Jeśli badania OZSS są jeszcze przed Wami, to na pewno macie wiele pytań odnośnie tego, jak w praktyce wygląda badanie. Publikacja ta powstała na bazie prowadzonych przeze mnie konsultacji z Klientami z całej Polski. Należy tutaj dodać, że w każdym z ośrodków badania te wyglądają nieco inaczej.
Czas trwania badania
Przeważnie badanie trwa około 6 godzin. W razie potrzeby ustalane są dodatkowe terminy spotkań. Dodatkowe spotkania zwykle trwają krócej, ale przy uwzględnieniu złożoności samego badania, trudno jest dokładnie określić czas trwania badania OZSS. Dużo zależy od osób badanych, od ich tempa wypowiedzi, rozwiązywania testów i kwestionariuszy, a także prowadzonej obserwacji i okoliczności.
Czas procesu diagnostycznego uzależniony jest od złożoności sprawy, dynamiki przeprowadzanych wywiadów oraz potrzeb i możliwości dzieci.
Jak się przygotować do badania w OZSS? Dowiedz się wcześniej jak wygląda badanie OZSS, jak prowadzona jest obserwacja i czego powinnaś/powinieneś unikać na badaniu OZSS:
E-book „Jak przygotować się do badania OZSS. Teoria. Praktyczne ćwiczenia”:
Ebook Jak przygotować się do badania OZSS i biegłych psychologów. Teoria. Praktyczne ćwiczenia Ebook
Miejsce przeprowadzenia badania OZSS
Miejsce badania powinno spełniać podstawowe warunki gabinetu psychologicznego. Powinno sprzyjając skupieniu, a jednocześnie dawać poczucie bezpieczeństwa. Powinno być również wydzielone tak, aby w pomieszczeniu nie było osób niezaangażowanych w diagnozę. Na początku spotkania osoby badane otrzymują podstawowe informacje na temat przebiegu spotkania, obowiązujących zasad. Po uzyskaniu zgody na badanie, zazwyczaj przeprowadzana jest wstępna rozmowa wspólna z rodzicami/ opiekunami/ dorosłymi uczestniczącymi w badaniu. Również w początkowej fazie badania ma miejsce rozmowa z małoletnimi i przedstawienie im w sposób dostosowany do wieku i możliwości rozwojowych, zasad i celu spotkania. Nie jest to regułą, ale często badanie małoletniego dziecka/dzieci odbywa się w pierwszej kolejności, po uzyskaniu niezbędnych informacji od opiekunów. Ma to na celu dbałość o potrzeby dziecka oraz jego samopoczucie.
Badanie dziecka jest przeprowadzane bez obecności rodzica/opiekuna. W każdym momencie badania dziecko może zwrócić się do rodzica, jak również rodzic wie, gdzie przebywa jego dziecko podczas badania (ważne jest odpowiednie przygotowanie dziecka do spotkania, badania). Temat ten poruszyłam w moim e-booku „Jak przygotować się do badania OZSS. Teoria. Praktyczne ćwiczenia”.
Ebook Jak przygotować się do badania OZSS i biegłych psychologów. Teoria. Praktyczne ćwiczenia Ebook
Poza częścią badania małoletnich, badający przeprowadzają wywiady z każdą dorosłą osobą objętą badaniem. W sali zabaw rodzice/opiekunowie mają możliwość wspólnego spędzania czasu z dzieckiem/dziećmi, co pozwala badającym na dokonanie obserwacji zachodzących między nimi interakcji i relacji. W ten sposób bada się np. więź rodzica z dzieckiem, a także relację między rodzicami. O tym, na co warto zwracać uwagę, jak się zachować, a także jakich zachowań unikać, przeczytacie w moim e-booku.
Testy i kwestionariusze
Poza wywiadem, osoby badane wykonują również inne zadania oraz testy diagnostycznie. Wszystkie stosowane podczas spotkania metody, zarówno wywiady, obserwacje interakcji między osobami badanymi, wykonywane zadania, wchodzą, obok analizy akt sprawy, w skład zastosowanych metod badawczych, poddawanych wnikliwej analizie, interpretacji oraz integracji, celem sporządzenia opinii.
Jak zachować się na badaniu OZSS
Z mojego doświadczenia wynika, iż ważne jest, aby podczas badania zachować spokój i nie stresować się, tak, aby badanie wyszło naturalnie. Biegli uczestniczący w badaniu zazwyczaj potrafią ocenić czy zachowania badanych są naturalne, czy jedynie przybrane na potrzeby badania. Bardzo ważnym etapem badania, które daje dużo informacji o relacjach dziecka z mamą lub tatą jest obserwacja wspólnej zabawy dziecka z rodzicem.
Niejednokrotnie wnioski i twierdzenia opinii OZSS wydane w jednej sprawie, np. o rozwód, są później wykorzystywane przez strony w innych postępowaniach rodzinnych. Dlatego też, tak ważne jest, aby dobrze przygotować się do badania.
Na koniec warto dodać, że opinia OZSS – tak jak każdy inny dowód w procesie – może być kwestionowana i podważana. Sąd ocenia jej wiarygodność i przydatność tak jak każdy inny dowód w procesie. Niemniej jednak sformułowanie zasadnych zarzutów do opinii nie jest łatwe i wymaga wiedzy oraz doświadczenia w prowadzeniu tego typu spraw.
_______________________________________
Jeśli potrzebujesz konsultacji w sprawie opinii lub przygotowania do niej zastrzeżeń, skontaktuj się ze mną:
✉: biuro@centrumsprawrozwodowych.pl
☎: +48 724 271 288
Pozdrawiam
Magdalena Bajsarowicz
Prawnik & Psycholog sądowy