytasz tutaj: Prywatna opinia

Ta pewność może dotyczyć również samego badania przez OZSS. Uznanie, że badanie jest tylko formalnością i pojawienie się na nim bez żadnego przygotowania to częsty błąd. Możesz jednak go wyeliminować, korzystając z mojego poradnika dotyczącego przygotowania się do badania w OZSS.

O tym, jak przygotować się dobrze do badania w OZSS, możesz przeczytać w moim e-booku. To teoria i praktyka, dzięki którym usystematyzujesz informacje, dowiesz się tego, na co zwracają uwagę biegli OZSS i czego powinno się unikać podczas badań: 

Ebook Jak przygotować się do badania OZSS i biegłych psychologów. Teoria. Praktyczne ćwiczenia Ebook

 

Brak strategii procesowej

Jeśli masz przekonanie, że rozstrzygnięcie jest po Twojej stronie, nie przygotowujesz dobrze strategii procesowej. Może się okazać, że druga strona, która nie miała większych szans na to, aby jej stanowisko zostało uznane, ale jest do tego dobrze przygotowana, może zyskać tutaj przewagę. Twoje pewne, ale nieprzygotowane argumenty mogą nie mieć szansy obronić się przed sądem. Jeśli chcesz, aby Twoje stanowisko miało szansę zostać uznane przez sąd, nie możesz pozwolić sobie na odpuszczenie na żadnym etapie postępowania: począwszy od przygotowania strategii aż do napisania ostatniego pisma procesowego czy zachowania się podczas rozprawy.

Brak dowodów w kwestiach oczywistych

Spotkałam się z sytuacjami, w których Klienci uznali, że ich sprawa jest tak oczywista, że nie wymaga żadnego udowodnienia. Uznali również, że ich słowa wystarczą na to, aby przedstawić i uwiarygodnić swoje stanowisko w danej kwestii. Nic bardziej mylnego. Wszystko uzależnione jest od rodzaju postępowania. W sprawach rodzinnych często pomija się wskazanie na ważne dla sprawy aspekty, które mogą wydawać się oczywiste:

  1. kto zajmował się dziećmi i domem,
  2. kto dbał o budżet domowy,
  3. z kim dzieci odrabiały lekcje,
  4. kto dbał o zdrowie i edukacje dzieci itp.

Mając przekonanie o tym, że o oczywistościach nie trzeba mówić, pomijane są aspekty, które są ważne przy ocenie Twoich kompetencji rodzicielskich.

Zignorowanie argumentacji drugiej strony

Często spotykam się z sytuacjami, w których Klienci zignorowali całkowicie argumenty drugiej strony twierdząc, że są niedorzeczne i nieprawdziwe. Doszli do wniosku, że nie należy przywiązywać do tego wagi. Takie podejście pozbawia w pewnym sensie możliwości działania. Nigdy nie można założyć, że argumentacja drugiej strony zostanie potraktowana przez sąd jako niepotrzebna czy niemożliwa. Musisz pamietać o tym, że wygrana sprawa w sądzie to nie oczywistość i to sąd podejmie decyzję dotyczącą ostatecznego rozstrzygnięcia. Zastanów się jakie mogą być następstwa Twojej bierności, kiedy np. nie odpowiesz na pismo procesowe drugiej strony, nie przygotujesz kontrargumentów. Nie będziesz miał/a wówczas szans na to, aby obronić swoje stanowisko i przedstawić siebie w innym świetle.

Jak uniknąć błędu w postępowaniu sądowym?

To, co dla Ciebie wydaje się być nieistotne, dla sądu może być kluczowe przy rozstrzygnięciu. Dla sądu nie jest oczywistością to, kto dokładnie dba o domowy budżet, o dzieci, kto umawia dzieci do lekarza, kto dba o ich rozwój, jeśli nie napiszesz o tym w piśmie procesowym lub nie powiesz podczas rozprawy. Już od początku należy nakreślić Waszą sytuację rodzinną i nie uznawać za pewnik tego, że wygrana jest po Twojej stronie.

Nie jest moją intencją to, aby pokazać Wam wyłącznie czarny scenariusz bierności podczas postępowania sądowego. Chciałam pokazać Wam rozwiązanie poprzez wskazanie najpoważniejszego błędu podczas postępowania. Chcę wyposażyć Was w wiedzę opartą abyście nigdy tego błędu nie popełnili.

______________________________________

Jeśli chcesz umówić się na konsultacje z Panią Magdaleną Bajsarowicz Prawnikiem & Psychologiem sądowym, możesz to zrobić poprzez:

✉: Rejestracja online 

Pozdrawiam

Magdalena Bajsarowicz

Prawnik & Psycholog sądowy