jak narcyz reaguje na rozstanie

Jak narcyz reaguje na rozstanie? Co od niego usłyszysz, kiedy będziecie w trakcie procesu sądowego lub rozstania? Podczas prowadzonych przeze mnie konsultacji poznałam wiele Waszych historii odnośnie związku z narcyzem, dlatego dziś chcę wskazać Ci 5 najczęściej powtarzających się zdań, które usłyszysz od narcyza.

1. Zniszczę Cię!

Narcyz w swoich manipulacjach lubi wykorzystywać groźby, aby zastraszyć drugą stronę. Chce w ten sposób wpłynąć na Twoją decyzję, pokazać Ci konsekwencje rozstania. Sądzi również, że w ten sposób wycofasz się z decyzji o rozstaniu czy zmienisz strategię procesu sądowego. Nie warto jednak ulegać takim słowom, bo one nic nie znaczą. Ich celem jest zastraszenie Ciebie, zasianie wątpliwości odnośnie tego, czy dobrze robisz, rozstając się z osobą toksyczną.

2. Nikt Ci nie uwierzy!

Jak narcyz reaguje na rozstanie? Twierdzi, że nikt nie uwierzy w to, co mówisz. Chce pokazać Ci, że nie masz żadnych dowodów na poparcie swojego stanowiska. Możesz jednak skutecznie się przed tym bronić poprzez przygotowanie się do procesu sądowego i pokazania swojej perspektywy odnośnie zachowań narcyza, relacji z nim. Aby Ci to ułatwić, przygotowałam e-book “Narcyz w sądzie. Jak ochronić siebie i dzieci”.

Jak zakończyć związek z narcyzem, żeby wreszcie uwolnić się z toksycznej reakcji ? Co robić, kiedy sprawa o rozwód, uregulowanie spraw dzieci idzie w złym kierunku? Jak zaplanować sprawę w sądzi,  żeby narcyz nie zabrał Ci tego, na czym Ci zależy? Odpowiedź znajduje się w tym e-booku: 

Ebook Narcyz w sądzie. Jak ochronić siebie i dzieci.

3. Zabiorę Ci dzieci!

W swoich manipulacjach narcyz bardzo często wykorzystuje także dzieci. Wie, że to czuły punkt każdego rodzica, więc wykorzystuje ten argument, kiedy tylko może. Będzie chciał udowodnić, że jest lepszym rodzicem, lepiej dba o potrzeby dziecka, o jego rozwój oraz emocje. Zdobędzie również zaświadczenia, które będą miały na celu potwierdzić jego zaangażowanie. Pamiętaj jednak o tym, że o kwestiach władzy rodzicielskiej, miejsca zamieszkania dziecka, częstotliwości spotkań decyduje Sąd, a nie narcyz.

4. Zabiorę Ci wszystko!

Narcyz szantażuje drugą stronę słowami “zabiorę Ci wszystko”. Chce pokazać partnerce/partnerowi, że po rozstaniu straci wszystko – majątek, dziecko, poczucie własnej wartości, przyjaciół, bliskie osoby. Pamiętaj, że narcyz nigdy nie zabierze Ci wszystkiego. To tylko groźby, których celem jest zastraszenie Ciebie,  zachwianie Twojej pewności co do rozstania. To, że kończysz z nim związek i odzyskujesz siebie, jest już wielkim osiągnięciem i krokiem do zmian.

5. Nie masz dowodów!

Narcyz sądzi, że jego manipulacje są tak przemyślane i skuteczne, że nikt nie będzie w stanie ich udowodnić. Stosuje różnego rodzaju podstępy, ucieka się do gróźb w przekonaniu, że nie zbierasz dowodów. Pamiętaj, że nie na wszystkie kwestie podnoszone przed sądem musisz mieć dowody. W wielu sytuacjach wystarczający będzie wyczerpujący, ale konkretny opis danych zachowań, sytuacji lub zeznania świadków, którzy znają te okoliczności lub nawet brali w nich udział.

Te zdania to przemyślana strategia narcyza, która ma na celu pokazanie Ci, że nie warto od niego odchodzić, a jeśli podejmiesz już taką decyzję, to tylko na niej stracisz – dzieci, majątek, wsparcie bliskich Ci osób. Najlepsze, co możesz zrobić, to ignorować je i walczyć o siebie. I tego Ci właśnie życzę.

______________________________________

Jeśli chcesz umówić się na konsultacje ze mną, możesz to zrobić poprzez:

✉: Rejestracja online 

Pozdrawiam

Magdalena Bajsarowicz

Prawnik & Psycholog sądowy