Rozwód to doświadczenie bardzo trudne, przepełnione trudnymi decyzjami i wieloma emocjami. Nawet jeśli dwie strony chcą rozwodu, to jednak nie unikną mocnych emocji i ważnych decyzji. Dowiedz się 5 ważnych rzeczy o rozwodzie.

Czy warto mieć strategię rozwodową

Rozwód pociąga za sobą ogrom decyzji, dlatego warto się do tego dobrze przygotować. Choć sporo osób kieruje się wówczas emocjami i to one są najważniejsze, to należy pamiętać o przyziemnych kwestiach. Istotnymi kwestiami są na pewno: podział majątku, możliwe długi współmałżonka, zebranie dowodów na poparcie np. zdrady. Jeśli druga strona dopuszczała się przemocy fizycznej, psychicznej czy ekonomicznej, należy to udowodnić. Tylko z dowodami mamy szansę na to, że rozstrzygnięcia w orzeczeniu będą tak, jak byśmy chcieli. 

 

Sytuacja finansowa po rozwodzie

Jeśli strony nie mają rozdzielności majątkowej, warto wiedzieć jak wygląda Wasza sytuacja finansowa. Warto być zorientowanym jakie macie zobowiązania finansowe np. kredyty czy długi. Jak wiadomo, już w trakcie rozwodu małżonkowie zaczynają żyć inaczej np. jedno z nich wyprowadza się z domu. Tutaj znów pojawia się kwestia finansowa. Należy pomyśleć o koszcie wynajmu mieszkania, wydatków na jedzenie, dojazdy do pracy, lekarzy itd. Pomocne będzie tutaj przeanalizowanie wydatków z ostatnich 6 miesięcy. 

 

Czy można rozstać się w przyjaźni

Rozwód jest trudnym emocjonalnie przeżyciem. Pojawiają się skrajne emocje, łzy, złość i strach przed niepewną przyszłością. Łzy są również często obecne na sali rozpraw. W tej sytuacji warto mieć pełnomocnika, który zadba o interes prawny klienta, a także wesprze go w tych najtrudniejszych decyzjach. Oczywiście decyzja zawsze należy do klienta, jednak pełnomocnik rozwodowy może przedstawić stronie to, jak sytuacja wygląda pod kątem prawnym i jakie będą konsekwencje pewnych decyzji. 

 

Co z nazwiskiem po rozwodzie

Kiedy wyrok rozwodowy będzie prawomocny, kobieta może powrócić do swojego nazwiska panieńskiego. Zmiana ta jest możliwa bez większych formalności. Dla niektórych kobiet jest to znak nowego początku, Wystarczy złożyć stosowne oświadczenie przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego. Z wnioskiem o zmianę nazwiska nie można wystąpić podczas trwania postępowania rozwodowego. Terminem nieprzekraczalnym, w którym można złożyć taki wniosek, to 3 miesiące od uprawomocnienia się wyroku rozwodowego. 

 

Co z dziećmi po rozwodzie

To jedna z najważniejszych kwestii, jeśli posiadacie małoletnie dzieci. Tutaj przede wszystkim należy zastanowić się nad tym, jak zadbać o dobro dzieci. Najlepiej już wcześniej ustalić częstotliwość kontaktów, wykonywanie władzy rodzicielskiej i wysokość alimentów. Jeśli rodzice potrafią się porozumieć ze sobą, wówczas podjęcie decyzji odnośnie małoletnich dzieci będzie łatwiejsze. Warto podpisać porozumienie rodzicielskie, które będzie regulowało kwestie związane z dziećmi, bo będzie to ułatwieniem dla rodziców, ale również dzięki temu można będzie zadbać o komfort dzieci w tej trudnej sytuacji. 

 

Zespół Kancelarii Centrum Spraw Rozwodowych