Wniosek o badanie psychiatryczne to kwestia, o którą pytacie często podczas konsultacji. Zawodowo często wyjaśniam kwestie związane nie tylko z badaniem w OZSS, ale również z badaniem psychiatrycznym. Dziś zatem odpowiadam na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące badania psychiatrycznego rodzica.
W jakich okolicznościach dochodzi do badania psychiatrycznego?
W sprawach rodzinnych, które dotyczą rozwodu, uregulowania kontaktów czy ustalenia miejsca zamieszkania, kiedy rodzice mają rozbieżne zdanie na temat uregulowania spraw dotyczących wspólnego dziecka, sąd może skierować rodzinę na badanie psychologicznie. Może to pomóc sądowi w podjęciu decyzji dotyczącej sytuacji dziecka.
Oprócz skierowania rodziny na badanie psychologiczne, dodatkowo sąd może skierować na badanie psychiatryczne każdego z rodziców lub jednego z nich. Badanie psychiatryczne może odbyć się z inicjatywy sądu lub na podstawie wniosku każdego z rodziców.
Wniosek o badanie psychiatryczne rodzica
Jeśli chcesz, aby zbadano psychiatrycznie drugiego rodzica, warto dobrze uzasadnić wniosek o badanie.
Kiedy możliwe jest badanie psychiatryczne rodzica:
- dotychczasowe leczenie rodzica,
- posiadanie dokumentacji medycznej/leczniczej (w niektórych postępowaniach, które konsultowałam, wystarczającym argumentem była informacja odnośnie leczenia w wieku młodzieńczym lub wczesnej dorosłości. Konieczne było również poparcie tego dowodami,
- udokumentowane opisy zachowania drugiego rodzica, które mogą świadczyć o zaburzeniu lub chorobie psychicznej,
- zeznania świadków na temat zachowania rodzica.
⏩ Więcej o pytaniach do biegłych przeczytasz tutaj: Ile pytań zadań specjalistom OZSS i biegłym
Jeśli sytuacja rodzinna tego wymaga, możesz zadać biegłym konkretne pytania odnośnie Waszej indywidualnej sytuacji. W ten sposób masz większą szansę na to, iż biegli ustosunkują się do zadanych pytań i poruszą te najważniejsze kwestie, które dla Was są problematyczne. W tym celu przygotowałam dla Was e-book z zestawem ponad 190 gotowych pytań, które możecie wykorzystać we wniosku.
https://sklep.magdalenabajsarowicz.pl/produkt/e-booki/kluczowe-pytania-do-badania-ozss/
Druga kwestia to wiedza odnośnie tego, czego można spodziewać się podczas badania OZSS. Jeśli nie chcecie zostać zaskoczeni pytaniami biegłych o np. dotychczasowe leczenie psychiatryczne, dowiedzcie się jak przygotować się dobrze do badania OZSS.
O tym, jak przygotować się dobrze do badania w OZSS, możesz przeczytać w moim e-booku. To teoria i praktyka, dzięki którym usystematyzujesz informacje, dowiesz się tego, na co zwracają uwagę biegli OZSS podczas badania i czego powinno się unikać podczas badań.
https://sklep.magdalenabajsarowicz.pl/produkt/poradniki/jak-przygotowac-sie-do-badania-ozss-teoria-praktyczne-cwiczenia/
Badanie psychiatryczne w OZSS
Badanie psychiatryczne rodzica może odbyć się w OZSS lub w gabinecie lekarza psychiatry. Jeśli przeprowadza się je w ramach badania OZSS, wówczas opinia psychiatryczna jest częścią opinii. W treści opinii znajduje się wyszczególniona informacja o tym, że konkretna część opinii dotyczy kwestii psychiatrycznych. Natomiast jeśli badanie przeprowadził biegły lekarz psychiatra, to poza badaniem OZSS, wystawia się kolejną opinię.
Najczęściej badanie psychiatryczne, niezależnie do tego, czy obywa się w ramach OZSS czy biegłego psychiatry, odbywa się w innym terminie niż badanie psychologiczne.
Kiedy rodzica bada lekarz psychiatra
Analizując historie Klientów, w większości sytuacji badanie psychiatryczne odbywało się po badaniu psychologicznym. Co ważne, podczas konsultacji, które prowadziłam, rodzice wyrażali obawę, czy będą badani przez lekarza psychiatrę podczas badania w OZSS. Zgodnie z prawem to, czy będziesz objęty badaniem psychiatrycznym, musi być jasno wyszczególnione w postanowieniu sądu kierującego na badanie.
Jeżeli w postanowieniu jest wskazane, że sąd zleca badanie w OZSS, to musi być wskazane także to, że badanie ma odbyć się z udziałem lekarza psychiatry. Jeśli tej informacji nie ma, to nie będziecie objęci badaniem psychiatrycznym.
______________________________________
Jeśli chcesz skonsultować swoją sprawę, zapraszam do mojej kancelarii prawno – psychologicznej Centrum Spraw Rozwodowych. Łączymy tutaj praktykę sądową z wiedzą i rozwiązaniami psychologicznymi.
:
✉: biuro@centrumsprawrozwodowych.pl
☎: +48 724 271 288
Pozdrawiam
Magdalena Bajsarowicz
Prawnik & Psycholog sądowy