Jak się rozwieść – rozwód krok po kroku

 

Jak się rozwieść – o to pytacie najczęściej. Odpowiadam: trzeba to zaplanować! Dziś więcej o tym, dlaczego należy zaplanować rozwód, o czym należy pamiętać i jakie kwestie są najważniejsze.

Przed podjęciem współpracy z pełnomocnikiem rozwodowym

Plan jest potrzebny, kiedy idziesz na spotkanie z prawnikiem. Nie wiesz jak się rozwieść, więc możesz zapisać wszystko to, o co chcesz zapytać, co budzi Twoje wątpliwości i obawy. Nawet jeśli nie podejmiesz współpracy z pełnomocnikiem, to będziesz wiedzieć na co zwrócić uwagę.

Co jest przyczyną rozwodu

Pierwszy aspekt, nad którym musisz się zastanowić jest to, co jest przyczyną rozwodu. W tym miejscu należy zastanowić się również na tym jakiego rozwodu chcesz: z orzeczeniem o winie czy bez orzeczenia o winie. Nakreśli to kierunek całego postępowania rozwodowego. Wpływa to również na kwestie finansowe. Rozwód bez orzeczenia o winie jest rozwodem tańszym

 O rozwodzie z orzeczeniem o winie i bez orzeczenia pisałam więcej tutaj: Z winą czy bez – jak się rozwieść

Współpraca z pełnomocnikiem od rozwodów

Zastanów się również nad tym, czy skorzystasz z oferty pełnomocnika, czy czujesz się na siłach, aby napisać pozew rozwodowy, dopilnować terminów sądowych i wystąpić przed sądem.

Finanse w rozwodzie

Określenie sytuacji finansowej jest kluczowe podczas rozwodu. Zaplanuj rozstanie pod tym kątem – zweryfikuj swoje zarobki, oszczędności, żeby wiedzieć, na co możesz sobie pozwolić. Warto zastanowić się też nad tym, czy Twoja praca jest stabilna, ponieważ rozwód zmienia sytuację finansową, zazwyczaj nie będzie ona lepsza aniżeli przed rozwodem.

Więcej o alimentach podczas rozwodu: Zabezpieczenie alimentów podczas rozwodu

Choć można starać się o uzyskanie alimentów na czas rozwodu, warto mieć również inną opcję. Zastanów się kto będzie w stanie pomóc Ci finansowo, jeśli będzie taka potrzeba. Jeśli nie podejmowałaś/eś wcześniej zatrudnienia, sprawdź wcześniej sytuację na rynku pracy, bo o ten obszar będzie trzeba zadbać prędzej czy później.

Mieszkanie

Jeśli posiadacie wspólne lokum – mieszkane lub dom, sąd w wyroku rozwodowym ureguluje tę kwestię. Jeśli jednak mieszkanie zostało zakupione przed małżeństwem lub kupiono je z majątku odrębnego żony lub męża, musisz zastanowić się nad tym, gdzie zamieszkasz po rozwodzie. Już teraz warto zapoznać się z rynkiem nieruchomości, zobaczyć jakie są możliwości, jakiego budżetu potrzebujesz.

Majątek

Temat newralgiczny, który zawsze wywołuje bardzo dużo emocji. Na tym etapie musisz zastanowić się także nad tym, co wchodzi w skład Waszego majątku i na czym zależy Ci najbardziej. Pomocne okaże się sporządzenie listy rzeczy wspólnych. Numerami zaznacz rzeczy, które są dla Ciebie najważniejsze, ważne i takie, z których możesz zrezygnować na rzecz innych lub żądań drugiej strony. Ułatwi Ci to selekcję i późniejsze negocjacje przy podziale majątku. Skupisz się wówczas na tym, co chcesz uzyskać i nie stracisz energii na rzeczy mniej istotne dla Ciebie.

Opieka nad dziećmi

Na etapie planowania tego, jak się rozwieść, trzeba pomyśleć nad tym jak chcesz, żeby opieka nad dzieckiem wyglądała. Zastanów się nad tym, w jaki sposób druga strona może brać udział w wychowaniu dzieci. Do tej listy warto dodać również osoby, które mogą Ci pomóc w sytuacjach awaryjnych np. choroba dziecka, konieczność pilnego wyjazdu, pobyt w szpitalu. Z doświadczenia wiem, że takie zdarzają się dość często, więc warto mieć listę zaufanych osób, które mogą zająć się dzieckiem w takich sytuacjach.

Jeśli macie dzieci, a rozwód nie przebiega w sposób łagodny i w dobrej atmosferze, bardzo prawdopodobne jest to, że zostaniecie skierowani na badanie OZSS. Jeszcze przed badaniem w OZSS możecie zasygnalizować co dzieje się w Waszej rodzinie – poprzez zadanie odpowiednich pytań do biegłych sądowych. Przygotowałam dla Was e-book z ponad 190 pytaniami do biegłych, które możecie wykorzystać w tym postępowaniu: 

Kluczowe pytania do badania OZSS i biegłych psychologów

Jeśli już zostaniecie skierowani na badanie OZSS, powinniście się do niego dobrze przygotować. Wielokrotnie powtarzałam, że badanie zaczyna się wraz z pierwszym pismem, które znajduje się w aktach sprawy, więc przygotowanie do badania należy zacząć już na tym etapie.

O tym, jak przygotować się dobrze do badania w OZSS, możesz przeczytać w moim e-booku. To teoria i praktyka, dzięki którym usystematyzujesz informacje, dowiesz się tego, na co zwracają uwagę biegli OZSS podczas badania i czego powinno się unikać podczas badań.

Ebook Jak przygotować się do badania OZSS i biegłych psychologów. Teoria. Praktyczne ćwiczenia Ebook

Wsparcie podczas rozwodu

Teraz zastanawiasz się nad tym jak się rozwieść, to warto pomyśleć też o osobach, które są dla Ciebie wsparciem. Pomyśl o tym, do kogo możesz zwrócić się po poradę, z kim możesz po prostu pobyć, kiedy nadejdą gorsze momenty. Ważne jest to, aby otaczać się lojalnymi osobami, na które będzie można liczyć w trakcie rozwodu i po nim.

______________________________________

Jeśli chcesz skonsultować swoją sprawę, zapraszam do mojej kancelarii prawno – psychologicznej Centrum Spraw Rozwodowych. Łączymy tutaj praktykę sądową z wiedzą i rozwiązaniami psychologicznymi.

:  

✉:  biuro@centrumsprawrozwodowych.pl

☎:  +48 724 271 288 

Pozdrawiam

Magdalena Bajsarowicz

Prawnik & Psycholog sądowy