Ile trwa badanie w OZSS?

Podczas konsultacji z Wami bardzo często odpowiadam na pytanie: ile trwa badanie w OZSS? Dlatego też w tym wpisie odpowiem na pytania:

  • czy można uzgodnić godzinę badania w OZSS,
  • ile trwa badanie w OZSS,
  • czy badanie odbywa się tylko podczas jednego terminu.

 

Kiedy rozpoczyna się badanie w OZSS

To, o której rozpocznie się badanie, zależy od specjalistów/biegłego psychologa. Termin zazwyczaj ustala się pisemnie. Wówczas otrzymuje się oficjalną korespondencję z OZSS ze wskazaniem terminu i godziny. W niektórych sytuacjach termin badania OZSS ustala się telefonicznie, więc wówczas  można mieć wpływ na ustalenie godziny badania. Prośbę swoją należy jednak uzasadnić.

Ile trwa badanie w OZSS

Samo badanie najcześciej trwa około  4-6 godzin. Może trwać dłużej, kiedy badanie przejdzie więcej osób. W niektórych sytuacjach osobami badanymi mogą być dziadkowie, dlatego należy przygotować się na spędzenie kilku godzin w ośrodku OZSS. Należy pamiętać o tym, że badanie składa się z wielu etapów takich jak obserwacja, wywiad, rozwiązywanie kwestionariuszy, dlatego czas badania  wynosi właśnie kilka godzin.

Do badania możesz przygotować się już wcześniej. Jeśli chcesz wiedzieć na co zwrócić uwagę podczas badania, o co pytają biegli OZSS i jak być dobrze przygotowanym do badania, zapoznaj się z informacjami w moim poradniku:

https://sklep.magdalenabajsarowicz.pl/produkt/poradniki/jak-przygotowac-sie-do-badania-ozss-teoria-praktyczne-cwiczenia/

Drugi termin badania OZSS

W większości przypadków badanie trwa przez jedno spotkanie w gabinecie psychologa/ OZSS. Jeśli sytuacja jest na tyle skomplikowana, że potrzeba więcej czasu, aby ją poznać, to wtedy specjaliści/biegły psycholog mogą wyznaczyć dodatkowy termin. Termin ten jest wyznaczany już podczas pierwszego badania. Informacja o drugim terminie jest już mniej oficjalna, bo z reguły nie wysyła się już osobnego pisma.

Pamiętaj również o jednej bardzo ważnej kwestii: to, że jeden z rodziców będzie miał wyznaczony drugi termin nie jest jednoznaczne z tym, ze również i Ty musisz stawić się w tym terminie na kolejne badanie w OZSS. Biegły psycholog/OZSS powinien od razu poinformować o tym, kto ma stawić się w drugim terminie badania. 

 

Tutaj znajdziesz więcej potrzebnych informacji o OZSS: 10 istotnych informacji o OZSS

 

Jeszcze jedną okolicznością, która sprawia, że badanie OZSS prowadzi się w dwóch terminach jest sytuacja, kiedy jeden z rodziców lub oboje rodziców nie zdążą wypełnić kwestionariuszy lub nie zostanie przeprowadzona rozmowa z nimi.  Wówczas specjaliści muszą wyznaczyć dodatkowy termin, aby zebrać potrzebne informacje. Czasami również dziecko uniemożliwia wypełnienie kwestionariuszy lub wzięcie udziału w rozmowie, gdyż np. nie chce opuszczać rodzica. Jak wielokrotnie wspominałam, działania te nie powinny odbywać się w obecności dziecka, więc jeśli rodzic nie mógłby uczestniczyć w rozmowie, specjalista może wyznaczyć dodatkowy termin badanie OZSS.

_______________________________________

Jeśli chcesz skonsultować swoją sprawę, zapraszam do mojej kancelarii prawno – psychologicznej Centrum Spraw Rozwodowych. Łączymy tutaj praktykę sądową z wiedzą i rozwiązaniami psychologicznymi.

✉:  biuro@centrumsprawrozwodowych.pl

☎:  +48 724 271 288

Pozdrawiam

Magdalena Bajsarowicz

Prawnik & Psycholog sądowy