Ile trwa rozwód? Co możesz zrobić, aby w tym czasie zrobić też coś dla siebie? Z tego wpisu dowiesz się do zrobić, aby zminimalizować zmęczenie toczącym się postępowaniem sądowym.
Ile trwa rozwód?
Częstym zjawiskiem podczas postępowań sądowych jest to, że są zmęczeni postępowaniem, pojawia się obojętność. Nie jest istotne rozstrzygnięcie samej sprawy, lecz to, żeby dobiegła ona końca. Możesz mieć dość postępowania, możesz też chcieć, żeby się skończyło, a sam efekt będzie nieważny. Miej świadomość tego, że są to naturalne emocje, które dotykają każdego z nas. Powinnaś/powinieneś jednak zastanowić się w momentach zwątpienia nad tym, ile czasu zostało do zakończenia sprawy. Zastanów się nad tym, na jakim etapie jest Twoja sprawa, czy musisz napisać jedno pismo czy więcej, czy czeka Cię jedna rozprawa czy kilka. Dobrze jest zrobić taką prognozę na przyszłość, dzięki której dostrzeżesz to, w którym miejscu w postępowaniu jesteś. Może się bowiem okazać, że warto być cierpliwym, bo postępowanie zbliża się do końca. Wiedza pozwala na mobilizację i podjęcie przez Ciebie działań, które będą zmierzać do zakończenia postępowania, a nie zatrzymania się w miejscu. Na pytanie ile trwa rozwód pomogą Ci odpowiedzieć poniższe pytania.
- Ile rozpraw już się odbyło?
- Ile pism zostało sporządzonych?
- Jakie kroki zostały przez Ciebie podjęte?
- Czy możliwe jest zawarcie ugody z drugą stroną?
- Czy chcesz mediacji z drugą stroną?
- Jakie masz oczekiwania co do zakończenia sprawy?
- O co jeszcze chcesz zawnioskować?
Wsparcie po rozstaniu
W sytuacji, kiedy odczuwasz zmęczenie postępowaniem, warto znaleźć osobę, która przejmie część Twoich obowiązków, które są związane z postępowaniem. Najczęściej będzie to pełnomocnik specjalizujący się w prawie rodzinnym Możesz zastanowić się nad tym czy chcesz podjąć współpracę z adwokatem rozwodowym czy radcą prawnym zajmującym się prawem rodzinnym. Na początek może być to tylko konsultacja prawna, która wskaże Ci kierunek działań. Później możesz zdecydować się na długofalową współpracę, dzięki której otrzymasz profesjonalną pomoc prawną w rozwodzie czy rozstaniu. Pełnomocnik może zająć się przygotowywaniem pism i wniosków, zintegrowaniem posiadanych dokumentów i dowodów czy opracowaniem planu rozwodu/rozstania.
Czy jesteś w stanie z czegoś zrezygnować?
Ile trwa rozwód? To pytanie zadajesz sobie na pewno jeszcze przed złożeniem pozwu. Zapewne istnieją obszary i kwestie, które są dla Ciebie szczególnie trudne i ciężkie. Coś, co tak wpływa na Twoje emocje na pewno wpływa też na poczucie zmęczenia czy bezradności w długim postępowaniu sądowym. Warto zatem zastanowić się czy jest jakaś kwestia, z której możesz zrezygnować np. iść na ugodę z drugą stroną czy zawrzeć np. porozumienie rodzicielskie. Mimo wszystko warto skupić się na swoich priorytetach i odpowiedzieć na pytania:
- Co jest Twoim priorytetem w prowadzonym postępowaniu sądowym?
- W jakiej kwestiach możesz przystać na warunki drugiej strony?
- Jakie rozstrzygnięcie sprawy będzie dla Ciebie zadowalające?
- Z czego na pewno nie chcesz zrezygnować w toczącym się postępowaniu?
- Co jest największym przedmiotem sporu między Wami?
- Czy jesteś w stanie iść na ugodę i wypracować kompromis? Jeśli tak, w jakim zakresie?
⏩ Przeczytaj też o tym, jaki największy błąd można popełnić podczas postępowania sądowego: Największy błąd podczas postępowania sądowego
Oceń stan faktyczny swojej sprawy i ustal te kwestie, które są dla Ciebie najważniejsze. Jeśli np. odpuścisz w kwestiach związanych z kontaktami z dzieckiem, musisz mieć świadomość tego, że rozstrzygnięcie sądu będzie dla Ciebie wiążące i trzeba będzie dostosować się do tych ustaleń. Dlatego też warto zadbać o te obszary już na początku, doprecyzować to, na czym chcesz się skupić i jakie warunki byłyby dla Ciebie zadowalające, aby uniknąć niekorzystnego rozstrzygnięcia.
Badanie OZSS a postępowanie sądowe
Pamiętaj też o tym, że roztrzygnięcia w jednym postępowaniu zostać wykorzystane także w kolejnym postępowaniu czy np. podczas badań OZSS, dlatego warto się zmobilizować do tego, aby było jak najbardziej korzystne dla Ciebie.
Wyszłam również naprzeciw kwestiom, które mogą spędzać Ci sen z powiek, a mianowicie: jak przygotować się do badania OZSS, jakie dokumenty przynieść na badanie OZSS. Dowiesz się tego z mojego e-booka:
„Jak przygotować się do badania OZSS. Teoria. Praktyczne ćwiczenia”
https://sklep.magdalenabajsarowicz.pl/produkt/poradniki/jak-przygotowac-sie-do-badania-ozss-teoria-praktyczne-cwiczenia/
Odpocznij psychicznie od rozstania
Może się wydawać, że to trywialne, co teraz napiszę, ale pozwól sobie na czas bez myślenia i analizowania postępowania sądowego. Wiem, że jest to trudne, jeśli chcesz mieć swoją sprawę pod kontrolą, jednak należy odpocząć od trudnych tematów i tego, co jest dla Ciebie obciążeniem. Czasami wystarczy czas dla siebie, relaks czy krótki wyjazd, kiedy możesz porzucić zajmowanie się swoją sprawą. Warto stworzyć sobie przestrzeń do odpoczynku, w której nie będzie miejsca na analizowanie postępowania.
Twoje emocje są jak najbardziej na miejscu, zmęczenie również. Zauważ jednak to, że rozpoczynasz nowy etap w życiu, zamykasz stary i czeka Cię nowa przyszłość. Nie masz pewności, co się wydarzy, jednak możesz zadbać o to, aby kontrolować na bieżąco to, co się dzieje. Dzięki temu nie przegapisz ważnych rzeczy. Po tylu emocjach i trudnych decyzjach zadbaj jednak o siebie, o balans między czasem przeznaczonym na postępowanie sądowe i przygotowanie się do niego a codziennością, chwilą dla siebie i rodziny.
Życzę Wam dużo siły i wytrwałości!
_______________________________________
Jeśli chcesz skonsultować swoją sprawę, zapraszam do mojej kancelarii prawno – psychologicznej Centrum Spraw Rozwodowych. Łączymy tutaj praktykę sądową z wiedzą i rozwiązaniami psychologicznymi.
:
✉: biuro@centrumsprawrozwodowych.pl
☎: +48 724 271 288
Pozdrawiam
Magdalena Bajsarowicz
Prawnik & Psycholog sądowy