fbpx

Jak zdiagnozować narcyza? Diagnoza narcyza

Jak zdiagnozować narcyza? Wszystko, o czym przeczytasz na tym blogu. Wynika z mojego wykształcenia i praktyki prawnika i psychologa sądowego. Pomagam rodzicom podczas trudnych rozstań prowadząc konsultacje budując strategie procesowe, żeby jak najlepiej przygotować Cię do procesu lub naprawić to, co idzie źle. Piszę ebooki, dzięki którym dowiesz się jak nie popełniać błędów lub je wyprostować w sprawach sądowych. Po prostu dostajesz narzędzia, żeby ochronić siebie i dzieci. Specjalizuję się w prawie rodzinnym (rozwód, władza rodzicielska, uregulowanie kontaktów, miejsce zamieszkania dziecka) i psychologii sądowej.Pojęcie narcyz jest używane powszechnie. Jednak czy wiesz, jakie są naukowe, psychologiczne kryteria diagnozy osobowości narcystycznej?W tym artykule przedstawię Ci zachowania na podstawie których psycholog / psychiatra może zdiagnozować narcyza, rozpoznać narcyza.
Co ważne, kryteria, które Ci przedstawię opierają się na dokumencie na którym pracują psychologowie w Polsce. Jest to istotne, bo większość materiałów dostępnych w internecie ma swoje źródło w literaturze amerykańskiej, w której podstawa diagnozy jest inna.

Istnieje 9 kryteriów, które opisują osobowość narcystyczną.Muszą wystąpić co najmniej pięć z nich, aby móc określić, że masz do czynienia z narcyzem. Cechy te są widoczne w zachowaniach podczas rozstania z narcyzem oraz procesu z narcyzem. Jeśli chcesz wiedzieć jak się przed nimi ochronić zapoznaj się z moją książką. Narcyz w sądzie. Jak ochronić siebie i dzieci.

Kryteria diagnozy stosowane w psychologii i psychiatrii

1. Wyższościowe poczucie własnej ważności (np. wyolbrzymiane swoich osiągnięć i talentów, oczekiwanie korzystniejszego, nieproporcjonalnego do osiągnięć oceniania siebie), 2. 
pochłonięcie przez wyobrażenia o nieograniczonym powodzeniu, mocy, piękności idealnej miłości, 3. przekonanie o byciu kimś ,,specjalnym” czy niepowtarzalnym oraz o możliwości bycia zrozumianym tylko przez inne „specjalne osoby” (lub instytucje) o wysokiej pozycji, oraz obracanie się tylko w takim towarzystwie, 4. potrzeba nadmiernego podziwu 5. poczucie uprzywilejowania, nieuzasadnione nadzieje szczególnie korzystnego traktowania lub automatycznego respektowania własnych oczekiwań przez innych, 6. 
wyzyskiwanie związków z ludźmi, wykorzystywanie innych dla osiągnięcia własnych celów, 7. brak empatii, niechęć do dostrzegania lub liczenia się z uczuciami i potrzebami innych osób, 8. często zawiść wobec innych i przekonanie, że to oni są zawistni, 9. aroganckie, bezceremonialne zachowania i postawy.Nawet jeśli po przeczytaniu tego artykułu masz pewność, że po drugiej stronie jest narcyz. Pamiętaj tylko oficjalna diagnoza wydana przez psychologa / psychiatrę, uprawnia do posługiwanie się argumentem w sądzie, że druga osoba ma osobowość narcystyczną.O tym, jak przygotować się do procesu przeczytasz
Ebook Narcyz w sądzie. Jak ochronić siebie i dzieci.