rozstanie z narcyzem

Bardzo często powtarzam Ci, że proces z narcyzem nie jest procesem standardowym i łatwym. Podczas konsultacji często pytacie mnie jak rozstać się z narcyzem skutecznie. Dziś chcę przedstawić Ci trzecią zasadę procesu z narcyzem, a mianowicie konieczność mówienia i pisania o rzeczach oczywistych.

Mów o swoich działaniach

Kiedy rozmawiam z osobami rozstającymi się z narcyzem, zauważyłam, że często nie piszą o tym jaki jest ich wkład w życie i  funkcjonowanie rodziny. To bardzo ważne kto zajmował się dziećmi, kto do nich wstawał w nocy, kto opiekował się w chorobie, kto szukał lekarza, kto zajmował się rodziną, kto dbał o kwestie finansowe, kto wspierała drugą osobę podczas problemów czy rozwoju zawodowego.

W toku procesu sądowego z narcyzem łatwo jest zapomnieć o takich najprostszych, bardzo oczywistych rzeczach, jednak warto o nich wspominać, aby pokazać Twoją codzienność z narcyzem, to jak wyglądało Wasze życie. Dzięki temu sąd może mieć lepszy wgląd w Twoją sytuację rodzinną, w to, kto był rodzicem, który dbał o wszystkie potrzeby dzieci.

Narcyz a badanie OZSS lub przez biegłego psychologa

Podobnie dzieje się podczas badań prowadzonych przez OZSS (Opiniodawczy Zespół Sądowych Specjalistów) lub biegłego psychologa. Pisz i mów o sobie,  swoich atutach, działaniach, które podejmujesz jako partner czy rodzic. Warto robić to od samego początku, bo gdy zaczniesz prezentować swoją osobę dopiero w odpowiedzi na zarzuty narcyza, słowa te mogą mieć mniejszą wartość.

Warto przedstawić zaświadczenia np. od pedagoga szkolnego, wychowawcy z przedszkola czy szkoły, aby pokazać sądowi swoją rolę w rozwoju emocjonalnym, intelektualnym dziecka.  Pamiętaj o tym, że  jeśli nie będziesz mówić o swoim udziale w życiu rodziny, nikt nie zrobi tego za Ciebie. Twoim zadaniem jest przedstawienie swoich obowiązków w życiu rodziny, dzieci.  Działań, które podejmujesz dla dobra dzieci i relacji, w której byłaś/eś. W ten sposób sąd może dokładniej ocenić to, jak wyglądał Twój związek z narcyzem. Pamiętaj również o tym, aby mieć dowody na poparcie swojego stanowiska.

E-book: Narcyz w sądzie. Jak ochronić siebie i dzieci

W procesie z narcyzem nie ma miejsca na nieprzemyślane działanie. Jeśli chcesz zbudować strategię i dobrze przygotować się na działania narcyza, przeczytaj e-book. Powstał on na podstawie kilkunastu lat pracy oraz kilkuset konsultacji dla osób rozstających, rozwodzących z narcyzem/osobą toksyczną.

Jak zakończyć związek z narcyzem, żeby wreszcie uwolnić się z toksycznej reakcji ? Co robić, kiedy sprawa o rozwód, uregulowanie spraw dzieci idzie w złym kierunku? Jak zaplanować sprawę w sądzi,  żeby narcyz nie zabrał Ci tego, na czym Ci zależy? Odpowiedź znajduje się w tym e-booku: 

Ebook Narcyz w sądzie. Jak ochronić siebie i dzieci.

 

______________________________________

Jeśli chcesz umówić się na konsultacje ze mną, możesz to zrobić poprzez:

✉: Rejestracja online 

Pozdrawiam

Magdalena Bajsarowicz

Prawnik & Psycholog sądowy