Jak przetrwać święta po rozwodzie

Jak przetrwać święta? To pytanie zadaje sobie dziś wielu z nas. Święta kojarzą nam się z czasem, kiedy zasiadamy z bliskimi przy stole, spędzamy z nimi świąteczne dni pełne szczęścia i spokoju. Jednak nie zawsze tak wygląda rzeczywistość. Dzisiejszy wpis będzie o tym, jak przeżyć święta po rozwodzie i jak zadbać wtedy o dziecko i jego emocje.

Pierwsze święta dziecka po rozstaniu rodziców

Dla dzieci ważne jest bezpieczeństwo. Szczególnie w sytuacjach dla niego trudnych, kiedy mierzą się z nową rzeczywistością. W Dlatego przytoczę Wam jedną z zasad. W samolocie zgodnie z zasadami bezpieczeństwa to rodzic najpierw zakłada maskę tlenową, a dopiero później zakłada ją dziecku. Jak ta zasada ma się do codziennego życia? Najpierw to rodzice muszą być w dobrej kondycji emocjonalnej, aby móc zapewnić dziecku poczucie bezpieczeństwa i stabilizację.

O tym, co jest ważne dla dziecka po Waszym rozstaniu, przeczytasz tutaj: Najważniejsze dla dziecka po rozstaniu rodziców

Zaplanuj cały okres świąteczny

Zastanawiasz się jak przeżyć święta po rozstaniu? Zaplanuj to, co będziesz robić. Zrób plan i wypełnij go maksymalnie, aby mieć jak najmniej czasu na rozmyślanie o przeszłości. Myśli o relacji, w której byliście i tak przyjdą, ale najlepiej będzie, jeśli nie zostawicie im dużo miejsca na to, żeby zdominowały ten czas. Lepiej skupić się na przygotowaniach do świąt lub odpoczynku, pomysłach jak spędzić święta z dzieckiem i bliskimi.

Zrozum swoje emocje, ale z nimi nie walcz

Po rozstaniu pojawia się bardzo dużo skrajnych emocji. W jednej chwili czujecie, że rozstanie było dobre, natomiast za chwilę żałujecie tego, że tak zakończyła się Wasza relacja. Takie uczucia są całkowicie naturalne po rozstaniu, kiedy dopiero uczymy się radzić sobie z emocjami. W jednej chwili możecie czuć radość, w drugiej rozpacz. Do momentu, w którym Twoje dziecko nie widzi wahań nastroju, wszystko jest w porządku. To, co Ty przeżywasz, przeżywa również dziecko, które widzi i czuje Twoje emocje. Wraz z nadejściem kolejnych świąt emocje te będą słabsze, a czas świąteczny stanie się lepszym dla Ciebie i Twojej rodziny.

Stwórz swoją tradycję

Z dzieckiem lub bez zróbcie to, czego nie robiliście nigdy wcześniej. Stwórzcie nową tradycję, która będzie całkowicie nowa, różna od tego, co robiliście wcześniej, kiedy byliście rodziną. Może to być wspólne pieczenie pierniczków, robienie ozdób świątecznych, udekorowanie mieszkania.

Spędź czas z bliskimi 

Nie muszę przekonywać Was o tym, jak ważne jest wsparcie rodziny. Mam nadzieję, że doświadczyliście go już podczas rozstania i wiecie, że możecie liczyć na swoich najbliższych. Jeśli zastanawiasz się jak przetrwać święta po rozstaniu, odpowiadam: z bliskimi. Mogą pojawić się trudne i niewygodne pytania, jednak warto ten czas spędzić z rodziną. Proponuję, aby pierwszych świąt nie spędzać samotnie, nie uciekać od rodziny i bliskich, tylko z nimi być. Jeśli są Ci bliscy, zrozumieją to, jak się czujesz i udzielą Ci wsparcia.

Zadbaj o siebie i otoczenie

Zdaję sobie sprawę, że sytuacja nie sprzyja chęci koncentrowania się na swoim wyglądzie, bo zastanawiasz się nad tym jak przetrwać święta, jednak warto zadbać o siebie. Jeśli zadbasz o odświętne ubranie się, Twoje samopoczucie może się poprawić. Wychodzisz na święta do rodziny czy bliskich? Zadbaj o świąteczny akcent w Twoim otoczeniu. Pozwoli to oderwać myśli choć na chwilę od gorszych chwil. Jeśli nie chce Ci się ubierać dużej choinki tak jak dotychczas, wybierz inny akcent świąteczny, który sprawi, że poczujesz się inaczej niż zazwyczaj.

Dziś chciałabym życzyć Wam spokoju oraz tego, żebyście potrafili odnaleźć radość w nowej rzeczywistości i otrzymali potrzebne Wam wsparcie od blisc Wszystkiego dobrego!

______________________________________

Jeśli chcesz skonsultować swoją sprawę, zapraszam do mojej kancelarii prawno – psychologicznej Centrum Spraw Rozwodowych. Łączymy tutaj praktykę sądową z wiedzą i rozwiązaniami psychologicznymi.

:  

✉:  biuro@centrumsprawrozwodowych.pl

☎:  +48 724 271 288 

Pozdrawiam

Magdalena Bajsarowicz

Prawnik & Psycholog sądowy