Rozstanie zawsze jest procesem, wynikiem trwającego konfliktu i narastających niedomówień. Decyzja o rozstaniu nie zapada od razu. Ludzie stopniowo oddalają się od siebie, zaczynają mieć swoje zainteresowania i inaczej spędzają czas wolny. Dostrzegają wady w partnerze, które wcześniej nie były widoczne, pojawiają się też trudne emocje. Wszystko to prowadzi do podjęcia decyzji o rozstaniu. Tylko jak się do tego przygotować, aby zachować niezależność i zadbać o siebie? 

 

Niezależnie od tego czy jesteście na etapie rozstania czy dopiero o nim myślicie, to  w każdej z tych opcji należy uporządkować pewne kwestie tak, aby móc zacząć od nowa, stać się niezależną jednostką oraz zapewnić sobie bezpieczeństwo: prawne, emocjonalne oraz finansowe. Dlatego chciałabym pokazać Ci jak możesz zadbać o 5 ważnych filarów: prawo, psychologię, rodzicielstwo, relacje oraz finanse, aby stanąć na nogi po rozstaniu i móc budować swoją przyszłość.

 

1. Prawo

Pierwszym filarem jest prawo. Bez uregulowania spraw prawnych trudno zamknąć etap związku. Sam proces sądowy wraz z następstwami potrafią zaburzyć rozpoczęcie nowego etapu w życiu. Zadbaj o uregulowanie rozwodu z żoną/mężem, o uregulowanie kontaktów z dziećmi oraz alimentów. Dbając o ten obszar, unikniesz najczęstszych błędów utrudniających pozytywne zakończenie postępowania.

2. Psychologia

Filar drugi, choć nie mniej ważny, to psychologia. Przechodząc przez rozstanie, czujesz wszystkie możliwe emocje: od strachu, przerażenia, poprzez ulgę aż do ogromnej siły, że to już za Tobą. Dobrze wiedzieć, jak sprawić, żeby emocje były naszym sprzymierzeńcem i motywowały nas do zmian na lepsze. Jestem psychologiem, więc pracuję z emocjami na co dzień. Dlatego też wiem jak ważne jest przepracowanie trudnych emocji i problemów, aby móc ruszyć dalej ze swoim życiem. 

3. Rodzicielstwo

Jeśli macie dzieci, to trzeci filar – rodzicielstwo –  przeznaczony jest właśnie dla Was. Emocje związane z rozpadem związku, a także samym rozstaniem udzielają się wszystkim, także Waszym dzieciom. Dlatego tak ważne jest dbanie o ich dobro, poczucie bezpieczeństwa, by zminimalizować negatywne konsekwencje Waszego rozstania. Dziecko ma prawo czuć się zagubione, wystraszone, niezrozumiałe. Waszą rolą jako rodziców jest zadbanie o emocje dziecka, zwrócenie uwagi na komunikaty wysyłane przez dziecko, także te niewerbalne. Pracując nad tym filarem, zadbasz o emocje i poczucie bezpieczeństwa Twojego dziecka podczas Waszego rozstania. 

4. Relacje

Pewnie zadajesz sobie pytanie kiedy jest dobry czas na nowy związek, czy jesteś na to gotowa/y. Nie ma jednej dobrej odpowiedzi, jednak kiedy zamkniesz jeden rozdział w swoim życiu, czekają na Ciebie nowe doświadczenia. Prace w obszarze filaru “relacje” pozwoli Ci na pogodzenie się z rozstaniem i zamknięcie tego rozdziału Twojego  życia. Praca nad tym filarem pozwoli Ci zastanowić się nad tym, jakie masz oczekiwania wobec nowej relacji, jakich błędów nie chcesz popełnić i jak ułożyć wzajemne relacje, aby nowy związek był satysfakcjonujący. 

5. Finanse

Pieniądze nie powinny być nigdy tematem tabu, dlatego finanse stanowią jeden z filarów powrotu do równowagi po rozstaniu. Dowiedz się jakie masz możliwości prawne w tym zakresie – jak podzielić sprawiedliwie majątek, jak uzyskać alimenty na dzieci, czy należą Ci się alimenty po rozwodzie. Zabezpiecz się także pod kątem finansowym regulując sprawy majątkowe między Wami. 

 

Jak mogę Ci pomóc

Szkolenie online trwa łącznie 5 tygodni – od 23 maja do 26 czerwca 2022 r.
W każdym z 5 tygodni porządkujemy po jednym obszarze Twojego życia. Obszary realizujemy po kolei:
I tydzień – prawo, II tydzień – psychologia, III tydzień – rodzicielstwo, IV tydzień – relacje, V tydzień – finanse.

Na początku każdego tygodnia szkolenia będę wysyłała Ci mailem zeszyt ćwiczeń z 7 zadaniami. Łącznie otrzymasz  5 zeszytów, bo każdy zeszyt będzie Ci służył do pracy nad 1 obszarem.

Nasze spotkania online będą łączyły teorię z praktyką i rozmową, dlatego:
– w każdy poniedziałek w godzinach 20:30 – 21:30 będę ostrzegała Cię przed najczęstszymi błędami i pokażę Ci jak działania należy podjąć, żeby zmienić Twoją sytuację,
– w każdą środę w godzinach 20:30 – 21:30 odpowiem na Twoje pytania podczas sesji Pytań i Odpowiedzi.

Dowiedz się więcej, klikając w poniższy baner:

 

Magdalena Bajsarowicz

Prawnik & Psycholog sądowy