Opinia OZSS jest bardzo ważnym dokumentem, który wpływa na wyrok sądu. To, co zrobisz, kiedy ją otrzymasz ma wpływ na wyrok sądu, postępowanie apelacyjne i inne przyszłe postępowania. Jeśli masz dzieci, to najczęściej ponownie spotkasz się na sali sądowej z drugim rodzicem. Dlatego opinia OZSS ma znaczenie również na późniejszym etapie. W dzisiejszej publikacji powiem Wam co powinniście zrobić otrzymaną opinią.
Opinia OZSS – przeczytaj i przeanalizuj
Przemyśl jakie konsekwencje ma dla Ciebie jej treść. Banalne, ale warto rozgraniczyć czy to, co znajduje się w opinii, jest złe dlatego, że my się z tym nie zgadzamy, czy faktycznie opinia OZSS jest niekorzystna. Odpowiedz sobie na pytanie: czy pokazujesz, że się nie zgadzasz, bo jest to opis niemiły dla Ciebie, czy nie zgadzasz się z ocenę siebie, sytuacji, bo metody, które zostały zastosowane, nie dały możliwości przedstawienia następującego wniosku.
Odpowiedz sobie na pytanie:
- Jakie wnioski są w tej opinii?
- Co one oznaczają, czyli jakie rozstrzygnięcie może być na ich podstawie?
- Czy wnioski faktycznie są dla mnie korzystne?
- Jak przedstawiają mnie w opinii?
- Jakie konkretnie zarzuty dotyczą mojej osoby?
- Jak to wpływa na mój obraz i jak może być wykorzystane w procesie przez drugiego rodzica?
- Czy może być to wykorzystane w procesie przez drugiego rodzica?
O tym, jak przygotować się dobrze do badania w OZSS, możesz przeczytać w moim e-booku. To teoria i praktyka, dzięki którym usystematyzujesz informacje, dowiesz się tego, na co zwracają uwagę biegli OZSS i czego powinno się unikać podczas badań:
https://sklep.magdalenabajsarowicz.pl/produkt/poradniki/jak-przygotowac-sie-do-badania-ozss-teoria-praktyczne-cwiczenia/
Skonsultuj się ze specjalistą
Umów się na konsultacje, jeśli chcesz upewnić się czy Twoje spostrzeżenia są słuszne lub opinia jest niekorzystna. Zaskakuje mnie to, że ktoś nie wykorzystał wiedzy specjalistycznej. Myślę, że nikt nie ma wątpliwości – opinia ma wpływ na wyrok sądu. W związku z tym, że opinię przygotuje psycholog, argumenty prawne mogą być niewystarczające. Kiedy analizuję opinię przed konsultacjami, zwracam uwagę na:
- narzędzia diagnostyczne – czy zostały zastosowane prawidłowo, czy zabrakło jakiś narzędzi, czy te które zostały użyte są adekwatne do okoliczności,
- podczas konsultacji pytam zawsze o przebieg badania, żeby sprawdzić czy był on zgody z regulacjami dla psychologów,
- możliwości przedstawienia wniosków na podstawie użytych narzędzi.
Zapytaj czy Twój pełnomocnik ma wiedzę na ten temat. Jeśli nie, to zastanów się, czy lepiej nie wykorzystać argumentów, które są specjalistyczne. Jeśli zastanawiasz się, kiedy się skonsultować, to zrób to teraz. Nie czekaj na to, co się wydarzy. Czasami konsultujecie opinię już z odpowiedzią specjalistów lub po tym, jak udzielą oni odpowiedzi na rozprawie. Nie przekonuje mnie to rozwiązanie. Formalnie może być już za późno, kiedy specjaliści odpowiedzą na pytania czy przedstawią zarzuty.
Im dłużej opinia znajduje się w postępowaniu, tym większe może mieć znaczenie. Wnioski opinii mają wpływ na postanowienia sądu, utrwalane są w pismach pełnomocnika drugiej strony.
Absolutnie nie można czekać na złożenie zastrzeżeń do postępowania apelacyjnego, bo sąd będzie musiał automatycznie odrzucić te zastrzeżenia. Formalnie postępowanie drugiej instancji to nie czas na składanie nowych dowodów. Wykorzystywanie opinii w innych postępowaniach jest możliwe. Jeśli opinia jest niekorzystna dla Ciebie, drugi rodzic ją wykorzysta. Nadal można spotkać pogląd, który pokazuje, że z opinią nic nie można zrobić. Nie zgadzam się z tym, bo moja zawodowa praktyka pokazuje, że jest inaczej.
Więcej o tym, dlaczego należy złożyć zarzuty do opinii OZSS, przeczytasz tutaj:3 powody, dla których trzeba przygotować zarzuty do opinii OZSS
Pilnuj terminów
Nawet najbardziej merytoryczne zastrzeżenia nie będą miały wpływu na proces, jeśli będą złożone po terminie. Dlatego pilnuj terminu. Klienci, żeby mieć czas na omówienie ze mną opinii, umawiają się do czytelni akt i robią zdjęcia opinii. Formalnie nie jest ona doręczona i sąd nie wyznaczył terminu na ustosunkowanie się, wiec mamy czas na omówienie jej i przygotowanie zastrzeżeń. Druga metoda to złożenie wniosku o wydłużenie terminu.
______________________________________
Jeśli chcesz umówić się na konsultacje z Panią Magdaleną Bajsarowicz Prawnikiem & Psychologiem sądowym, możesz to zrobić poprzez:
Pozdrawiam
Magdalena Bajsarowicz
Prawnik & Psycholog sądowy