fbpx

O co pyta kurator sądowy?

O co pyta kurator sądowy – to pytanie pada bardzo często podczas rozmów z Wami. Osoba kuratora w postępowaniu o rozwód, władzę rodzicielską czy kontakty z dzieckiem pojawia się bardzo często. Dlatego też dziś chciałabym Wam przybliżyć jego rolę i działania, które podejmuje. Zebrałam najczęściej pojawiające się podczas konsultacji pytania odnośnie kuratora w postępowaniu. W tej publikacji postaram się rozwiać Wasze wątpliwości odnośnie m.in. tego jak działa kurator oraz kiedy przychodzi kurator rodzinny.

Co sprawdza kurator rodzinny

W postępowaniach rodzinnych i kwestiach dotyczących dzieci osoba kuratora staje się niejako „oczami” sądu.  Kiedy przygotowujemy dla Klienta dokumentację do sądu, przeprowadzamy selekcję zebranego materiału. Dokumenty te muszą być bowiem zgodne ze stanowiskiem przyjętym przez stronę. Aby sąd miał pełen obraz sytuacji, zadaniem kuratora jest np. sprawdzenie warunków lokalowych rodziny. O co pyta kurator sądowy? Kurator sprawdza też, czy dziecko ma swoje miejsce w domu czy mieszkaniu, jak wyglądają warunki sanitarne. Tym samym kurator przeprowadza tzw. wywiad kuratorski i sprawdza jak wygląda codzienne funkcjonowanie rodziny, jakim zachowujesz się wobec dziecka i drugiego rodzica oraz czy zapewniasz dziecku odpowiednie warunki bytowe.

⏩ Więcej o ustalaniu kontaktów z dzieckiem: 5 zasad regulowania kontaktów z dzieckiem

Jeśli macie dzieci i nie potraficie się porozumieć w najważniejszych kwestiach, to również istnieje duże prawdopodobieństwo, że zostaniecie skierowani na badanie OZSS. Jeśli Wasza sytuacja rodzinna tego wymaga, możesz zadać biegłym konkretne pytania odnośnie Waszej indywidualnej sytuacji. W ten sposób masz większą szansę na to, iż biegli ustosunkują się do zadanych pytań i poruszą te najważniejsze kwestie, jak również zwrócą uwagę np. na nieprawidłowe zachowania drugiego rodzica. W tym celu przygotowałam dla Was e-book z zestawem ponad 190 gotowych pytań, które możecie wykorzystać we wniosku.

https://sklep.magdalenabajsarowicz.pl/produkt/e-booki/kluczowe-pytania-do-badania-ozss/

 

Druga kwestia to dobre przygotowanie do badań OZSS. Badanie rozpoczyna się nie wtedy, kiedy pojawiasz się w ośrodku OZSS, ale już podczas pierwszego pisma, które znajdzie się w aktach sprawy.

O tym, jak przygotować się dobrze do badania w OZSS, możesz przeczytać w moim e-booku. To teoria i praktyka, dzięki którym usystematyzujesz informacje, dowiesz się tego, na co zwracają uwagę biegli OZSS podczas badania i czego powinno się unikać podczas badań.

https://sklep.magdalenabajsarowicz.pl/produkt/poradniki/jak-przygotowac-sie-do-badania-ozss-teoria-praktyczne-cwiczenia/

Czy kurator zapowiada swoje wizyty?

To sąd podejmuje decyzję o tym, czy w danej rodzinie kurator ma przeprowadzić wywiad kuratorski. Sam kurator nie informuje jednak rodziny o dokładnym terminie (dniu i godzinie), kiedy wywiad ten zostanie przeprowadzony. Co dzieje się w sytuacji, kiedy nie ma Cię w domu? Kurator może zostawić dla Ciebie wiadomość, że był u Ciebie, ale nie zastał nikogo w domu i prosi o kontakt. Może również takiej informacji nie zostawić i po prostu zjawi się ponownie, aby zweryfikować posiadane o Tobie i Twojej rodzinie informacje. Rzadko zdarza się sytuacja, kiedy kurator kontaktuje się z pełnomocnikiem rodzica, aby wywiad przeprowadzić. Dzieje się tak zazwyczaj wtedy, kiedy wywiad musi zostać przeprowadzony w trybie pilnym. Co do zasady jednak, kurator nie zapowiada swojej wizyty.

Czy kurator zwraca uwagę na nieporządek w domu?

Podczas każdej konsultacji z Klientem pada to pytanie: czy kurator zwraca uwagę na to, że w domu panuje nieporządek? O co pyta kurator sądowy? Czy to, jak wygląda mieszkanie, ma wpływ na ocenę kuratora? Nie ma domów, w których panuje idealny porządek. Kurator może też trafić na moment, w którym tego porządku w domu czy mieszkaniu nie ma, panuje rozgardiasz, zabawki nie są poukładane, a na blacie w kuchni stoją brudne naczynia. Jeśli stan domu nie jest zatrważający, kurator nie przyjdzie do Ciebie w czasie trwania np. libacji alkoholowej, to pewnym jest, że np. rozrzucone zabawki czy brudne talerze nie zaważą na jego opinii.

W tym przypadku nie można popadać w skrajności. Do momentu, w którym stan domu nie zagraża domownikom, o kwestię postrzegania porządku nie musisz się martwić.

Jednorazowa wizyta kuratora czy stały nadzór kuratora

Jednorazowy wywiad kuratora ma miejsce w sytuacji, kiedy sąd zleci tak wywiad, kurator przeprowadzi swoje czynności, złoży raport do sądu, a rozwój sytuacji nie wskazuje na to, aby należało objąć rodzinę stałym nadzorem kuratorskim. Zalecenie stałego nadzoru kuratora często można znaleźć w opiniach OZSS czy biegłego psychologa, kiedy specjaliści wskażą obszary, nad którymi należałoby sprawować nadzór. Do tych obszarów można zaliczyć:

  • realizowanie kontaktów przez drugiego rodzica,
  • podnoszenie kompetencji przez rodzica,
  • dopracowanie pewnych niedociągnięć, które wcześniej zostały wskazane rodzicom np. przygotowanie pokoju dla dziecka, miejsca do nauki,
  • trwający konflikt między rodzicami,
  • oskarżenia jednego rodzica wobec drugiego,
  • inne aspekty, które mogą stanowić zagrożenie dla dobra dziecka.

Rolą kuratora, oprócz wsparcia rodziny, jest monitorowanie funkcjonowania rodziny i tego, czy nie zagraża ono dziecku. Jeśli rodzina objęta jest stałym nadzorem, wówczas wpływ kuratora jest bardziej znaczny, jednak zależy to oczywiście od indywidualnej sytuacji rodziny.

______________________________________

Jeśli chcesz skonsultować swoją sprawę, zapraszam do mojej kancelarii prawno – psychologicznej Centrum Spraw Rozwodowych. Łączymy tutaj praktykę sądową z wiedzą i rozwiązaniami psychologicznymi.

:  

✉:  biuro@centrumsprawrozwodowych.pl

☎:  +48 724 271 288 

Pozdrawiam

Magdalena Bajsarowicz

Prawnik & Psycholog sądowy