Rozwód z orzeczeniem o winie czy bez orzeczenia – co wybrać?

To, czy zdecydujesz się na rozwód z orzeczeniem o winie czy rozwód bez orzeczenia o winie, ma konsekwencje zarówno prawne, jak i psychologiczne. Często Klienci mają dylemat, w którym kierunku chcieliby pójść, co bardziej im się opłaca, który rozwód skończy się szybciej. Dlatego w dzisiejszym wpisie porównam rozwód z orzeczeniem o winie i rozwód bez orzeczenia o winie.

Szybki rozwód – czy to możliwe?

Rozwody można porównać pod kątem czasu ich trwania. Rozwód bez orzekania o winie skończy się szybciej. Nie można oczywiście założyć, że rozwód bez orzekania o winie skończy się na pierwszej rozprawie, ale mimo to, postępowanie rozwodowe trwa krócej. Rozwód na pierwszej rozprawie może mieć miejsce w sytuacji, kiedy nie macie dzieci i jesteście całkowicie zgodni w pozostałych kwestiach. Może to dotyczyć np. podziału majątku.

Rozwód z orzeczeniem o winie jest rozwodem czasochłonnym i pracochłonnym, gdyż winę drugiej strony trzeba udowodnić. Nie wystarczy tylko wskazanie winy w pozwie rozwodowym. Swoje stanowisko należy dobrze uargumentować i poprzeć je dowodami. Dobrze mieć również wsparcie w osobie adwokata od rozwodów lub radcy prawnego, który jest w stanie wyselekcjonować materiał dowodowy.

Ile kosztuje rozwód? 

Jeśli decydujesz się na wsparcie pełnomocnika, to ceny rozwodów bez orzeczenia o winie są niższe. Zależy to oczywiście od nakładu pracy pełnomocnika, od czynności przez niego wykonanych, czasu trwania postępowania.

Jak udowodnić winę małżonka?

Dowody podczas rozwodu z orzeczeniem o winie muszą być mocne, czyli jednoznacznie powinny wskazywać, że druga strona jest wina rozpadowi małżeństwa. Dowodami mogą być:

  • zdjęcia, filmy,
  • wiadomości SMS, wiadomości mailowe,
  • zeznania świadków,
  • dokumentacja medyczna,
  • wydruki z portali społecznościowych itp.,
  • zaświadczenia z interwencji podjętych przez Policję,
  • Niebieska Karta.

Jeśli macie dzieci, a rozwód nie przebiega w sposób łagodny i w dobrej atmosferze, bardzo prawdopodobne jest to, że zostaniecie skierowani na badanie OZSS. Jeszcze przed badaniem w OZSS możecie zasygnalizować co dzieje się w Waszej rodzinie – poprzez zadanie odpowiednich pytań do biegłych sądowych. Przygotowałam dla Was e-book z ponad 190 pytaniami do biegłych, które możecie wykorzystać w tym postępowaniu: 

Kluczowe pytania do badania OZSS i biegłych psychologów

Jeśli już zostaniecie skierowani na badanie OZSS, powinniście się do niego dobrze przygotować. Wielokrotnie powtarzałam, że badanie zaczyna się wraz z pierwszym pismem, które znajduje się w aktach sprawy, więc przygotowanie do badania należy zacząć już na tym etapie.

O tym, jak przygotować się dobrze do badania w OZSS, możesz przeczytać w moim e-booku. To teoria i praktyka, dzięki którym usystematyzujesz informacje, dowiesz się tego, na co zwracają uwagę biegli OZSS podczas badania i czego powinno się unikać podczas badań.

https://sklep.magdalenabajsarowicz.pl/produkt/poradniki/jak-przygotowac-sie-do-badania-ozss-teoria-praktyczne-cwiczenia/

Kiedy przysługują alimenty po rozwodzie?

W kwestii alimentów jest duża różnica w tym czy rozwód będzie orzeczony bez winy małżonka czy jednak z jego winą. W sytuacji, kiedy rozwód będzie bez orzeczenia o winie, alimenty przysługują tylko wówczas, kiedy znajdziesz się w niedostatku, spotka Cię choroba lub z innych przyczyn od Ciebie nie zależnych nie będziesz mogła/mógł podjąć pracy. Obowiązek alimentacyjny jest również ograniczony w czasie – alimenty z powodu niedostatku można otrzymywać przez 5 lat od zakończenia trwania małżeństwa.

Jeśli rozwód zostanie orzeczony z winy małżonka, to wówczas alimenty przysługują Ci do momentu, kiedy zawrzesz nowy związek małżeński. Powodem możliwości otrzymania alimentów po rozwodzie nie będzie wówczas niedostatek, lecz zmiana Twojej sytuacji finansowej w przypadku jej pogorszenia.

Wina w małżeństwie a bycie rodzicem

Rozwód z orzeczeniem o winie może zaburzyć Wasze relacje jako rodziców. Wielu Klientów ma problem z tym, aby pogodzić rolę rodzica z rolą osoby, która została obwiniona o rozpad małżeństwa. Jednak posiadanie dzieci nie powinno wykluczać tej opcji. Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest próba oddzielenia tych ról i współpracowania ze sobą w zakresie dotyczącym wychowania dziecka. To, co dzieje się na sali sądowej, powinno być sprawą wyłącznie dorosłych, a nie dzieci.

Jak powiedzieć dziecku o tym, że rodzice się rozstają: Dziecko w rozwodzie

Nie można zapomnieć o tym, że choć nie będziecie już żoną i mężem, to zawsze będziecie mamą i tatą.

Wina za rozpad małżeństwa

Musisz wiedzieć, że jeśli wystąpisz o rozwód z orzeczeniem o winie, to druga strona zacznie się bronić i również przedstawi swoje stanowisko w tym zakresie. Często zdarza się negowanie pewnych faktów, zachowań i Twoich uczuć przez drugą stronę, gdyż w ten sposób chce obronić się przed Twoimi argumentami. Przygotuj się na trudne emocje i konfrontację Waszego stanowiska co do winy za rozpad małżeństwa, bo podczas rozwodu z orzeczeniem o winie nie da się pominąć tego etapu.

______________________________________

Jeśli chcesz skonsultować swoją sprawę, zapraszam do mojej kancelarii prawno – psychologicznej Centrum Spraw Rozwodowych. Łączymy tutaj praktykę sądową z wiedzą i rozwiązaniami psychologicznymi.

:  

✉:  biuro@centrumsprawrozwodowych.pl

☎:  +48 724 271 288 

Pozdrawiam

Magdalena Bajsarowicz

Prawnik & Psycholog sądowy