Rozwód jest trudnym emocjonalnie przeżyciem dla dwóch stron, zarówno dla żony, jak i dla męża. Każda ze stron ma swoje racje i chciałaby je przedstawić przed sądem. Również każda ze stron chce, aby rozprawa zakończyła się po ich myśli. Dziś wskazujemy na 5 najczęstszych błędów popełnianych podczas rozwodu.
1. Uleganie emocjom
Pierwszym błędem jest kierowanie się emocjami, które mogą prowadzić do podejmowania złych decyzji. Niezależnie od tego czy składasz pozew czy go otrzymujesz, cała ta procedura jest nacechowana emocjonalnym podejściem. Osoba, która jest zdenerwowana czy rozgoryczona, może popełniać błędy. Może to oczywiście negatywnie wpłynąć na przebieg sprawy. Zdarza się, że strony mszczą się na sobie za doznane przykrości i krzywdy. Często można spotkać się z sytuacją, kiedy strony chcą udowodnić winę współmałżonkowi za wszelką cenę. Nie jest to dobre wyjście, dlatego warto zastanowić się nad prawdziwymi i realnymi przyczynami rozpadu małżeństwa.
2. Brak planu rozwodu
Obojętne jest to, czy to Ty złożyłaś/złożyłeś pozew o rozwód, czy zrobił to Twój współmałżonek. W jednej i w drugiej sytuacji warto ułożyć plan działania, który pomoże w realizacji poszczególnych kroków. To dobry sposób, który pokaże Ci jak krok po kroku otrzymać rozwód. Kiedy zapadnie już decyzja o rozwodzie, warto zastanowić się nad swoimi oczekiwaniami względem nowej rzeczywistości. W przypadku małżeństw posiadających dzieci, warto wcześniej ustalić kwestie związane z alimentami oraz kontaktami. To również wymaga planu. W planie rozwodowym można umieścić również poszczególne działania, które należy wykonać, aby otrzymać rozwód. Zaletą sporządzenia planu i bycia zorganizowanym jest to, że zminimalizuje to ryzyko zapomnienia o naprawdę istotnych kwestiach.
3. Brak dowodów w sprawie
Proces rozwodowy to proces, który wymaga przygotowań. Nie chodzi tutaj wyłącznie o ułożenie planu rozwodu, ale również o to, że w takim procesie należy posiłkować się dowodami. Szczególnie dotyczy to rozwodu z orzekaniem o winie. W sprawie rozwodowej należy udowodnić swoje twierdzenia, do czego potrzebne są dowody. Wskazujesz, że doszło do zdrady? Musisz to udowodnić. W postępowaniu rozwodowym powinny znaleźć się dowody, które mają wpływ na najważniejsze kwestie: winę rozpadu pożycia małżeńskiego, przyznanie opieki nad dziećmi, określenia zakresu kontaktów z dzieckiem czy wysokości alimentów.
Dowodami w sprawie rozwodowej mogą być np.:
- SMS-y,
- korespondencja mailowa,
- zdjęcia,
- wyciągi bankowe,
- wydruki z portali społecznościowych,
- nagrania audio i video,
- zeznania członków rodziny,
- zeznania świadków, sąsiadów,
- raport sporządzony przez detektywa,
- Niebieska Karta,
- dokumentacja medyczna.
4. Wykorzystywanie dziecka jako karty przetargowej
W bardzo wielu sytuacjach dochodzi do tego, że dziecko staje się kartą przetargową między rodzicami, którzy są w konflikcie. Podejście to jest nieprawidłowe z uwagi na możliwość pojawienia się konsekwencji takiego zachowania rodziców. Rodzice wplątują dzieci w swoje konflikty i kłótnie, gdyż chcą nastawić dziecko przeciwko drugiemu rodzicowi. Skutkuje to pojawieniem się konfliktu lojalności, gdyż dziecko nie wie po której stronie ma się opowiedzieć. U dzieci nawet w późniejszym wieku mogą pojawić się konsekwencje takiego traktowania. W tak delikatnych kwestiach, które wpływają na poczucie bezpieczeństwa dziecka, warto przede wszystkim skupić się na dobru dziecka i na tym, aby w jak najmiejszym stopniu odczuło rozstanie rodziców.
5. Brak profesjonalnego pełnomocnika
Rozwód jest procesem sądowym toczącym się przed sądem okręgowym. Nie ma tutaj wymogi korzystania z profesjonalnego pełnomocnika, jednak jest to wskazane. Dzięki temu można uniknąć braków formalnych, nieścisłości w złożonej dokumentacji, niedotrzymania istotnych terminów. Pełnomocnik pomoże zrozumieć niuanse prawne, a także wskaże prawidłowe postępowanie, kiedy strony nie mogą dojść do porozumienia. Rozwód bez pełnomocnika obarczony jest ryzykiem, gdyż strona nie ma pewności, że uda jej się wynegocjować zadowalające warunki np. dotyczące wysokości alimentów czy częstotliwości kontaktów z dzieckiem. Do tego dochodzi jeszcze kwestia podziału majątku. W tak ważnych sprawach warto sięgnąć po pomoc adwokata, radcy prawnego, który specjalizuje się w sprawach rodzinnych.
Zespół Kancelarii Centrum Spraw Rozwodowych