Jak wiadomo, decyzja o rozwodzie nie jest prosta. Jeśli jednak strona postanowi o rozstaniu, warto wiedzieć jak może wyglądać rozprawa rozwodowa. Dzięki temu dowiemy się jak zachować się podczas jej trwania – co robić, a czego unikać. W dzisiejszej publikacji odpowiemy na pytanie: jak zachować się podczas rozprawy rozwodowej. 

1. Dobre pierwsze wrażenie

Zgodnie z polskim przysłowiem “Jak Cię widzą, tak Cię piszą”, bardzo ważne jest pierwsze wrażenie. Dlaczego wspominamy o tym w publikacji dotyczącej zachowania się podczas rozprawy rozwodowej? Podczas rozprawy należy wywrzeć dobre wrażenie na składzie orzekającym. Sędzia nie zna Ciebie, Twojego małżonka, więc naturalnym jest, że pierwsze wrażenie będzie miało znaczenie. Na rozprawę rozwodową warto ubrać się schludnie oraz skromnie. Czego należy unikać? Na pewno strojów skąpych, z dużym dekoltem, krótkich spodenek, spódniczek mini, mocnego makijażu. Podstawą zasadą jest umiar i warto jej przestrzegać. Z pozoru błaha kwestia, jaką jest ubiór, jednak będzie on świadczył również o szacunku dla sądu. 

 

2. Spokój i opanowanie

Podczas rozwodu i samego postępowania w sądzie trudno okiełznać emocje, jednak wskazany jest spokój i opanowanie. Sąd nie jest dobrym miejscem na to, aby zachowywać się bardzo emocjonalnie czy też nieodpowiednio. Mowa tutaj o kłótniach, wyzwiskach czy rękoczynach. Podczas trwającej rozprawy nie należy wdawać się w kłótnie czy wymiany zdań z drugą strona. W przypadku nieodpowiedniego zachowania, sąd może upomnieć stronę, a nawet nałożyć na nią karę porządkową. Prowokowanie drugiej strony to również nie jest dobry pomysł, gdyż bardzo trudno trzymać wówczas emocje na wodzy. 

 

3. Jak należy zwracać się do sądu

Najważniejszą informacją, o której należy wiedzieć jest fakt, że do sądu należy zwracać się z należytym szacunkiem, tj. “Wysoki sądzie”, “proszę sądu”. Niedopuszczalne jest zwracanie się “proszę Pana/Pani”, gdyż sformułowania te są nie na miejscu. Jeśli posiadasz pełnomocnika, na pewno poinformuje Cię o tym ważnym aspekcie. 

Druga ważna informacja – strona zawsze zwraca się do sądu, nawet jeśli odpowiada na pytania pełnomocnika drugiej strony. Nie jest ważne to, kto zada pytanie – odpowiedź kierujemy do sądu. 

 

4. Jak odpowiadać na pytania

Istotną kwestią jest odpowiednie zachowanie się podczas rozprawy rozwodowej. Na pytania należy odpowiadać przede wszystkim szczerze i konkretnie. Nie należy podejmować wątków pobocznych, które mają niewiele wspólnego z sednem sprawy. Warto powstrzymać się także od oceniania drugiej strony i sytuacji, w której się znaleźliście. Sąd oczekuje prostych i jasnych odpowiedzi, które pomogą mu ustalić fakty. Nawet jeśli odpowiedź będzie ogólnikowa, to sąd w razie potrzeby dopyta o dane kwestie. Ważne są także stanowcze odpowiedzi, więc warto unikać sformułowań typu: “nie pamiętam”, “wydaje mi się” itp. Podstawą są fakty, które pozwolą na ustalenie rzeczywistej relacji między małżonkami. Jeśli posiadasz pełnomocnika, to na pewno pomoże Ci w przygotowaniu się do rozprawy – również pod kątem odpowiadania na zadane pytania. 

 

5. Gdzie usiąść na sali rozpraw

Z pozoru pytanie błahe i banalne, ale ma duże znaczenie, gdyż strony postępowania mają swoje wyznaczone miejsca na sali rozpraw. Dla przypomnienia: stroną, która składa pozew i tym samym inicjuje postępowanie jest powód, natomiast stroną przeciwną jest pozwany. Strona, która złożyła pozew o rozwód (powód) siada po prawej stronie, natomiast pozwany zajmuje miejsce po lewej stronie. 

 

Zespół Kancelarii Centrum Spraw Rozwodowych