Według statystyk z roku na rok rośnie liczba rozwodzących się par. Przyczyn jest wiele: począwszy od nieumiejętności komunikowania się, poprzez zdradę aż po rozluźnienie więzi związane z wyjazdem małżonka za granicę. Pojawia się kryzys w małżeństwie. Wraz ze wzrostem liczby rozwodów, można zaobserwować też inny trend. Od kilku lat na popularności zyskują terapie małżeńskie u psychologa. Czy słusznie?
Przyczyny kryzysu w małżeństwie
Statystycznie z kryzysem małżeńskim boryka się każda para na pewnym etapie związku. Nie jest istotne to, czy pojawi się po 5 latach, 10 czy 20 latach wspólnego życia. Większość z nas boi się tego etapu, bo burzy to nasze poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji. Również nie wiemy jak sobie z nim radzić, jakie są przyczyny kryzysu w małżeństwie. Jakie są przyczyny kryzysu małżeńskiego? Jakie są objawy kryzysu?
Każdy kryzys małżeński zaczyna się od tego, że małżonkowie oddalają się od siebie. Zaczynają się pojawiać problemy w komunikacji między stronami. Do tego dochodzą pretensje, żal, nierozwiązane problemy. Analizując sprawy Klientów, możemy stwierdzić, że coraz mniej par rozmawia ze sobą o oczekiwaniach, wspólnych planach, marzeniach. Komunikacja między partnerami jest nastawiona w dużej mierze na sprawy codzienne związane z dziećmi, zakupami, zajęciami dodatkowymi oraz pracą. Dochodzi do pewnego osłabienia więzi, a drobne niedociągnięcia w charakterze partnera nagle zaczynają nam bardzo przeszkadzać. Narasta też frustracja i niezadowolenie z zachowania drugiej strony. Skupiamy się też na słabościach drugiej strony, zamiast na pozytywnych jej aspektach.
Objawy kryzysu małżeńskiego
Każdy związek przechodzi różne etapy, jednak nie są takie same w każdym związku. Efekt zauroczenia występuje na początku związku i wówczas partnerzy są nastawieni na rozwój relacji.
W kolejnych etapach zaczyna doskwierać rutyna, zaczynają nam przeszkadzać niuanse, na które wcześniej nawet nie zwracaliśmy uwagi. Często można dojść do wniosku, że partner jednak nie spełnia naszych oczekiwań. Dużą rolę odgrywa też skupienie się na karierze zawodowej. Wspólny czas zostaje poświęcony pracy i rozwojowi. To również nie sprzyja rozwojowi relacji międzyludzkich. Małżonkowie w kryzysie często uciekają w pracę czy zajęcia dodatkowe. Nie chcą bywać w domu, bo boją się konfrontacji z drugą stroną. Pojawiają się też trudności w rozpoczęciu rozmowy o problemach, więc wolą tego unikać.
Kolejnym objawem kryzysu może być niezgodność w kwestii wychowania dzieci i podziału obowiązków domowych. Po pojawieniu się dziecka może okazać się, że style wychowania są całkowicie odmienne, co powoduje konflikt między partnerami. Dziecko jest przyczyną kryzysu w małżeństwie, ponieważ rodzice nie potrafią dojść do porozumienia w kwestiach wychowania i organizacji czasu.
Terapia przed rozwodem – czy warto
Zanim poruszymy kwestię terapii małżeńskiej przed rozwodem, warto wspomnieć jeszcze o mediacji. O tym przeczytacie tutaj:
⏩ Mediacja podczas postępowania rozwodowego
Często para nie potrafi poradzić sobie z kryzysem w małżeństwie samodzielnie. Zaczynają pojawiać się myśli o rozstaniu i życiowych zmianach. W naszej Kancelarii Centrum Spraw Rozwodowych spotykaliśmy się z sytuacją, kiedy Klient po odbytej terapii jednak nie decydował się na rozwód. Oczywiście u każdego Klienta sytuacja wygląda inaczej, jednak sytuacje te wcale nie są tak rzadkie.
Kryzys w małżeństwie ciężko okiełznać, kiedy strony są pełne emocji, żalu i pretensji. W takim momencie przydaje się osoba bezstronna, która pozwoli na poprawę komunikacji między stronami. Terapia nie jest ugodowym sposobem na załatwienie problemów między parą, tak jak mediacja.
Nasz psycholog sądowy przygotował odcinek o terapii przed rozwodem, która może wpłynąć na kryzys w małżeństwie. Film możesz zobaczyć tutaj:
Jeśli para posiada dzieci, to tym ważniejsze staje się wypracowanie kompromisu i porozumienia, by starać się zminimalizować negatywne skutki konfliktu między rodzicami. Terapia wydaje się być dobrym i odpowiedzialnym pomysłem, kiedy dwie strony są nią zainteresowane i wspólnie uznają, że terapia małżeńska może pomóc w zażegnaniu kryzysu w małżeństwie. Zdarzają się oczywiście i takie sytuacje, kiedy pomimo terapii, związek przestaje funkcjonować. Patrząc jednak na doświadczenia naszych Klientów, możemy stwierdzić, że terapia odniosła pozytywne skutki, jeśli chodzi o wypracowanie nowych metod komunikacji. Przydaje się to podczas postępowania rozwodowego, podczas ustalania kwestii związanych z dziećmi.
W naszej Kancelarii, jak wielokrotnie podkreślaliśmy, łączymy prawo z psychologią, dlatego sytuacje, kiedy konsultowani Klienci decydują się na terapię, nie są rzadkie. Nawet jeśli terapia nie poskutkuje w naprawie relacji, może okazać się pomocna w budowaniu komunikacji z drugą stroną.
Zespół Kancelarii Centrum Spraw Rozwodowych