Proces sądowy to nie tylko zachowanie narcyza w sądzie, ale też zachowania, które wymierzone są w inne osoby, które uczestniczą w procesie np.  świadkowie, pełnomocnik, kurator. Dotyczy to też osób, które prowadzą badanie psychologiczno-sądowe. Są to właśnie osoby, które biorą udział w postępowaniu.

1. Manipulowanie emocjami

Jedną z częściej stosowanych manipulacji przez narcyza jest manipulowanie emocjami. Ta metoda najlepiej sprawdza się, kiedy narcyz kontaktuje się bezpośrednio z drugą osobą np. a rozprawie, podczas wizyty kuratora czy badania psychologiczno-sądowego. Celem tego rodzaju manipulacji jest wywołanie odczucia w odbiorcy, że to narcyz jest pokrzywdzony. Osoba z zaburzeniami narcystycznymi doskonale wie, jakie zachowanie będzie odpowiednie w danym momencie. Jeśli uzna, że płacz zostanie dobrze odebrany, pojawią się łzy. Można spodziewać się zrzucenia winy za rozpad związku na drugą stronę, oskarżeń o to, że osoba ta zabrała mu wszystko. Narcyz może pokazać się również jako osoba bardzo spokojna i opanowana.

Strategia, która opiera się na emocjach to niebezpieczne zachowanie, ponieważ narcyz może tak uzyskać potrzebne mu wsparcie czy współczucie. Każdy z nas bowiem odbiera emocje drugiej osoby i większość z nas na nie reaguje.

Przygotuj się do rozprawy sądowej z narcyzem

Do rozprawy musisz się przygotować. Jeśli masz wiedzę o tym, jaką strategię obrał narcyz, możesz skonfrontować jego słowa ze swoim stanowiskiem. Aby Ci to ułatwić, przygotowałam ebook “Narcyz w sądzie. Jak ochronić siebie i dzieci”.

Jak zakończyć związek z narcyzem, żeby wreszcie uwolnić się z toksycznej reakcji ? Co robić, kiedy sprawa o rozwód, uregulowanie spraw dzieci idzie w złym kierunku? Jak zaplanować sprawę w sądzi,  żeby narcyz nie zabrał Ci tego, na czym Ci zależy? Odpowiedź znajduje się w tym e-booku: 

Ebook Narcyz w sądzie. Jak ochronić siebie i dzieci.

 

Manipulacja na emocjach a inne osoby w postępowaniu

Także specjaliści uczestniczący w procesie sądowym mogą zostać zmanipulowani przez narcyza. Dobrym rozwiązaniem jest np. Twoje spotkanie z kuratorem, które odbędzie się pierwsze. Nie warto czekać na ruch narcyza. Warto od razu przedstawić swoją narrację, nakreślić sytuację i problem, bo w ten sposób możesz wyprzedzić kroki narcyza.

Ofiarą manipulacji narcyza może paść również np. pedagog szkolny czy psycholog prowadzący badanie. Narcyz w swojej strategii zechce wejść w rolę ofiary i wykorzysta do tego wszystkie osoby, które w jakiś sposób będą mogły mu pomóc uwiarygodnić ten wizerunek. Na wszelki wypadek poproś o opinię o sobie pedagoga szkolnego czy wychowawcę dziecka, aby potwierdzili, że to Ty dbasz o edukację i rozwój dziecka.

2. Przeinaczanie faktów

Narcyz uwielbia przeinaczać fakty na swoją korzyść. Narcyz, kiedy wie, że ma jakiś atut, w pismach procesowych koncentruje się tylko na nim i opisuje go na wiele sposobów. Jeśli zdarzyło się, że kilka razy zajmował się chorym dzieckiem, zrobi z tego sytuację, która powtarzała się notorycznie. Będzie to podkreślać w każdym piśmie procesowym. W ten sposób zechce przedstawić siebie jako osobę empatyczną i oddaną rodzinie.

Przeinaczanie faktów może polegać również na tym, iż narcyz wybierze konkretną sytuację czy fragment korespondencji po to, aby zaprezentować się z lepszej strony. Pokazywanie urywków wydarzeń czy prowadzenia korespondencji to nagminne działanie narcyza.

Na pewno prowadzisz korespondencję z narcyzem, więc dokumentuj całość komunikacji między Wami. Jeśli chcesz przedstawić dokumentację w sądzie, konieczna będzie selekcja zebranego materiału. Wybierz to, co związane jest z przedmiotem postępowania. Warto pokazywać dłuższe wypowiedzi, które nie będą wyrwane z kontekstu.

3. Oczernianie i dyskredytowanie

Narcyz często stosuje oczernianie czy pomówienia w pismach procesowych. Ma to na celu zdyskredytowanie drugiej strony i ukazanie siebie w dobrym świetle.

Metoda ta często stosowana jest w pismach procesowych. Na pewno zauważasz to, że inaczej wygląda Twoja odpowiedź na zarzuty, kiedy musisz odpierać atak narcyza, a inaczej przedstawienie swojego stanowiska i jego poparcie dowodami.

Warto zastanowić się nad tym jakie zarzuty kieruje pod Twoim adresem narcyz. Często są to zarzuty kierowane pod adresem rodzica, sprawowania przez niego opieki nad dziećmi. Obserwuj też komunikaty narcyza, bo tylko wtedy skutecznie się przed nimi obronisz. Jeśli poznasz zarzuty pod swoim adresem, łatwiej będzie Ci się obronić i wyjaśnić swoje stanowisko.

W pismach procesowych pokaż swoje atuty rodzica. Dobierz argumenty tak, żeby pokazać to, że dobrze korzystasz ze swoich kompetencji rodzicielskich.

 

______________________________________

Jeśli chcesz umówić się na konsultacje z Panią Magdaleną Bajsarowicz Prawnikiem & Psychologiem sądowym, możesz to zrobić poprzez:

✉: Rejestracja online 

Pozdrawiam

Magdalena Bajsarowicz

Prawnik & Psycholog sądowy