fbpx

Opinia na niekorzyść matki, ojca

Opinia na niekorzyść matki, ojca to dokument, który może zaważyć na całym postępowaniu. W sprawach, w których konsultowałam opinie OZSS i biegłych psychologów, wyrok sądu był identyczny z wnioskami opinii. W tym wpisie chcę podzielić się z Tobą doświadczeniami pracy jako psycholog sądowy z osobami, które otrzymały niekorzystną opinię OZSS. Pokażę Ci co możecie zrobić, kiedy otrzymaliście niekorzystną opinię OZSS.

1. Termin 

Nawet najlepiej przygotowane zastrzeżenia nie będą uwzględnione przez Sąd, gdy będą złożone po terminie. Nie ma określonego w przepisach terminu, w którym należy ustosunkować się do opinii OZSS. Jednak Sąd, doręczając opinię, wskazuje w jakim terminie możesz wnieść do niej zastrzeżenia. Analizując sprawy Klientów, najczęściej spotykam się z terminiem 14 dni.

 

2. Złożenie zastrzeżeń

Spotykałam się jeszcze z sytuacjami, że nie wszyscy wiedzą o tym, że można złożyć zastrzeżenia do opinii. Są również osoby, które słyszały, zanim trafiły na moje materiały, że składanie zastrzeżeń nie ma sensu, bo nic nie da się zrobić z opinią. 

Patrząc na moje doświadczenie w pracy z Klientami wiem, że warto złożyć zastrzeżenia. Przede wszystkim dlatego, że:

  • jeśli nie złożysz zastrzeżeń w wyznaczonym terminie, to już nie będziesz mieć szansy na podważenie opinii i wskazanie, że nie zgadzasz się z jej treścią,
  • również w postępowaniu II instancji, Sąd wskaże, że czas na złożenie zastrzeżeń minął, 
  • opinia OZSS może być wykorzystana również w innych postępowaniach, dlatego warto dbać, aby były w niej rzeczywiste informacje o Tobie,
  • powód najważniejszy – opinie OZSS mają bardzo duży wpływ na wyroki sądu. 

Opinia na niekorzyść matki, ojca jeszcze nie przesądza o rozstrzygnięciu sądu. Czasami możesz usłyszeć, że składanie zastrzeżeń może pogorszyć Twoją sytuację lub ,,zdenerwuje’’ Sąd. Przez lata pracy nie miałam jeszcze sytuacji, w której rodzic, z którym prowadziłam konsultację czy przygotowywałam pismo, wrócił do mnie i powiedział, że przez złożenie zastrzeżeń jego sytuacja się pogorszyła. 

⏩ Przeczytaj o tym,  czy zarzuty do opinii mogą pogorszyć Twoją sytuację: Zarzuty do opinii a sytuacja rodzica

Absolutnie  nie mogę zgodzić się z poglądem, że złożenie zastrzeżeń nie daje żadnego rezultatu. W większości sytuacji to pomaga, ale warto pamiętać o kilku zasadach, które opisuje poniżej.

3. Na co warto zwracać uwagę przy zastrzeżeniach

1. Podczas swojej wieloletniej pracy zauważyłam, że największą skuteczność mają zarzuty merytoryczne oparte na podstawach teoretycznych. To znaczy, że stawiając zarzut, ma on swoją podstawę w literaturze psychologicznej, wytycznych dla psychologów prowadzących diagnozę, zasadach opiniowania psychologiczno – sądowego. Pamiętaj, że opinia jest wydana przez psychologów, więc warto używać argumentów opartych na zasadach psychologii.

2. Najmniej skuteczne zarzuty są te, które opierają się na emocjach i przywołują e np. hasła niesprawiedliwości, braku obiektywizmu bez podania konkretnych argumentów, 

3. Warto zwracać również uwagę na to, jak wygląda pismo z zarzutami. Ja, gdy przygotowuję dla Klientów zastrzeżenia, dziele je na części:

  • część dotycząca przebiegu badania (po informacjach od rodzica, jeśli proces diagnostyczny był niezgodny z zasadami prowadzenia diagnozy, opisuję je w piśmie). Nie jest to sytuacja rzadka,
  • nieprawidłowości zastosowanych narzędzi diagnostycznych (np. złych testów. Zdarza się zastosowanie testów nieadekwatnych do wieku dzieci lub niezastosowanie testów, które psycholog ma obowiązek zastosować w badaniu psychologiczno – sadowym), bezpodstawne wnioski. Również takie sytuacje się zdarzają, że wnioski przedstawione w opinii nie mają podstaw w literaturze lub nie wynikają z zastosowanych narzędzi.

4. Przygotowanie zastrzeżeń w oparciu o zasady psychologii nie wyklucza złożenia zastrzeżeń przez pełnomocnika, a odnoszących się np. do akt sprawy. W większości sytuacji zauważał on, że niezbędne jest złożenie zastrzeżeń, zarówno psychologicznych, jak i dotyczących błędnie opisanych sytuacji. Sytuacje te nie były zgodne z zawartością akt sprawy. Niektórzy chcą, by podczas prowadzonej przeze mnie konsultacji dotyczącej opinii był obecny pełnomocnik. Nie stanowi to dla mnie żadnego problemu. Pracuję już tyle lat jako psycholog sądowy, że cyklicznie pojawiają się Klienci, reprezentowani przez pełnomocników, dla których w innych sprawach przygotowywałam pisma. Zarzuty przygotowane przez psychologa z zasady są inne niż te przygotowane przez prawnika. Jest to całkowicie naturalne, bo prawnik nie zna aspektów psychologicznych i koncentruje się na kwestiach prawnych.

Jak się przygotować do badania OZSS?

Aby zwiększyć swoje szanse na dobrą opinię OZSS, warto wcześniej przygotować się do badania OZSS. Skorzystaj z mojego bestsellerowego poradnika „Jak przygotować się do badania OZSS. Teoria. Praktyczne ćwiczenia”.

Ebook Jak przygotować się do badania OZSS i biegłych psychologów. Teoria. Praktyczne ćwiczenia Ebook

______________________________________

Jeśli chcesz umówić się na konsultacje z Panią Magdaleną Bajsarowicz Prawnikiem & Psychologiem sądowym, możesz to zrobić poprzez:

✉: Rejestracja online 

Pozdrawiam

Magdalena Bajsarowicz

Prawnik & Psycholog sądowy