fbpx

Jak zmienić nazwisko po rozwodzie

Jak zmienić nazwisko po rozwodzie? Po rozwodzie często zastanawiacie się nad tą kwestią. Nie ukrywam, że dla Klientów ważny jest też aspekt psychologiczny, aby móc zamknąć pewien etap w swoim życiu. W dzisiejszej publikacji powiem jak zmienić nazwisko oraz co daje nam zmiana pod kątem prawnym i psychologicznym.

Termin na zmianę nazwiska

Aby zmienić nazwisko po rozwodzie, masz 3 miesiące od uprawomocnienia się wyroku. Termin ten jest nieprzekraczalny. Przed Kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego należy złożyć oświadczenie. Urząd ten może być dowolny – złożysz je w każdym urzędzie na terenie kraju. Jeśli mieszkasz za granicą, oświadczenie o zmianie nazwiska możesz złożyć przed konsulem.

Jak zmienić nazwisko po rozwodzie w praktyce

Aby oświadczenie o zmianie nazwiska było skuteczne, konieczne będzie uiszczenie opłaty skarbowej. Oświadczenie składa się osobiście, nie można tego zrobić drogą pocztową. Oświadczenia nie można złożyć przez pełnomocnika. Nazwiska nie można również zmienić przed sądem lub notarialnie, więc zmiana w USC lub konsulacie to jedyna możliwość.

Nie ma również możliwości prawnej, aby była żona/mąż mogli zmusić Was do tego, aby wrócić do poprzedniego nazwiska po rozwodzie. Tylko do Was należy decyzja o tym czy zmienić nazwisko po rozwodzie czy nie.

Jakich dokumentów potrzebujesz przy zmianie nazwiska 

Zmiana nazwiska wymaga złożenia stosownego oświadczenia. Do oświadczenia należy również dołączyć dokumenty takie jak:

  • dokument tożsamości – dowód osobisty lub paszport,
  • dowód uiszczenia opłaty,
  • odpis prawomocnego wyroku sądu, który orzeka rozwód.

Należy również podać datę uprawomocnienia się wyroku sądu, a także wskazać informację o urzędzie, w którym został sporządzony akt małżeństwa.

Psychologiczny aspekt zmiany nazwiska

Zmiana nazwiska oprócz aspektu typowo prawnego, ma również aspekt psychologiczny. W niektórych przypadkach to chęć całkowitego zamknięcia za sobą pewnego etapu życia. Rozumiem taką motywację, jednak przed podjęciem decyzji warto zastanowić się nad innymi kwestiami:

  • jak Wasze dziecko zareaguje na zmianę nazwiska – często to dzieci niechętnie i nerwowo reagują na informację o tym, że rodzic chce zmienić nazwisko. Jest to spowodowane tym, że dziecko ma wówczas inne nazwisko niż jego matka czy ojciec. Zmiana u dzieci, które chodzą już do szkoły, funkcjonują pod konkretnym imieniem i nazwiskiem, czują pewną przynależność do tego, może być trudna. Na pewno trzeba dziecku wyjaśnić to, dlaczego zmiana nazwiska jest dla Was tak ważna. Jeśli jednak nie jest to dla Was priorytet, rozważacie za i przeciw, to zdanie dziecka warto uwzględnić.

O tym, jak pomóc dziecku poradzić sobie z Waszym rozstaniem i zmianami, przeczytasz tutaj: Jak pomóc dziecku podczas zmian w Waszym życiu

  • Wasza  sytuacja zawodowa – są zawody, które bezpośrednio wiążą się z Waszym nazwiskiem. Może dotyczyć to również dorobku naukowego. Jeśli jesteście w sytuacji, kiedy Wasi Klienci, kontrahenci kojarzą Was z danym nazwiskiem, proponuję rozważyć to, czy warto zmieniać nazwisko w tej konkretnej sytuacji.

Zmiana nazwiska nie zawsze wywołuje takie konsekwencje, jak wskazałam powyżej, jednak warto wiedzieć, jak można to zrobić i ile macie na to czasu.

______________________________________

Jeśli chcesz skonsultować swoją sprawę, zapraszam do mojej kancelarii prawno – psychologicznej Centrum Spraw Rozwodowych. Łączymy tutaj praktykę sądową z wiedzą i rozwiązaniami psychologicznymi.

:  

✉:  biuro@centrumsprawrozwodowych.pl

☎:  +48 724 271 288 

Pozdrawiam

Magdalena Bajsarowicz

Prawnik & Psycholog sądowy